Esnaf bir şehrin ev sahibidir

admin

16-22 Eylül 2019 tarihinde bu yıl 32. Si Kutlanmakta olan ‘’Ahilik haftası’’ etkinlikleri kapsamında Edirne Ticaret il Müdürü Mahmut ALTUN ve Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Sicil Müdürü Serhat DAYIOĞLU İlimizin en çok dinlenen Radyo İstasyonu RADYO SU’da konuk olarak katıldıkları Canlı yayın programında ‘’Ahiliğin Dünü ve Günümüze Yansımaları’’ konusunda konuşma yaptılar. Yaklaşık bir saat süren programda ALTUN ve DAYIOĞLU; Ahiliğin tanımı, kapsamı, geçmiş ve şimdiki teşkilat yapısı Ahilik teşkilatı ile bugünkü kurumlar arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları hakkında dinleyicileri bilgilendirdiler.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı ahilik-haftası-serhat-mahmut-altun-1-1024x768.jpeg


Ahiliğin bir insan bilimi olduğunu, gelişmiş dünya devletlerinin bu sistemi örnek alarak çalıştıklarını, okullarda ders olarak okuttuklarını, Ahiliğin sosyal ve ekonomik hayatı düzenleyen, her çağda ve her alanda denge ve düzen tutturduğunu dağıtan değil toparlayan, yıkan değil yapan olduğunu, ahiret ile dünya arasında denge kurduğunu, ilim alanına yönelerek ilim yapmak, meslek yaşamına yönelerek sanatı öğrettiğini, Altun ve Dayıoğlu; altıyüz yıl süren bu yapının tekrardan hayata geçirilmesi gerektiğini,esnaf ve sanatkarın bir şehrin ev sahibi olduğunu Atatürk’ün ifade ettiği gibi; muassır medeniyet seviyesinin üzerine çıkabilmek için çok çalışıp üretmemiz gerektiğini bunu etik kurallar çerçevesinde yapmamız gerektiğini anlattılar.

 330 total views,  2 views today

Next Post

EDİRNE VALİSİ EKREM CANALP'İN GAZİLER GÜNÜ KUTLAMA MESAJI

Edirne Valisi Ekrem Canalp Gaziler günü nedeniyle yayınladığı mesajda şu ifadelere yer verdi; “Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’e “Gazilik” unvanı ile “Mareşal Rütbesi”nin verilişinin 98. yıl dönümünü ve 19 Eylül Gaziler Günü’nü kutlamanın mutluluğu içindeyiz.Tarih boyunca istiklal ve bağımsızlığını, milli birlik ve bütünlüğünü her şeyin […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp