ESNAFLARIMIZ HAKLI

admin

fikri_yalin_kosePazar günü Edirne Demirciler ve Kaynakçalar Odasının Genel Kurulu yapıldı. Eli nasırlı güç şartlarda ekmek parası peşinde koşan esnaflarımızın yöneticilerini seçeceği genel kurulları benim açımdan çok önem taşıyor.

Orada emeğin insan gücü ile para kazanan insanlarımızın sesini ve sorunlarını dinleme imkânı buluyorsunuz.

Bugüne kadar esnaflarımızın el atılmayan sorunlar buralarda gündeme getiriliyor. Özellikle küçük esnaflarımızın yaşam koşulları her geçen gün daha da zora giriyor.

Diğer meslek dallarda olduğu gibi, Küçük Sanayi sitemizdeki küçük esnaflarımızın bugünün ekonomik şartlarında yaşamlarını sürdürmeleri, evlerine ekmek parası götürmeleri çoluk çocuğunu geçindirmeleri çok güç.

Büyük işletmeler AVM’ler meslek dallarlındaki tekelleşmeler küçük işletmelerin yaşam alanlarını daraltıyor, onları yoksulluğa itiyor. Burada özellikle Elektrikçe Ahmet Uyguner ağabeyimizin gündeme getirdiği esnafların vergileri ve diğer demokratik hakları ile ilgili sorusunlar dikkat çekiciydi.

Madeni Eşya Federasyonu Başkanı Özcan Saraçoğlu bu sorulara verdiği cevabında Avrupa ülkelerinde meslek gurupları temsilcilerinin parlamento da temsil edildiğini, söz sahibi olduklarını açıkladı. Türkiye’de bu imkanın sağlanmadığından yakındı. Küçük esnafların el ele vermesi halinde siyasette, esnaflarla ilgili kararlarda da söz sahibi olacağını söyledi.

Küçük esnafların tek yumruk olmaları uyarısında bulundu. Bunu bir örnekle açıkladı. Esnafların Noter tasdiki masrafından kurtarılması için yapılan toplantıya, esnaf temsilcilerinin ilgi göstermemesi nedeniyle Noterlerin bu toplantıya yüksek katılımı ile defterlerin yine noter kanalı ile tasdikinin devam ettiğini ifade etti.

Saraçoğlu, bu ilgisizliğin, bölünmüşlüğün devamı halinde küçük esnafların hak arama imkanının daha da imkansız hale gireceği uyarısında bulundu.

Ahmet Uyguner Ağabey daha sonra söz olarak esnafların geleceği konusunda daha net konuştu.

Esnafların kendilerine yakın haklarına sahip çıkacak bir partiye destek vermeleri halinde güçlerinin, etkinliklerinin daha da artacağını, parlamentoda temsili olmayan meslek guruplarının haklarının kazanımının çok daha zor olduğunu söyleyerek, esnafların sosyal haklardan en mağdur kesim olduğunu dikkat çekti.

Sanırım, esnaflarımız burada konuşulanlardan gerekli dersi çıkarırlar. Şurası bir gerçek ki, hiçbir yerde mücadele edilmeden kalıcı hak kazanılmıyor.

Başkaları tarafından mücadele edilmeden verilen haklar da emaneten veriliyor. Bir bakıyorsunuz bu haklar bir süre sonra geri alınıyor.

Türkiye Büyük Millet Meclisinin oluşumuna baktığımızda hangi meslek mensuplarının çoksa onların haklarının ön planda olduğu biliniyor.

Onlar gündeme geldiğinde kolaylıkla çözüm bulunuyor. Temsilcisi az olan meslek guruplarının örneğin işçilerin, küçük esnafların ve köylülerin biriken sorunlarının gündeme gelmediği görülüyor. Kim ne derse desin ne kadar temsil o kadar hak.

Bunun dışında hak almak siyasilerin insafına kalmıştır. Lütuf gibi verilen haklar da ne kadar hak olur, örnekleri ortada.

Bu haklardan en çok mağdur olan kesimlerimizin başında küçük esnaflarımız özellikle gün boyu ekmek parası için çaba harcayan küçük esnaflarımız oluyor. En çok yaşam koşulları ekonomik dalgalanmalardan onlar etkileniyor. Onun için küçük esnaflarımızın el ele vermesi güçlerini birleştirmeleri gerekir. Aksi takdirde “ böl parçala yönet taktiği” gündeme gelir. Bundan da esnaflarımız zararı görür. Esnaflarımızın genel kurullarının yapıldığı dönemde bulunuyoruz tüm meslek guruplarımızın genel kurulları yapılıyor.

Demirciler ve Kaynakçılar Odasının genel kurulunda gündeme gelen mesleki sorunların tüm derneklerimizin genel kurulunda bıkıp usanmadan gündeme gelmesi gerekir. Esnafların bugüne kadar çözümlenmeyen sorunlarını tüm esnafların, odaların benimsemesi halinde bunların üst kurullarca parlamentoya iletilip baskı gurupları oluşturulması ile çözüm daha da kolaylaşır.

Esnaflarımızın, oda temsilcilerinin haklarını kucaklamaları durumunda bu gücün karşısında kimse duramaz.

Bu sonucunda İngiltere’de olduğu gibi Esnaf temsilcilerinin ülkenin ekonomik konularında karar aşamasında söz sahibi olabilir. Ülkemizin kalkınmasında lokmativ görevi üstlenen kazancının vergisini eksiksiz veren küçük esnaflarımız bugüne kadar mağdur edildi.

Bu nedenle esnaflarımızın bir bölümü ekmek kapısı işyerlerini kapatmak zorunda kaldı. Bu işsizler ordusunun artması anlamına geliyor. Sanayi esnaflarımız için getirilen esnafların işyeri alanı istenilen büyüklükte olmayan esnaflarımızı güç durumda bırakacak. Günümüzde işyerinin mekânının genişletmek maddi külfet isteyen bir işte zar zor geçimini sağlayan küçük esnaflarımızın kredi almadan bunu sağlamaları mümkün değil.

Bu durum da esnaflarımız açısından dert üzerine dert yaratacak gibi görülüyor. Bakıyorum, böyle meslek kuruluşlarımızın genel kurullarında siyasi parti temsilcilerimizi göremiyoruz.

Aslında onların böyle toplantılara katılmaları gerekir. Yarın oy talebinde bulunacağın küçük esnaflarımızın böyle toplantılarına katılmadığın zaman, onların

sorunlarını dinlemediğin zaman nasıl oy talebinde bulunacaksın. Bu arada MHP İl Başkanı ve Belediye Başkanı’nın Demirciler ve kaynakçılar genel kuruluna katılması esnaflar arasında memnuniyet yarattı, mutlu oldular, Diğer partilerin katılmaması nedeniyle sitem ettiler.

 63 total views,  2 views today

Next Post

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünden Kültürel Gezisi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Edirne Sosyal Hizmet Merkezine Bağlı Menzilahir- ve Umurbey Mahallesindeki kursiyerler Sosyal ve Kültürel etkinlikler kapsamında Çanakkale iline götürüldü. Tarihi ve Kültürel gezi kapsamında Menzilahir ve Umurbey Mahallesindeki Sosyal Hizmet Merkezi kurslarına katılan Bayan Kursiyerler, Öğretmen Sermin DAĞ, Alevhan DAŞHAN ve Şükriye BİLGİÇ nezaretinde Türkiye nin […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp