ESNAF DESTEK BAŞVURUSU

admin

Edirne Ticaret İl Müdürü Mahmut Altun yaptığı açıklamada; Bilindiği üzere, 22 Aralık 2020 tarihli Resmi Gazetede Esnaf ve Sanatkârlar ile Gerçek Kişi Tacirlere Koronavirüs Salgını Nedeniyle Verilecek Destekleme Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararı ile 24 Aralık 2020 tarihinde Koronvirüs Salgını Nedeniyle Verilecek Hibe Desteği Programı ve Uygulama Esasları Hakkında Tebliğ yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Başvurular 31.12.2020 tarihinde www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden alınmaya başlanmış olup, başvuru işlemleri 31.03.2021 tarihine kadar devam edecektir. İlgili süre zarfında Gelir Kaybı Desteğine ilişkin değerlendirmeler Genel Müdürlüğümüzce yapılmakta olup, kira desteğine ilişkin itirazların ve yeni başvuruların İl Müdürlüğümüzce değerlendirilmesi gerekmektedir. Ticari işletmeleri Covid-19 salgınının olumsuz etkilerinden korumak amacıyla 22.12.2020 tarihli ve 3323 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı kapsamında; 3 ay süreyle ödenmek üzere aylık 1.000 Türk Lirası “Gelir Kaybı Desteği” verilmesi ve büyükşehir olan illerde aylık 750 Türk Lirası, diğer illerde ise aylık 500 Türk Lirası tutarında “Kira Desteği” nde bulunulmuştur.
Bahse konu desteklerden;
· 14.12.2020 tarihinden önce vergi mükellefiyetini tesis ettirenler,
· Esnaf ve sanatkâr siciline kayıtlı olan vergiden muaf esnaf ve sanatkârlar,
· Faal olan ve ticari kazançları basit usulde tespit edilenler,
· Faal olan ve işletme hesabı esasına veya bilanço esasına göre defter tutanlardan “esas faaliyet konusu” Bakanlık tarafından desteklenen NACE kodları arasında yer alan esnaf ve sanatkârlar ile gerçek kişi tacirler, · Kira desteği için işyeri kira olanlar Faydalanabilmektedir.
Bu itibarla, söz konusu desteklerden faydalanmak üzere yukarıda açıklanan kapsamda yer alan ticaret erbabının başvuruları kabul edilmekte olup kapsamın dışında kalanlar destekten yararlanamamaktadır. Bu çerçevede yapılan incelemeler kapsamında; İlimizde 1665 ticari işletme yukarıda belirtilen şartları taşımasına rağmen destek başvurusunda bulunmamıştır.
Bahse konu ticari işletmelerin hak kaybına uğramaması amacıyla, 31.03.2021 tarihine kadar sözü edilen www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden başvuru yapmaları gerekmektedir.”dedi.

 1,876 total views,  2 views today

Next Post

EDİRNE ÖĞRETMENEVİ BİLMECESİ

Eğitim-İş Edirne Şubesi Başkanı Nedim Zobar, yönetim kurulu iler birlikte düzenlediği basın toplantısında; “Edirne Öğretmenevi, İstanbul Aydın Üniversitesi tarafından yapılan deprem etüdü sonrasında depreme uygun olmadığı gerekçesiyle yıkım kararı alınarak 2016 yılında yıkılmıştır. Yıkıldıktan sonra 2016 yılında zamanın İl Milli Eğitim Müdürü konuyla ilgili bir açıklama yapmış: “ilerleyen günlerde yıkımı […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp