ERGİT, “mahallemiz her geçen gün gelişiyor”

admin

ERGİT, “mahallemiz her geçen gün gelişiyor” (2)

 

 

 

 

 

 

 

 

Edirne’nin en eski yerleşim alanlarından biri olan  Abdurrahman Mahallesi Muhtarı  Şaban Ergit, mahallesinin gelişmesi ile birlikte sorunların da arttığını belirterek, “ mahallemiz bir yanda gelişiyor yeni iş alanları açılıyor. Bir süre önce MİGROS açıldı. Bunların yanında Tarlakapı caddemiz kenarında işyerleri sayısı arttı. Bu işyerlerinin artması mahalle nüfusumuzun artışı ile birlikte sorunlarımız da artıyor. Mahallemizde gündemde olan yeni yollarımız var. Özellikle set boyundan geçecek yol Tarlakapı caddesindeki araç trafiğini nispeten azaltacak. Bu yolun yapılması için belediyemiz istimlâk işlerini sürdürüyor. Bunun tamamlanması ile yol açılacak. Tren yolu boyunda nilüfer caddesi var.  Burası nispeten kullanılıyor. Burada  istimlak durumu söz konusu olduğundan belediyemiz bunu çözmek istiyor . Tabii bu da zaman alıyor.  Buradan yolun açılması ile  bazı düzenlemeler de yapılabilir. Tarlakapı caddesinden adliyeye doğru giden bir cadde var.O yolun kapalı olması lazım. Buradaki Şehit İstiklal Vardar Caddesine giden cadde ilerde Nilüfer caddesine bağlanacak, oradan arka yoldan sanayiye de gidilecek. Oradan da istediği istikamete gitme imkânı olacak. Yapılacak yolda trafik ışıkları da olmayacağı için daha seri trafik akışı sağlanmış olacak. Böylece hem E-5 yolunun trafik akışı hem de Tarlakapı caddesindeki trafik yoğunluğu azalmış olacak.

KENDİLERİNE GÖRE PARK YASAĞI UYGULUYORLAR

Bu arada mahallemizin içinde bazı sorunlarımız var. Bizim haberimiz olmadan mahalleye gelmişler. İlgili kurum kendileri karar almış mahallemizde göçmen sokak diye bir sokağımız var.  Çift numaralı olan yere işyeri sahipleri park yasağı koymuş. Bu yolun genişliği 8-9 metre civarında yoldan geçen araçların az olduğu bir yolda sen park yasağı yapabilirsin. Bilindiği gibi her evde araç var evler 5-6 katlı ve her eve ruhsat verilmiş evlere araç park yeri ayrılmamış. Bu insanlar araçlarını nerelere park edecek. Gidip uzaklara park etmeleri imkânsız. Buralarının park yasağı yapılması bence yanlış. Burada Bim ve 101 adındaki işyerleri var. Özellikle Bim’in araçları tatil günleri mal indiriyor. Buralara büyük araçla gelmeleri insanlarımızı rahatsız ediyor. Zira o günlerde bu semtte oturan vatandaşlar araçlarını buralara park ediyor. Buraları büyük araçların park etmesi için düzenleme yapılmamış.

ŞEHİR MERKEZİNDE TÜP ARABASI OLMAZ

Burası ana cadde değil sokak buralara o semtte olan vatandaşlar araçlarını park ediyor. Buralarda park yasağı uygulanması doğru değil. Burada bir firmanın tüp arabaları var. Tüp yüklü 4-5 araç buralara park ediliyor. Bu tür araçlar şehir dışında bir yere park edilmeli. Bu araçların üzerinde aygaz tüpleri var. İnsan sağlığı açısından tehlikeli durum. Bu tür araçların hemen işyerlerinin yanına bırakmalarını ve trafiği engellemelerini doğru bulmuyorum. Vatandaşlarımızdan da bu konuda şikâyetler geliyor. Halkımız bu konuda yakınmada haklı. Buralardan park yasağının kaldırılması gerektiğine inanıyorum. Bunun için mahallemizden de imza toplayarak buralardan park yasağının kaldırılması için valiliğimize başvuru yapacağız.

ERGİT, “mahallemiz her geçen gün gelişiyor” (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ÇOCUK VE HALKIN GİDECEĞİ PARK ALANIMIZ YETERLİ DEĞİL

Mahallemiz eski yerleşim alanı sadece iki tane çocuk parkımız var. Biri muhtarlığımızın yanında, bir de numaralı sokakların yanında bir çocuk bahçemiz var. Buranın daha geliştirilmesi lazım. Mahallemizde nüfusun artması nedeniyle çocukların yararlanacağı aletler yeterli değil. Bunların artması gerekir. Mahallemizin nüfusu 10 bini aştı. Mahallemiz eski yerleşim alanı olduğu için belediyenin bir park yapacak yeri yok. Bu arada mahallemizde 2-3 numaları sokaklarda bir yerimiz var. Biz orasına ağaçlandırdık. Belediye başkanımızdan rica ettik. Mahallemizde ağaçlandıracağımız bir yerin olup ,olmadığını sorduk . Bize numaralı sokağın yerini gösterdiler. Biz burasını ağaçlandırdık. Burası çınar parkı olsun diye çınar ağacı diktik. Mahallemizde herkes birer fidan alıp buraya dikti. Buraya yeterli bakımı yapamadık. Fidanların bazıları kurudu. Burası gerekli düzenleme yapılarak halkın çay bahçesi ve park olarak yararlanabileceği bir yer olarak düzenlenebilir. Burası mahallemizde 2-3. Sokaklar arasında kalan yerden park olarak yararlanabiliriz. Minibüsler özellikle iş çıkışı saatlerde adeta balık istifi seyahat ediyorlar. Buna çözüm getirilmeli. Böyle aşırı dolan araçlar içinde insanlar  bayılacak duruma geliyor. Bunu doğru bulmuyoruz” dedi.

 

 

 

 135 total views,  2 views today

Next Post

İl genel meclisinde cami avlusu tartışması

            Son aylarda iyice doruğa ulaşan siyasetteki polemik gündemi saptırma tartışmaları bir başka boyut kazandı. CHP Genel Başkanı’nın önüne yatma sözleri günlerdir tartışılıyor. Ülkemizde Siyaset tamamen bu sözlerin üzerine odaklandı. Bu sözleri siyasiler kendi çıkarlarına göre yorumlamayı  sürdürdü . Bu önüne yatma sözlerinin yankısı İllere, ilçelere kadar yayıldı. CHP Genel […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp