Etkin rehberlik ve denetim yoluyla kayıtlı istihdamın teşvik projesi

admin

SGK tarafından kayıt dışı uygulama ile mücadele amacıyla Etkin Rehberlik ve Denetim Yoluyla Kayıtlı İstihdamın Teşvik Projesi kapsamında bir seminer düzenlendi. RYS Otelinde düzenlenen etkinliğe Edirne SGK İl Müdürü Hayrettin Karbuz, SGK AB ve Dış İlişkiler Daire Başkanı Harun Hasbi, Türkiye Delegasyonundan Sosyal Politikalar ve İstihdam Sektör Yöneticisi Zeynep Aydemir Koyuncu, SGK Kayıt Dışı İstihdamla Mücadele Daire Başkanı Savaş Alıç ile diğer yetkililer katıldı.

Etkin rehberlik ve denetim yoluyla kayıtlı istihdamın teşvik projesi (1)

 

 

 

 

 

 

 

İlk olarak Söz alan SGK Edirne Müdürü Karbuz’un açış konuşmasından sonra söz alan konuşmacılar; “ Etkin rehberlik ve denetim yoluyla kayıtlı İstihdamın teşviki “ projesi vatandaşların sosyal güvenlik haklarından mahrum kalmalarına, haksız rekabet yaratan ve ayrıca, sosyal güvenliğin sürdürülmesini olumsuz etkileyen, kayıt dışı istihdam sorununun çözümüne katkı yapmak amacıyla uygulanmaya başlandı.

Sosyal Güvenlik Kurumu, uygulamaya koyduğu bu proje ile iş gücü piyasasındaki kayıtlılığı ve farkındalığı arttırmayı, kayıt dışı istihdam ile mücadelede ilgi kurum ve sosyal ortaklar arasında işbirliğini güçlendirmeyi ve eşgüdümünü arttırılmasını sağlayarak, bilinçlendirmeyi hedefliyor.

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen, sözleşme makamı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, AB koordinasyon Dairesi Başkanlığı olan ve Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yürütülen, operasyonun mali büyüklüğü 15.000.000 Avrodur. Operasyon 1,750.000 Avroluk mal alımı, 10,500.000 Avroluk hibe ve 3.185.000 Avroluk teknik destekten oluşuyor.

Etkin rehberlik ve denetim yoluyla kayıtlı istihdamın teşvik projesi (2)

 

 

 

 

 

 

 

Kayıt dışı istihdam sorunu ile mücadele amacıyla uygulamaya konulan iki yıllık proje kapsamında şimdiye kadar yapılan faaliyetler şöyle:

-Sosyal Güvenlik Kurumu’nun kayıt dışı istihdamla mücadele konusunda görev yapan farklı dairelerinden 1825 çalışana proje süresince Türkiye ‘de kayıt dışı istihdamın profili, sosyolojisi ve ekonomik göstergeler üzerinde etkisi, kayıt dışı istihdamla mücadele ve kullanılan yeni stratejiler, AB ülkelerine örnekler ve işyeri denetimlerinde kullanılacak yaklaşım ve yöntemler konularında eğitimler verilecek. Şimdiye kadar Afyon, İzmir, Eskişehir, Konya, Antalya, Hatay. Mersin, Muğla, Manisa, Çorum ve Bolu’da düzenlenen eğitimlere yaklaşık 990 SGK çalışanı katıldı.

-Bölgesel analizler yapılması yoluyla kayıt dışı istihdamın nedenlerini araştırma ve bu yönde çözüm önerileriyle politikalar geliştirmek amacıyla SGK’nın merkezi düzeydeki politika oluşturma kapasitesini güçlendirmek için hakimlerin ve akademisyenlerin içinde oldukları akademik danışma kurulu oluşturuldu” denildi.

Daha sonra toplantı soru cevap şeklinde devam etti.

Etkin rehberlik ve denetim yoluyla kayıtlı istihdamın teşvik projesi (3)

 115 total views,  2 views today

Next Post

Emir, 40 Yıl Öncesine Gitti

AK Parti Edirne Milletvekili adayı Şemsettin Emir, davetli olarak gittiği öğrenci evinde üniversite öğrencileriyle kahvaltı yaptı. Edirne merkezde bir öğrenci evinde Trakya Üniversitesi öğrencileri ile biraraya gelen Emir, yer sofrasında yapmış olduğu kahvaltı ile 40 yıl öncesini hatırladı.               Trakya Üniversitesinin değişik bölümlerinde okuyan […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp