ESKAD Strandzha Dağları’nda Sağlıklı Bir Yaşam İçin Eko yürüyüş gerçekleştirdi.

admin

Sınırın iki yanında Istranca Dağı’nda sağlık güzergâhlarını takip eden turist yürüyüşleri, bir nevi açık hava seminerlerine dönüştü. Eko turlara Bulgaristan ve Türkiye’den gelen gönüllü katılımcılar ve sağlıklı yaşam tutkunları katıldı. Yürüyüşler, Interreg – IPA Bulgaristan – Türkiye 2014 -2020 sınır ötesi işbirliği programı tarafından finanse edilen “Istranca Dağı’nın hayat veren gücü” projesinin bir parçası olarak gerçekleştirildi. Proje, kar amacı gütmeyen “Horizonti” derneği ve Edirne Sınır Ötesi Kültürleri Araştırma Derneği tarafından yürütülmektedir.

Profesyonel rehberler ve tercümanlar tarafından yönetilen 38 kişilik turist grupları, Istranca Dağı’nın şifa ve şifa turları için en uygun yerlerden biri olduğunu kanıtlamak için ormanlık alanlardan ve eko-patikalardan yürüyüşü gerçekleştirdi.. Dağın Türkiye kesimindeki eko-yürüyüş, 3 Temmuz 2021’de bitiş noktası Dupnitsa mağarası olarak ,Bulgaristan’daki tur, 5 Ağustos 2021’de Trakya tapınakları Indipasha ve Mishkova niva’yı ziyaret etmek amacıyla yapıldı. Istranca Milli Parkı’nın ziyaretçi merkezinde katılımcılar projenin hedefleri ve dağın medikal turizmin gelişimine uygun hale getiren doğal kaynakları hakkında bilgi aldılar. Yürüyüşlerin ertesi günü düzenlenen Türkiye ve Bulgaristan’da önceden belirlenmiş arazilerin temizlenmesi için ekolojik eylemlere tüm katılımcılar katıldı.

“Istranca dağının hayat veren gücü” projesi, ref. № CB005.2.23.014, 12 aylık bir süreye sahiptir ve 50449.86 EUR değerindedir. Temel amacı, şifa ve dinlendirici turizmin gelişmesi için Istranca Dağı’nın potansiyeline dikkat çekmektir.

Proje, INTERREG-IPA Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programı 2014-2020 aracılığıyla Avrupa Birliği tarafından ortak finanse edilmektedir.

Bu yayın, INTERREG-IPA CBC Bulgaristan-Türkiye 2014-2020, CCI № 2014TC16I5CB005 Sınır Ötesi İşbirliği Programı aracılığıyla Avrupa Birliği’nin desteğiyle yapılmıştır. Bu yayının içeriği Edirne Sınır Ötesi Kültürleri Araştırma Derneği sorumluluğundadır ve hiçbir şekilde Avrupa Birliği’nin, Yönetim Otoritesinin veya programın Ulusal Otoritesinin görüşlerini yansıtmamaktadır.

 353 total views,  2 views today

Next Post

İBAN NUMARASI VERMEDEN DE ALTYAPIYI YAPARIZ

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, altyapı çalışmalarının planlanan şekilde devam ettiğini, bir yandan da bozulan yolların yapımına başladıklarını belirterek, bugüne kadar yolların yapımı için 41 bin ton asfalt, 211 bin metrekare de kilit taş kullandıklarını belirterek, üst yapı çalışmalarında kredi kullanımlarının engellendiğini söyledi. “Bir irade krediyi kullanmamızı engelledi” diye konuşan […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp