Avrupa Birliği Başkanlığının ulusal otorite görevini yürüttüğü Interreg-IPA Bulgaristan – Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programının ikinci teklif çağrısı kapsamında EDİRNE Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yürütülmekte olan CB 005.2.12.079 sayılı ECO WOMAN – Initiatives To Manage Natural Resources For Better Life” isimli proje faaliyetleri devam ediyor. Konuyla ilgili yapılan açıklamada; “Proje, iyi uygulamaların yürütülmesiyle sınır ötesi bölgede hava, su ve toprak gibi doğal kaynakların korunması ve kalitesinin geliştirilmesine ilişkin faaliyetler, ortak girişimler ve aktif işbirliğini amaçlamaktadır.

Bu uygulamalar, sınır ötesi bölgedeki doğal çevrenin ana bileşenlerinin fiziksel ve biyolojik saflığını koruma ve yönetmeye ilişkin olarak, kişiler arasında, eğitim, bilgilendirme, danışma ve motivasyon yoluyla, ekolojik ve organik çiftçiliği yaygınlaştırmak için farkındalık arttırmaya yöneliktir. Şimdiye değin, çeşitli organik tarım eğitimleri, basın toplantıları, TV ve radyo programları ile ilgili alanda farkındalığı arttırmaya yönelik faaliyetler dizisi, 12-13 Eylül 2020 tarihinde Bulgaristan EURO CLUP WOMAN ile birlikte gelecek 40 kişilik heyetin katılımıyla gerçekleşen “Uluslararası Toplantı Ve Sergi Faaliyeti” ile devam ettti.

“Sınır Ötesi Ekolojik ve Biyolojik Üretim Forumu ve Uluslararası Sergi”, Edirne Kadın Girişimciler Kurulu öncülüğünde kurulan ve tüm Trakya’ya olduğu gibi, komşu ülkemiz Bulgaristan’a da rol model olan “Kırsalın Doğal Pazarı” destekleri ile gerçekleşti. 12 Eylül 2020 Cumartesi günü saat 12:00’ da başlayan öğle yemeği ve ardından 14:00-16:00 saatleri arasında gerçekleşen forum ile etkinlik devam etti.13 Eylül 2020 Pazar günü ise Edirne Ticaret ve Sanayi Odası binası önünde Bulgar Delegasyonu – ETSO tarafından düzenlenen, yerel olarak üretilen biyo, organik veya doğal ürünleri test etmek ve iyi uygulamaların değişimini yerinde görmek üzere organize edilen Kırsalın Doğal Pazarı sergisinin ziyareti gerçekleşti.