ETSO, Yunanistan ve Bulgaristan’a Fuar Ve İş Gezisi Gerçekleştirdi

admin

ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt,  Edirne Ticaret ve Sanayi Odasının Yunanistan ve Bulgaristan’a KOSGEB destekli üç günlük fuar ve iş gezisi gerçekleştirdiğini belirtti.

BULTİŞ

Zıpkınkurt gezileri ile ilgili olarak şunları kaydetti; “ETSO heyeti,Yunanistan’ın Dedeağaç, Kavala ve Bulgaristan Filibe şehirlerinde üç gün boyunca temaslarda  bulunarak, her iki ülke ile  işbirliği bağlarının daha güçlenmesi için bir dizi ziyaretler ve görüşmeler gerçekleştirdi.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt ile Meclis Başkanı Mehmet Eren, Meclis Üyeleri,  Uzunköprü Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı,Meclis Üyeleri ve Edirne Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı, Başkan Yardımcılarından oluşan heyet iş gezisi ziyaretine  Yunanistan’ın Aleksandrapoli (Dedeağaç) Ticaret ve Sanayi Odası’ndan başladı.
DSC_0681[1]

ETSO heyetinin ilk durağı  Yunanistan’ın Aleksandrapoli (Dedeağaç) TSO

ETSO heyetini, komşu ülke Yunanistan’ın sahil şehri Aleksandrapoli (Dedeağaç) Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve Üyeleri ile birlikte ziyaretin alt yapı hazırlığında emeği bulunan Yunanistan’ın Edirne Konsolosu Katarina Varvarıgou karşıladı.

filibe fuarı

Ziyaret esnasında, her iki ticaret ve sanayi odaları arasında ki işbirliğini  arttırmak için Edirne Ticaret ve Sanayi Odası ile Dedeağaç Ticaret ve Sanayi Odası arasında işbirliği protokolü imzalandı.

İki ülke arası Ticaret ve Sanayi Odaları arasında iş birliklerini artırmak ve karşılıklı geliş gidişlerle Edirne ve Aleksandrapoli (Dedeağaç) Ticaret ve Sanayi odası üyelerinin birbirini tanıyarak ortak iş alanları oluşturmak adına düzenlenen protokol için masaya oturan iki Oda Başkanı imza töreni öncesinde yaptıkları konuşmada sağlanacak diyaloğun yararlarından bahsettiler.

kavala tic.san.odası

Aleksandrapoli (Dedeağaç) Ticaret ve Sanayi odası Başkanı Christodoulos Topsidis yaptığı konuşmada:” İmzalayacağımız işbirliği protokolü ile kurulacak ortaklılar sayesinde Uluslararası  fuarlarda ortak işler yapabilir bu sayede AB projelerinde yararlanabiliriz. Edirne’nin turizm anlamında gelişmişliğini takip ediyoruz. Bu da bizim için önemli bir fırsat. İmzalanacak protokolle Odamızın tüm imkanlarını sizlere sunuyoruz. Artık sizinde burada bir Odanız var”şeklinde konuştu.

T.C. FİLİBE BAŞKONSOLOSU

Zıpkınkurt konuşmasında: “Edirne’nin ticaretinin gelişmesinin tek yolu sınır komşularıyla yapacağı işbirliğidir. Sınır komşu olan Edirne ve Evros Vilayeti karşılıklı işbirliğinin geliştirerek ticaret hacmini büyütebilir. İlimiz gerek mal trafiği gerekse yolcu trafiği anlamında iki önemli sınır kapsı ile Yunanistan’a bağlanmaktadır. Her iki ülkenin ticareti ile uğraşan kesimlerin birbirlerine olan ihtiyaçları vazgeçilmez bir unsurdur” dedi.

 

İş birlikleri oluşturmak için büyük çaba sarf ediyoruz

ETSO heyeti,  Aleksandrapoli’deki (Dedeağaç) temaslarını tamamlayarak Gümülcine şehrine geçti. Türkiye Cumhuriyeti Gümülcine Konsolosluğunu ziyaret eden heyet Muavin Konolos  tarafından karşılandı.  Batı Trakya’da olabilecek yatırımlar hakkında bilgi alan heyet yapılan sohbetin ardından Kavala Ticaret ve Sanayi Odası tarafından tertip edilen Kavala Expo Fuarını ziyaret etti.

Fuar ziyareti öncesinde Kavala Ticaret ve Sanayi Odasını ziyaret ederek burada temaslarda bulunan heyet ev sahibi Oda Başkanı ve Yönetimi tarafından karşılandı.

Burada bir konuşma yapan ETSO Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, gösterilen ilgi ve alakadan son derece memnun olduklarını ifade ederek Kavala ve Yunanistan’ın kendileri için önemli bir merkez olduğunu belirtti. Zıpkınkurt konuşmasında  “Kavala bizim için geçmişten gelen köklü bağlarımızın olduğu bir il. Osmanlı döneminde de ticaret anlamında bizim ecdadımız buralarda pazara hakimmiş. Yaptığınız davet bizim için çok önemli .Kavala Expo fuarını dolaşarak burada iş adamları ile görüşüp yapılabilecek ortaklıkları ve yatırımları değerlendireceğiz Dış ticaretin en doğal genişleme ve büyüme alanı komşularımızdır. Bizler aynı coğrafyanın insanları olarak komşuluğun önemine inanıyoruz. Bu anlamda Edirne Ticaret ve Sanayi Odası olarak geleceğe daha iyi bir Avrupa,Türkiye ve Edirne bırakmak için dostlarımızla ilişkilerimizi güçlendirmek ve iş birlikleri oluşturmak için büyük çaba sarf ediyoruz”dedi.

Ziyaretin ardından heyet toplu olarak Kavala kenti dışında bulunan Nea Karvali kasabasındaki Kavala Expo fuarını ziyaret etti. Burada inşaat ve yapı malzemeleri başta olmak üzere Kavala ile özdeşleşen Kavala kurabiyesi imalatçılarının stantlarını ziyaret ederek iş birliği fırsatlarını değerlendirdiler.

 

ETSO heyetinin Filibe ziyareti

ETSO heyeti son olarak Bulgaristan’ın Filibe (Plovdiv) şehrine geçerek T.C. Filibe Başkonsolosu Şener Cebeci ile görüştü. Başkonsolos Cebeci Edirneli işadamları şerefine resepsiyon düzenledi.

Burada konuşan Başkonsolos Cebeci yapılan yatırımların ve yatırımcıların takipçisi olduğunu, atılacak adımlarla yatırımcıya yön vermeye çalıştıklarını kaydetti. Cebeci. “Son yıllarda ekonomik kriz içinde bulunan Bulgaristan’ın elbette yakın komşuları ile yakın ilşki içinde olma gayretini biliyoruz. Bu fırsatı yatırıma çevirmek adına gerekli kolaylığı ticari ataşeliğimizle yapmaktayız” şeklinde konuştu.

Heyet daha sonra Filibe Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti. Burada Oda  Genel Sekreteri  Angel Hronev tarafından karşılandı.  Honev, heyetimize Filibe ekonomisi ve yatırıma açık noktalar hakkında bilgi verdi ve yapılacak ortaklıklarda da yardımcı olacaklarını ve iki ülke arasındaki işbirliğini arttırmaya çalışacaklarını belirtti.

ETSO Başkanı Zıpkınkurt ise yaptığı konuşmada vize konusuna değinerek Bulgaristan Konsolosluğu’nun vize konusunda esnek olmadığına değinerek, İş adamlarımızın vize almada yaşadığı sıkıntıları dile getirdi. Bulgaristan’da yatırım yapmak isteyen ve karşılıklı işbirliği yapmak isteyen işadamlarımızın vize almada yaşadıkları sıkıntılarının bir an önce giderilmesini istediklerinin altını çizdi.

Heyet daha sonra Filibe Teknik Fuarını ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Ziyaretin son günü  Bulgar-Türk İşadaları Derneği (BULTİŞ) ile ortak bir toplantı düzenledi. Toplantı esnasında işadamları görüşme imkanı buldu.

 

İşadamalarımıza ve bölgemiz ekonomisine katkı sağlamayı hedefliyoruz

ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, gezi dönüşü yaptığı açıklamada, organize edilen fuar ve iş gezileri ile işadamlarının ikili iş görüşmeleri yapma fırsatı da bulduğunu belirtti. Edirne’nin ticaretinin gelişmesinin tek yolu sınır komşularıyla yapacağı işbirliği olduğunu söyleyerek, bu tür gezilerle hem iş adamlarının dış pazarlara açılmasını sağlamak istediklerini hem de bölge ekonomisine katkı sağlamayı hedeflediklerini ifade etti. Zıpkınkurt, KOSGEB ile uyumlu çalışmalarının devam edeceğini ve KOSGEB desteklerinden Oda üyelerini yararlandırmaya devam edeceklerini söyledi.

 

 161 total views,  2 views today

Next Post

ETUS Yönetimi SGK’yı Ziyaret Etti.

Edirne Toplu Ulaşım Sistemi( ETUS) Başkanı Hakan Giyik ve yönetim kurulu üyeleri SGK İl Müdürlüğünü ziyaret etti. Edirne Sosyal Güvenlik İl Müdürü H. Metin Sümer ETUS yöneticilerinin kendilerini ziyaretten dolayı teşekkür etti ve kurum  yöneticilerine 5510 sayılı kanunla getirilen yenilikler hakkında bilgilendirmede bulundu. Giyik yaptığı konuşmada  SGK ziyareti ile bazı […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp