Eski güreş pehlivanı Abdullah Ersoy’dan Gürkan’a teşekkür..

admin

Erikli’de kendi işletmesi olan ve adını güreşten alan Pehlivan otel’de Gazetemizin yazı işleri müdürü Necmi ENGİN ile görüşme yapan eski Güreş pehlivanı Kırkpınar aşığı Abdullah Ersoy  gazetemize önemli açıklamalar yaptı.

Kendi işletmesi olan ve adını Güreşten alan Pehlivan otel’in içini Yağlı Güreş ödülleri ve maketleri ile süsleyen Abdullah Ersoy, Erikli’ye gelen yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olmaya devam ediyor. Gelen misafirler Tarihi Kırkpınar yağlı Güreşleri ile ilgili tüm bilgileri güreşin pehlivanından yani Abdullah Ersoy’dan dinliyor  ve çayır kokusunu burada da yaşamış gibi oluyor. 

Bu yıl 656. Sı düzenlenen Kırkpınar Yağlı Güreşleri nedeniyle her yıl olduğu gibi bu yıl da “KIRKPINAR ÖZEL”  dergisini yayınlayan Edirne Ajans Medya Grubu kamuoyunun büyük takdirini toplamaya devam etti.   Edirne Ajans Şirket Müdürü Necmi Engin  Eski güreş pehlivanı Abdullah Ersoy’a Kırkpınar Özel  dergimizden hediye etti. İçinde kendisi ile ilgili röportajın da yer aldığı derginin içeriğini çok beğendiğini ifade eden Ersoy, ziyaretimizden duyduğu memnuniyeti ifade ederek Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri hakkında açıklamalarda bulunup sözlerine şöyle devam etti:

“Öncelikle Derginizde bana yer verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Gerçekten çok güzel bir çalışma ortaya çıkmış. Ben buradan bı yıl 656. sı düzenlenen Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri organizasyonunda büyük emekler veren başta Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve ekibine, pehlivanlarımıza saha görevlileri ve cazgırlarımıza şükranlarımı iletiyorum. Güreş bizim ata sporumuzdur. Güreşi yaşatmak boynumuzun borcudur. Ben 1977 yılında güreşe başladım. O zamanlar Ordulu Mustafa’yı Arap Mustafa’yı Ordulu Davut’u Nazmi Uzun’u Kırkpınar Şampiyonu İbrahim Erdi Amcayı Hayrabolulu Süleyman’ın güreşlerini görmedim fakat ellerini öptüm. Güreşle ilgili muhabbetlerini dinledim. Recep Kılıç, İbrahim Karabacak arkadaşlarım, Recep Gürbüz benim asker arkadaşımdı.

Bizim kuşak böyle geldi. Türkiye’de mutlaka Yağlı güreş federasyonu kurulmalı. Bu federasyonun güreş federasyonuna da faydası olacak. Yağlı güreş ayrıldığında Güreş federasyonu daha iyi görev yapacaktır. Bu konuda mindercilerin karşı çıkması dikkate alınmamalı. Bir an önce Yağlı Güreş federasyonu oluşturulmalıdır” dedi.

 

 283 total views,  2 views today

Next Post

Başpehlivan, Edirne Belediyesi'nden

Bulgaristan’ın Şumnu şehrine bağlı, cihan pehlivanı Koca Yusuf’un doğduğu köyde yapılan 5. Koca Yusuf Yağlı Güreşleri’nde, Edirne Belediyesi Pehlivanı Tansel Umut başpehlivan oldu. Edirne Belediyesi’nin 5 yıldan bu yana desteklediği  Koca Yusuf Yağlı Güreşleri’ne Türkiye ve Bulgaristan’dan 148 güreşçi katıldı. Cihan pehlivanı Koca Yusuf’un doğduğu Bulgaristan Şumnu’daki Karalar Köyü’nde yapılan […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp