ESKİ CAMİ 600 YAŞINDA

admin

Edirne’deki en önemli Vakıf Abidelerden Eski Cami’nin ibadete açılışının 600 üncü yılı kutlanıyor. Bu çerçevede Edirne Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından bazı etkinlikler düzenlenecek. 17 Ocak Cuma günü yapılacak etkinliklerde, cuma namazından önce mevlit okunacak. Saat 13’te cami avlusunda “Eski’den” isimli sergi açılacak. Saat 18’de ise Deveci Han’da Eski Cami konulu konferans verilecek.

ESKİ CAMİ

Edirne Vakıflar Bölge Müdürü Osman Güneren bir açıklama yaparak Eski Cami’nin 600 üncü yılını kutlama amacıyla düzenledikleri etkinliklere tüm halkımızı davet etti. Bazı kentlerimizde bir ulu cami dahi bulunmadığına işaret eden Güneren, “Edirnemiz bu açıdan şanslı. Eski Cami, Üç Şerefeli Cami ve Selimiye Camii gibi üç ulu camimiz var. Kadim Vakıf abide Eski Cami ise 600 yıllık ömrü itibarıyla ayrı bir öneme sahip. İnşa edildiği Fetret Devri, karışıklık ve çok başlılığın hakim olduğu bir dönem olmasına rağmen böylesine bir eserin inşa edilebilmiş olması da, bu coğrafyanın Türk Yurdu olması noktasındaki kararlılığı göstermesi açısından önemli.” dedi.

ESKİ CAMİ (1)

Bölge Müdürü Güneren, “İnşa kitabesine göre miladî 1414 yılının Ocak ayında ibadete açılan camimiz bugün tam 600 yaşında. Cuma günü tüm değerli vatandaşlarımızı, Cuma namazı öncesi okunacak mevlidimize, Cuma namazı sonrası cami avlusunda açılacak sergimize, akşam da Deveci Han’daki konferansımıza bekliyoruz. “Osmanlı Mimarisinin Gelişimi İçinde Edirne Eski Cami” konulu konferansımızı, İstanbul Üniversitesi’nin değerli öğretim üyelerinden Ahmet Vefa Çobanoğlu Hocamız verecek.”diye konuştu. Güneren, “Edirne, barındırdığı Vakıf abide sayısı ve nitelikleri bakımından çok önemli bir yerde. Bu Vakıf eserlere sahip çıkma adına elimizden geleni yapmalıyız. Ecdadımızın yüzyıllar önce imar ettiği bu eserleri, biz de gelecek nesillere en iyi şekilde ulaştırabilme gayreti içindeyiz.” diyerek sözlerini tamamladı.

ESKİ CAMİ (2)

Eski Cami, Edirne’nin fethinden sonra burada inşa edilmiş ilk abidevi camidir. Fetret Devri’nde 1403 yılında Emir Süleyman tarafından başlanan Eski Cami’nin inşasına, daha sonra kardeşi Musa Çelebi devam etti. Bitirmek ise Fetret Devri’ni sona erdiren caminin banisi Çelebi Sultan Mehmet’e nasip oldu. 1414 yılının Ocak ayında tamamlanarak ibadete açılan camiyi Hacı Alaaddin ve İbrahim oğlu Ömer inşa etti. 1600’lü yıllarda yaşamış olan ünlü seyyah Evliya Çelebi, Eski Cami için : -“Edirne’nin ta ortasında, bilginler topluluğu ve âyânın bulunduğu yerde inşa edilmiş muazzam bir camidir” der.

ESKİ CAMİ (3)

 

 247 total views,  2 views today

Next Post

Edirne Ülkü Ocaklarında Bayrak Değişimi

Edirne Ülkü Ocaklarında gerçekleştirilen devir teslim törenine Ülkü Ocakları Genel Başkanı Olcay Kılavuz Bey ve Edirne Ülkü Ocakları teşkilatının yoğun katılımıyla gerçekleştirildi. Edirne Ülkü Ocakları’ ndaki değişiklik Genel Başkan Olcay Kılavuz’un kararı sonucunda bir buçuk yıldır görevini sürdüren Sayın Tahsin Aktaş, bayrağı Sayın Taner Albayrak’a devretti.Göreve yeni atanan Taner Albayrak […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp