Etso Ve Borsa Ortak Basın Toplantısı Düzenledi

admin

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası ( ETSO) ile Edirne Ticaret Borsası Lalezar’da kahvaltılı ortak bir basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısına her iki kurumun Yönetim Kurulu Başkanları, Meclis Başkanları, Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı. Toplantıda söz alan ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt bugün yapılan toplantının ETSO ve Borsanın ortaklaşa yaptıkları bilgilendirme toplantısı olduğunu belirterek şunları söyledi,  “ son günlerde sık sık Ankara’ya gidiyoruz.  Burada yaptığımız çalışmalardan hem basınımızın hem de üyelerimizin bilgilendirilmesi amacıyla bu toplantıyı düzenledik.

ETSO VE BORSA ORTAK TOPLANTI (1)

Biz Özay Başkanımızla birlikte aynı dosyayı Ankara’ya götürüyoruz. Böyle müşterek hareket ederek Edirne adına ciddi kazanımlar elde ettik. Bu çalışmalardan her iki kurumumuz üyeleri de çok memnun olduğunu sanıyorum. Bugün yaptığımız toplantının amacı Ankara’da yaptığımız çalışmalar ve Edirne’de yapılan tır parkı konusudur.

BELEDİYENİN PAY ALMASI ZOR

Sizlere Tır parkı konusunda bilgi vermek istiyorum. Basında da yer aldığı gibi Tır parkında Edirne Belediye Başkanlığı da bir pay almak istiyor. Belediye’yi bu talebinde haklı görüyorum. Bilindiği gibi Gümrük Turizm İşletmeleri bir Anonim Şirket. Bu şirketin 140 ortağı var.

ETSO VE BORSA ORTAK TOPLANTI

Bu şirket bugünlerde borsaya açılmak istiyor. Borsaya açılacak şirketin genel kurul olmadan yeni ortak alması ve pay dağıtması mümkün değil. Buna Ankara’da çözüm aradık. Bilindiği gibi Turizm işletmelerinden gelir sağlamak üzere Selimiye Vakfı kuruldu. Bu vakfa bir trilyon lira para aktarıldı. Her yıl turizm işletmelerinin kârının %2’si de bu vakfa aktarılacak. Bu vakıf başta Selimiye olmak üzere diğer vakıf eserlerinin onarımını sağlayacak. Buradan bakıldığında Edirne gümrükten bir pay sağlıyor. Bu arada Tır parkından da almasından yanayız.

Ne yazık ki buna kanun uymuyor. Ankara’da TOBB Başkanımızda bu işe sıcak bakıyor. Burada resmi evrakı aşma adına bir şansımız yok. Bu 140 ortaktan biri ETSO diğeri de Ticaret Borsası biz hisselerimiz oranında ortağız. Oradan pay alıyoruz bu payı arttırma şansımız yok. İkimizin de ortaklık payı binde iki. En büyük pay sahibi TOBB diğeri de İstanbul Ticaret Odası. Selimiye vakfına aktarılan para ile ilgili bir mütevelli heyeti seçildi. Bu heyet önümüzdeki günlerde toplantı yapacak. İlk etapta Selimiye’nin aydınlatılması ve halıları ile elektrik tesisatı elden geçirilecek. Bu vakfa her yıl Gümrük turizm işletmelerinden %2 para aktırılacak. Bu para ile Edirne’nin tarihi eserleri öne çıkaracak. Bu imkânı sağlayanlara teşekkür ediyorum. “ dedi.

ETSO VE BORSA ORTAK TOPLANTI (2)

Daha sonra söz alan Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk, “ başkanımın ifade ettiği gibi birlikten güç doğuyor. Borsa ve ETSO olarak Edirne’nin sorunlarına Ankara’da beraber eğilmemiz, kol kola girmemiz alacağımız sonuçlarda çok önem taşıyor. Turizm işletmelerinin %2’lik payı vakıf eserlerine aktarması sadece Kapıkuleye has bir uygulama değil. Tüm kapılardan aktırılacak. Bu da vakıf eserlerinin onarılmasında yararlı olacak. Edirne’mize bu imkânı sağlayanlara teşekkür ediyorum” dedi.

Daha sonra ETSO yönetim Kurulu başkanı Recep Zıpkınkurt ve Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.

 195 total views,  2 views today

Next Post

Kerman, “Genel Başkanımızın Cumhurbaşkanlığı Kutlu Olsun”

İpsala Belediye Başkanı Mehmet Kerman Cumhurbaşkanı seçimi ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, Genel Başkanlarının Cumhurbaşkanı olmasından mutluluk duyduğunu belirterek şunları kaydetti, “ 10 Ağustos 2014 Pazar günü yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminde halkımızın özgür iradesiyle Türkiye’de ilk kez bir seçim yapıldı. Halkımız Cumhurbaşkanını ilk kez kendisi seçti. Bu seçimle Başbakanımız, Genel Başkanımız […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp