Edirne Ticaret ve Sanayi,  Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt düzenlediği basın toplantısında; “Edirne’ye kurulan ÇADIR AVM’ye ETSO olarak karşı olduklarını ifade etti. ETSO Yönetim Kurulu üyelerinin de katıldığı basın toplantısında açıklama yapan Zıpkınkurt açıklamasında; “Biz daha önce bu konuyla ilgili açıklama yaptık. Bu ÇADIR meselesi yaklaşık olarak 10 gündür Edirne’nin gündeminde. Dün Çadır’a beyaz diyenler bugün siyah diyor. Ne oldu da ne değişti de Çadır dün beyazdı bugün siyah oldu. Bunu da anlamış değilim. ETSO olarak biz başından beri Çadır’ın Edirne esnafına zarar vereceği konusunda açıklama yaptık ve gerekli tepkimizi de gösterdik. Edirne’de bu Çadır’ın kurulmasına Edirne’nin ihtiyacı yok. Çadır Edirne’ye çok fazla bir değer kazandırmayacaktır.  Çok fazla bir katma değeri olmayacaktır. Yurt dışından gelen insanların veya orada sıra bekleyen insanların günlük ihtiyaçlarını karşılayacak bir şey olabilir mi? Bu da tartışılır. Edirne o kadar zengin ve o kadar güzel bir kent ki. Edirne’nin Çadırla kaybedecek bir zamanı yok.  Biz Edirne’nin güzelliklerini ve değerlerini öne çıkaralım. Çadır’la çok fazla zaman kaybediyoruz. Çok fazla yanlış ve yalan bilgiler etrafta dolaşıyor. İnsanlar doğrusunu da sormuyor ve araştırmıyor. Bu da şehrimize zarar veriyor.”dedi.

“ETSO’nun Çadır Konusunda tavrı başından beri Çok açık ve nettir”

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası olarak tavırlarının başından beri belli olduğunu ve bugün de aynı şekilde devam ettiğini ifade eden Zıpkınkurt; “Edirne’de çadır’ın olmasını istemiyoruz ve Çadır, Edirne Ticaretine katkıda bulunacak bir yer değildir. Çadır’da Edirne esnafının olup olmadığını bilmiyorum. Bakın 40 gün Edirne’de faaliyet gösterecek olan bu çadırdan alışveriş yapan bir müşteri, herhangi bir sorun olduğunda (mesela ayıplı mal aldı) 40 gün sonra kime müracaat edecek. Kiminle irtibat kuracak.    Bu da Edirnelilerin imajına zarar verecektir. Biz bunu düşünüyoruz. Bize Çadır konusunda bir teklif gelmedi. Biz bu konuya zaten karşıyız. Daha önce de bu konuda birkaç girişim oldu. O günde karşı çıktık. Bu çadırın nasıl kurulduğu konusunda bizim bilgimiz yok.”dedi.

ETSO Üyelerine ÇADIR yöneticilerinden yer açma konusunda bir davet gelmediğini de ifade eden Zıpkınkurt; “Böyle bir davet gelse de Çadır’a karşı olduğumuz için biz bu teklife sıcak bakmayız” dedi.  

“Çadır Kurulduktan sonra Haberimiz oldu”

Çadır’ın kurulduktan sonra haberdar olduklarını ifade eden Başkan Zıpkurt; “Biz Çadır Kurulduktan sonra haberdar olduk. Kurulmadan önce bilgimiz yoktu. Çadır’a izni veren Edirne Belediyesidir. ETSO Başkanı olarak Kapıkule’de kurulan Çadır konusunu Belediye Başkanı ile görüşmedik. Daha önce talepler vardı. O zaman Belediye Başkanına kaşı olduğumuzu iletmiştik. O da anlayışla karşılamış ve Çadır kurulmamıştı. Ama Kapıkule’de kurulan Çadır’dan haberimiz kurulduktan sonra olmuştur.” Dedi. 

Esnaf Odaları Birliği Başkanı Kemal Cingöz’ün Çadır konusunda “Cuma, Cumartesi, Pazar günü kapalı kalsın” açıklamalarına da katılmadığını ifade eden ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt; “Çadır olayını ya desteklersin ya da karşı çıkarsın. 3 gün kapalı kalsın, 4 gün açık kalsın gibi bir söylem çok ayaklar üzerinde duran bir şey değildir.  Çadır’ı kuran kişi orasını her gün açık tutar” dedi.       

“Çadır’da Çakma ürünler Satıldığı konusunda duyumlar var?”

ETSO Üyelerinin Kapıkule’de kurulan Çadır’a karşı olduğunu ifade eden Zıpkınkurt; “Ben üyelerimin sözcüsüyüm. Benim üyelerimden gelen talep doğrultusunda, ETSO’ya kayıtlı olan üyeler ÇADIR’a karşı olduğunu söylüyor.  Bizde Yönetim kurulu olarak toplanıp bu konuyu analiz ettik. Aramızda tartıştık. Bakın Çadır 40 gün için kuruluyor. 40 gün sonra bu Çadır’ın muhatabı kim olacak? Adam Buradan 40 gün sonra gidecek. Bakın deminde söyledim. Ayıplı mal satılsa ne olacak? Sorumlu kim olacak? Mesela benim bazı aldığım duyumlar var.  Çakma ürün Satıldığı konusunda bazı duyumlar alıyoruz. Mesela değeri 1800 EURO olan bir markanın montunun orada 450’TL ye satıldığı bilgileri bize geliyor. Böyle bir şey olabilir mi? Demek ki bu ürünler taklit. Şimdi Gurbetçi geldi bu ürünü aldı. Orada diyecek ki bana Edirne’de sahte mal satıldı. Niye ben Edirne’nin adını bununla kirleteyim.  Orada birileri 40 gün para kazanacak diye neden Edirne’nin adını kirletelim. Ben daha fazla işin bu tarafındayım.” Dedi.

“Edirne’yi beraber yöneteceğiz” diyenlere seslendi!”

Her defasında;  “Edirne’yi beraber yöneteceğiz” diyenlere de seslenen ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt; “Mademki böyle bir çadıra talep var. Bu iş adamı kime dosyasıyla gidip başvurduysa, mesela bana ilk olarak gelseydi ben Belediye ve diğer kurumlarla bu bilgiyi paylaşırdım. Bu dosya kime gittiyse, mutlaka diğer kurumlardan da görüş alışverişi alınması gerekirdi. Onlar hizmeti düşünür, Biz Edirne’nin Ticaretini ve geleceğini düşünürüz.”dedi.