14 Mayıs 2018 tarihinde Kültür Merkezi ve Nikah Salonu olarak hizmet vermeye başlayan Tarihi Elektrik fabrikasının ‘eski mezarlık’ olduğu gerekçesiyle Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunun kararı ile binada nikah kıyılma işlemleri sonlandırıldı.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın en önemli seçim vaatlerinin içerisinde yer alan; bazı çevreler tarafından ‘Hayal’ proje olarak nitelendirilen, Tarihi Elektrik Fabrikası’nın restorasyonu 20 Mayıs 2015 tarihinde başlatıldı ve 14 Mayıs 2018 tarihinde hizmete açıldı.

1930 yılında İtalyanlar tarafından yapılan ve jeneratörler vasıtasıyla 1980 yılına kadar Edirne’nin elektrik ihtiyacını karşılayan ve yaklaşık olarak 40 yıl kadar harabe halinde duran Tarihi Elektrik Fabrikası,Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın üstün çabalarıyla, 14 Mayıs 2018 tarihinde  Kültür Merkezi ve Nikah Salonu olarak Edirnelilerin hizmetine sunulmuştu.

“Edirnelilerden olaya tepki Var”

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın üstün çabalarıyla Edirnelilere kazandırdığı Kültür Merkezi ve Nikah Salonu olarak hizmet veren binada nikah kıyılma işleminin sona erdiğini duyan vatandaşlar sosyal medyada ve Edirne Ajans Haber Merkezimizi gün boyunca arayarak tepkisini dile getirdi. Anıtlar Kurulu tarihi binada nikah kıyılmasını yasakladı. Bu binada nikah kıyılmasının kime? Ne zararı var? diyen vatandaşlar Edirne Belediye Başkanımız Recep Gürkan burasını evlatlarımız için, bizler için restore etti ve hizmete soktu. Nikah kıyılmasının bu binada engellenmesi büyük bir ayıptır. Edirneliler cezalandırılamaz. Bu karara tepkiliyiz. Acilen bu karardan vazgeçilmelidir.” dediler.  

Recep Gürkan; “Konu yargıda”

Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Kararı gereği nikah işlemlerine ara verdiklerini doğrulayan Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Süreci yakından takip ediyoruz. Konu şu an yargıda.  Kısa zaman içerisinde bir toplantı düzenleyerek halkımızı ve kamuoyunu bilgilendireceğim” dedi.

Söz konusu yerin Eski mezarlık olduğunu ifade eden yetkililer kurul kararı ile Eski Elektrik fabrikasında nikah işlemlerinin durdurulduğunu söyledi.

Yeni haliyle birçok insanı adeta büyüleyen ve göz kamaştıran bu binada kıyılan ilk nikah Sevcan Güler ile Murat Tuncinar çiftinin olmuştu.