ETSO Başkanlarından Yunanistan’a bir dizi ziyaret

admin

İşbirliklerini geliştirmek, işadamlarını komşu ülkelerdeki meslektaşları ile buluşturmak ve üyelerine yeni iş fırsatları oluşturmak için Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanları Yunanistan’a ziyaret gerçekleştirdi.

ETSO (1)

Her iki ülke işbirliği bağlarının daha güçlenmesi ve ETSO üyelerinin yeni işbirlikleri oluşturması ve çalışma faaliyetlerini daha geniş alanlara yaymak için,   ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt ile Meclis Başkanı Mehmet Eren Yunanistan Selanik şehrine giderek T.C. Selanik Başkonsolosu Tuğrul Biltekin ve Ticari Ateşe Kemal Sinan Tüzün’ü ziyaret etti.

İlk olarak T.C. Selanik Başkonsolosu Tuğrul Biltekin’i ziyaret eden ETSO heyeti Yunanistan’daki işadamları ile ticaret yapmaya hazır olduklarını söyleyerek:“Selanik bölgesinde fırsat sektörlerini belirlemek ve onlara ulaşmak istiyoruz. ” dedi.

İki ülke işbirliğini görüşüldüğü ve karşılıklı fikir alışverişinin bulunulduğu ziyarette konuşan ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Zıpkınkurt: “Selanik’teki işadamları ile Edirneli işadamlarımızın işbirliği ve ticaret yapmalarını istiyoruz. İşadamlarımıza karşılıklı olarak işbirliği ve yatırım imkânlarını yaratmak için belirlenecek bir tarihte Edirneli işadamları ile Selanik şehrine ziyaret gerçekleştirmek istiyoruz” dedi.

ETSO

Göreve geldiğinden bu yana iki ülke kültürel, sosyal ve ticari alanlar da Selanik’te başarılı işlere imza atan Başkonsolos Biltekin, Başkonsolosluğu’muzun görev bölgeleri hakkında bilgi vererek, Selanik ile Türkiye’nin kültürel yakınlaşması ve işbirliği için çalışmalar yaptıklarını belirterek “Selanik Başkonsolosluğu olarak ticari işbirliği için işadamlarına her türlü desteğe hazırız” dedi. Başkonsolos Biltekin, Selanik TSO ve Selanik’te üretim yapan sanayicileri temsil eden Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Odası hakkında bilgi vererek,  işbirliğini geliştirmek için bu Odalarla kardeş Oda olma önerisinde bulundu.

Görüşmenin ardından ETSO heyeti Atatürk Evi’ni ziyaret etti. Türk tarihinin önemli mirasları arasında yer alan  “Atatürk Evi” olarak Selanik’te ziyarete açılan ve çağdaş müzecilik anlayışına uygun olarak restore edilmesinde büyük katkılar sağlayan Başkonolos Tuğrul Biltekin, Atatürk Evi ziyareti esnasında ETSO heyetine eşlik ederek bilgi verdi.

Daha sonra T.C. Selanik Ticari Ateşesi Kemal Sinan Tüzün’ü de görüşme gerçekleştiren Zıpkınkurt ve Eren Selanik’teki işbirliği fırsatları hakkında bilgi aldı. Zıpkınkurt: “Edirneli işadamları ile Selanik programı yapmayı planlıyoruz. Ama öncesi Selanik bölgesinde fırsat sektörlerini belirlemek ve onlara ulaşmak için ön çalışma yaparak bilgilerinizden faydalanmak istiyoruz” diye konuştu.

Selanik temaslarının ardından Kavala şehrine geçen ETSO heyeti Kavala Ticaret ve Sanayi Odası’nın davetlisi olarak  ‘Kavala Expo 2014’ Fuarının açılışına katıldı. Açılışta Kavala Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ile görüşen Zıpkınkurt: “ Türkiye ile Yunanistan arasındaki mevcut ticari, ekonomik, tarihi ve kültürel ilişkiler ile iki halk arasındaki dostluğun daha ileri seviyeye taşınması açısından bu tür organizasyonlar çok faydalı oluyor” diye konuştu. ETSO heyeti açılışın ardından Fuardaki stantları tek tek gezerek bilgi aldı.

ETSO (2)

 

 

 220 total views,  2 views today

Next Post

CHP’li Değirmendereli İmam Hatipleri sordu

Edirne Milletvekili Kemal Değirmendereli; Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun “Özgün ve yaratıcı beyinler yetiştirmezsek gelecek nesillerden başarı bekleyemeyiz” ve “Milli eğitimde ciddi bir yapısal reforma ihtiyaç var, iyi bir eğitim felsefesi yaygınlaştırarak öğrencilere analitik düşünce yapısı verilmezse gelişme olmaz” açıklamalarına değinerek, Eğitim Bakanlığının uygulamalarının değerlendirilebilmesine ışık tutmak üzere 19.09.2014 tarihinde bir soru […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp