ESKİ KIRKPINAR AĞASI BİLGİN: “KIRKPINAR’I SAHİPSİZ BIRAKMAYIZ”

admin

AW000111– 1994 YILI KIRKPINAR AĞASI OĞUZHAN BİLGİN:
– “KIRKPINAR AĞALIĞI SADECE PARAYI VERMEKLE OLMUYOR”
1994 yılı Kırkpınar Ağası Oğuzhan Bilgin, verdiği ağalık parasını geri isteyen 653. Kırkpınar Ağası Süleyman Mecek’e sitem etti.
Ağalığın sadece parayı vermekle olmadığını belirten Bilgin, Kırkpınar ağalığını ortada bırakılmayacağının mesajını verdi. Kırkpınar için ne gerekiyorsa yapmaya hazır olduğunu dile getiren Bilgin, Kırkpınar’ı sahipsiz bırakılmayacağının altını çizdi. 1994 yılında Türkiye’nin en genç Kırkpınar ağası olan Bilgin, Kırkpınar’ın köklü bir geçmişi ve kültürü olduğunu belirterek şunları kaydetti:
“Kırkpınar ağalığı sadece parayı vermekle olmuyor. Kırkpınar, Türk’ün kültürünü, yiğitlini simgeleyen köklü bir geçmişi olan bir organizasyondur. Amerika kıtası keşfedilmemişken, Kırkpınar organizasyonu yapılıyordu. Böyle köklü bir geçmiş UNESCO ile taçlandırıldı. Şimdi böyle bir kültüre ağalık yapıldığının unutulmaması gereklidir. ‘Parayı ben verdim, şimdi geri istiyorum’ gibi açıklamalar Kırkpınar’a yakışmadı. Giden gider, biz buradayız çok şükür. Kırkpınar’ı sahipsiz bırakmayız” şeklinde konuştu.

“YELİKAYA’YA KATILMIYORUM”
1994 yılının Kırkpınar Ağası Bilgin, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Güreş Federasyonu Başkanı Hamza Yerlikaya’nın Edirne Belediye Başkanı Hamdi sedefçi için de söylemlerine katılmıyorum. Kırkpınar’da herkesten önce söz sahibi olan kurum, Edirne halkı adına Edirne Belediyesidir. Kırkpınar, bir kültürdür, bir spordur, yiğitliğin er meydanıdır. Er meydanında siyaset olmaz, orada hep birlikte organizasyonun en iyi şekilde gerçekleşmesi sağlanır. Bu bizim kültürümüzdür. Kırkpınar’a herkesin sahip çıkması gerekir. Belediye başkanının sorumlulukları vardır. Kırkpınar Ağası’nın sorumlulukları vardır. Güreş Federasyonu başkanının sorumlulukları vardır. Herkesin Kırkpınar’da görevleri bellidir. Burada bir iktidar kavgası yapılmasını hoş bulmuyorum.”

“KIZIMI KIRKPINAR AĞALIĞINA HAZIRLIYORUM”
Bilgin, Kırkpınar’ı her zaman takip ettiğini vurgulayarak, “Kızımı Kırkpınar’ın bayan ağası için hazırlıyorum. Kısmet olursa kızımı ileride Kırkpınar Ağası yapmak istiyorum. Okulunu bitirmesini bekliyorum, kısmet olursa onu Kırkpınar’ın Ağası yapmayı hedefliyorum” dedi.

 196 total views,  2 views today

Next Post

HAYATIMIZ “KEŞKE”LERLE DOLU

Gençliğinizi ne kadar iyi koşullarda yaşamış olsanız da herkesin geçmiş yıllara  duyduğu özlemler vardır.” Keşke” şunu da yapsaydım, bunu yapmasaydım diye hayıflanır, pişmanlık duyar. Tekrar o günlere dönmenin özlemini çekeriz. O günlerimiz sefalet içinde geçmiş olsa da yaşamımızın ilk çeyrek asırlık dönemi her zaman özlenen “ah tekrar o yıllara dönsem” […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp