Eski vekil Necdet Budak Rektör oldu

admin

Necdet Budak Ege Üniversitesi Rektörlüğüne atandı.  Cumhur Başkanı Recep Tayyip Erdoğan Ege Üniversitesi Rektörlüğü’ne de Prof. Dr. Necdet Budak’ı atadı.

9 Eylül Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyesi iken  3 Kasım 2002 seçimlerinde CHP tarafından Edirne’de 1. sıradan milletvekili adayı gösterilip seçilen Budak, Temmuz 2004’te partisinden istifa ederek Ak  Parti’ye geçmişti. 2007 yılında AK Parti’den tekrar Milletvekili seçilen Budak, Bölgeye adeta bir bakan gibi hizmet vermeye devam etti. “Durmak yok, hizmete devam” diyen Milletvekili Budak, başta Çakmak Barajı projesi ve Uzunköprü’ye yapılan  yeni köprü olmak üzere bir çok projenin hayata geçirilmesinde öncü oldu. Trakya çiftçisinin sorunları ile yakından ilgilenen Tarım Profesörü Necdet Budak, bölgenin çalışkan milletvekili olarak halkın büyük takdirini topladı.

22 ve 23. dönem AK Parti Edirne Milletvekili Prof. Dr. Necdet Budak, son olarak 22 Şubat 2017 Çarşamba günü Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in danışmanlığına getirilmişti.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 130. ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 13. maddeleri uyarınca, Yükseköğretim Kurulunun önerdiği adaylar arasından Ege Üniversitesi rektörlüğüne Prof.Dr. Necdet Budak’ı rektör olarak atadı.

Necdet Budak Kimdir?

Necdet Budak, 1964 yılında Edirne’de doğdu. 1986 yılında mezun olduğu Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak göreve başladı. 1988 yılında yine aynı fakültede tohumluk üretimi konusunda yüksek lisansını tamamladı. 1990-1994 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri’nden kazandığı burs ile Nebraska Üniversitesi’nde Agronomy bölümünde, Bitki Islahı ve Genetiği konusunda doktora derecesini aldı.1997 yılında Hollanda hükümeti bursu ile Hollanda’da Tohum Bilimi ve Teknolojisi konusunda çalıştı. Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde Profesör unvanını alan Budak, tarım konusunda gerek uluslararası düzeyde, gerekse yurt içinde araştırma makalesi, proje ve kitaptan oluşan toplam 80 adet çalışma yayınladı.2002 yılında Edirne’den milletvekili seçildi. 22. dönemde Türkiye Büyük Millet Meclisinde, Avrupa Birliği Kurultayı, Avrupa Birliği Karma Parlamento, Karadeniz Ekonomik İşbirliği, Avrupa Birliği Uyum Komisyonu ile Tarım ve Köy İşleri Komisyonu üyeliği görevlerinde bulundu.

2007 yılında tekrar Milletvekili seçilen Budak 23. dönemde Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi olarak görev yaptı.2012 yılında TEPAV’da çalışmaya başlayan Budak,  TEPAV-Gıda ve Tarım Politikaları Araştırma Enstitüsü direktörü olarak görev yapmaktadır.

 298 total views,  2 views today

Next Post

Gaytancıoğlu, "Öğretim Kurumlarına Verdiğiniz Sözlere Ne Oldu?"

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, Eylül 2015’de süreci başlayan ve Eylül 2019’da süresi bitecek olan ve bakanlıkça arazi sözü verilen dönüşümlü öğretim kurumlarının akıbetini gündeme getirdi. CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a yanıtlaması istemiyle dönüşümlü öğretim kurumlarını sordu.     CHP’li Gaytancıoğlu, […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp