Esnaflarımız Büyük Marketlere Kurban Edildi

admin

fikri_yalin_koseEsnaflarımız ülke genelinde en yaygın olan, dört bir yana kök salan ticari kurumlarımızdır. En kenar mahallede dahi, açtığı küçük ticarethanesinde,halkla iç içe olan ve  kısıtlı imkanlarıyla ekmek parasını kazanmaya çalışan esnaflarımıza rastlarsınız. Esnaflarımız adeta o yöre ekonomisinin aynası gibidir. Bir bakarsınız sessizce ve törensiz işyerinde faaliyete başlarlar.

Eğer bir süre sonra işleri iyi gitmez sermayesi tükenirse, yine sessizce işyerini kapatır veya devreder. Başka iş arayışına girer veya işsizler ordusuna  katılır,dünyamızda yaygınlaşan bu ekonomik sistem,küçük işletmelere kurulan tuzaklar yaygınlaşan  tekelleşme, en çok onlara darbeyi vurdu.

Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları başkanı Emin İnağ her zaman esnaflarla iç içe olmayı hedefleyen, getirildiği makamın hakkını vermeye çalışan, bir yönetici olarak biliniyor.

Göreve geldiğinden bu yana Edirne ile Ankara arasında adeta mekik dokuyor. Edirne esnafının çözümlenmeyen geciktirilen sorunlarını Ankara’ya naklediyor. Bunların çözümü için didinip duruyor. Edirne’deki kurumlar arası dayanışma olmaması isteklerin, ayni noktada odaklanmaması endişesi en çok esnaflarımızın temsilcisini üzüyor.

Bu birlikteliği sağlamak için didinip duruyor, tüm imkanları kullanıyor “ Gelin bir arada olalım, böylece daha da güçlenelim” diyor.

Gücü etkinliği belli noktaya kadar ulaşıyor.

Ondan sonrasını aşmak  sonuna kadar  diretmek her zaman siyasilerin onayına gayretine bağlı. İnağ Edirne’nin hakkı olan bazı imkanların bugüne kadar yeterince değerlendirilmediğini her platformda ifade ediyor.

Bir tarihi kentin bu durumda olmaması gerektiğini vurgulayan esnaf odaları başkanı İnağ, Avrupa kapısı, ülkenin vitrini olan bir kentin daha da modern olması, turizmden daha fazla yararlanması, hakkı olan desteği alması özlemi içinde, bunun için çırpınıp duruyor.

İlimizin en yaygın ve etkili meslek kuruluşlarının temsilcisinin özellikle bu konuda en güçlü kuruluş olan ETSO ve Ticaret Borsasının, yine bu özlem içinde olduklarını yaptıkları çalışmalarla kanıtladılar.

Bu birlikteliğe siyasilerimizin ve kamu kuruluşlarımızın bu birlikteliğe yeterli katkıyı yapmaları halinde  Edirne’ye gelecek hizmetler  daha da hız kazanacaktır. Özellikle seçim öncesi günlerde yapılacak hizmetlerin siyasi beklentiler nedeniyle önem kazandığı  daha da arttığı günlerdir.

Edirnelilerin önümüzdeki 6 aylık sürede bunu iyi değerlendirmeleri gerekiyor. Bu tür hizmetlerin geciktirilmemesine örnek oluşturacak bir halk deyişi vardır” Ağlamayan çocuğa meme verilmez” deriz.

Bu arada Edirne’de söz sahibi olacak gücü olmasına karşın bunu kullanmayıp bir kenara çekilmiş olanları uzaktan izleyen, ne olacak diye kulağının üzerine yatan etkili ve yetkili zatlar.

Esnaflardan halkın genelinden bir yakınma, güçlü bir çağrı geliyorsa onu dikkate almaları gerekir.

Onlar halkın genel sıkıntısının sesi gibidirler. Bunları  dikkate almayanların, halkın çığlığına kulak tıkayanların  sonu her zaman hüsran olmuştur.

Yeni yılın başlaması nedeniyle meslek kuruluş temsilcilerimizden geçen yılı değerlendirmelerini ve yeni yılda beklentilerinin neler olduğu konusunda görüşlerini aldım.

Gerek Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Emin İnağ, Şoförler Odası Başkanı Erbey Kılıç ile Bakkallar ve Tekel Bayileri Oda Başkanı Süleyman Yaşagör, esnafların gelecekleri konusunda endişeliler. Beklentilerinin gerçekleşmemesi durumunda bölge  ekonomimizin temelini oluşturan esnaflarımızın durumu  daha  güçleşeceği görüşündeler. O nedenle 2015 yılı Edirne açısından çok önemli, hizmetlerin gelmesi için fırsat olacak bir yıl olmalıdır.

 196 total views,  2 views today

Next Post

Belediye Meclisi yılın ilk toplantısını yaptı

Edirne Belediye Meclisi Ocak ayı toplantısını gerçekleştirdi. Gündemde olan 9 madde ve gündem dışı 5 madde görüşüldü.Belediye Başkanı  ve Meclis üyeleri 10 Ocak Cumartesi günü  ETSO’da  yapılacak toplantıda   halka hesap verecek.Aynı gün akşamı ve aynı yerde  Enver Arsever’in Kumpanya oyununu halk ücretsi olarak izleyecek .           […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp