ESOB İş Sağlığı Ve Güvenliği İçin Eğitim Düzenledi

admin

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanan “İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu” 30 Haziran 2012 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe girmiş ve 29 Aralık 2012 tarihinden itibaren de Kanun kapsamındaki yönetmelikler yayınlanarak yürürlüğe girmeye başlamıştır.
Tüm ticari işletmelere önemli görevler yükleyen yeni Kanun ile ilgili Edirne Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği tarafından Birliğe bağlı oda başkanları ve genel sekreterlere bilgilendirme toplantısı düzenlenmiştir. Uzunköprü Ziraat Odası toplantı salonunda düzenlenen bilgilendirme toplantısında Gıda Mühendisi ve İş Güvenliği Uzmanı Ömer Faruk Akbulut tarafından katılımcılara Yasa ve getirdiği yükümlülükler hakkında bilgi verildi.
İş Güvenliği Uzmanı Bulmak Güç
Seminerin açılışında bir konuşma yapan Edirne Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ “Yeni yasa bizlere önemli sorumluluklar getirmekte. Edirne ESOB olarak konu hakkında bir an önce eğitim toplantısı yaparak oda başkanlarımız ve genel sekreterlerimize bilgi vermek istedik. Bizleri kırmayarak toplantıya katılan Ömer Beye çok teşekkür etmek istiyorum. Yasa devreye girmesine rağmen şuan piyasada iş güvenliği uzmanı bulmak büyük sıkıntı. Bizlerde odalarımız aracılığı ile esnaf ve sanatkârlarımıza bir an önce ulaşmak için Ömer Beyle irtibata geçtik. Burada düzenlenecek toplantının ardından odalarımızın gerekli çalışmalara başlayarak esnaflarımıza ulaşmaları gerekmektedir.” Dedi.
Seminerde Gıda Mühendisi ve İş Güvenliği Uzmanı Ömer Faruk Akbulut tarafından Yeni Yasa ve Yönetmelikleri hakkında katılımcılara bilgi verildi. Özellikle risk grupları ve çalışan sayısına göre farklı yükümlülükler olduğunu belirten Ömer Faruk Akbulut “Tüm esnaf ve sanatkârlar çok iyi bilgilendirilmeli, şuan yanlış bilgiler verilmekte. Bu yasadan muaf olan grup sadece kendisi çalışan yani yanında herhangi bir sigortalı işçi çalıştırmayan ticaret erbaplarıdır. Yani bir bakkal sahibi esnaf sadece kendisi çalışıyor ve yanında hiç sigortalı kimse çalışmıyorsa bu yasadan muaf oluyor. Ancak bir kişiye bir saat dahi sigorta ödeniyorsa bu esnaflarımız bu yasa kapsamında gerekli çalışmaları yapmak zoru
ndadır.” Dedi

DSC_0004

.

 234 total views,  2 views today

Next Post

CHP’li Gürkan: Sağlık Bakanlığı'nın Alo 182 Çağrı Merkezi Edirne'ye Kurulsun

CHP Edirne Milletvekili Recep Gürkan, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun “Atatürk’ü ve Cumhuriyet’i kullanıyorlar” sözlerine sert karşılık verdi. Müezzinoğlu’na, “Atatürk’e kimlerin 10 yıldır ne yapmaya çalıştığını herkes iyi biliyor” cevabı veren Gürkan, Müezzinoğlu’ndan Sağlık Bakanlığı’nın Alo 182 Çağrı Merkezi’nin bir benzerinin Edirne’ye kurulmasını talep etti. Milletvekili Gürkan, Edirneli basın mensuplarıyla otelde […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp