Organik ürünler ve Organik Ürünlerle ilgili farkındalık yaratmak için Edirne Ticaret ve Sanayi Odası, Yambol Ticaret ve Sanayi Odası, EUROCLUB WOMEN ortaklığında Sınır Ötesi işbirliği alanındaki ortak doğal kaynakların sürdürülebilir kullanımı ve doğanın korunması kapasitesinin arttırılması için “ECO WOMAN – GÜVENLİ YAŞAM İÇİN DOĞAL KAYNAKLARI YÖNETME GİRİŞİMİ” projesi gerçekleşecek.
“Projenin amacı Organik ürünler ve Organik Ürünlerle ilgili farkındalık yaratmak.”
Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt Düzenlediği Basın toplantısında; “Edirne Ticaret ve Sanayi Odası, Yambol Ticaret ve Sanayi Odası, EUROCLUB WOMEN ortaklığında yürüttüğümüz bir Avrupa Birliği projesi var. Projenin amacı Organik ürünler ve Organik Ürünlerle ilgili farkındalık yaratmak. Bildiğiniz gibi Ticaret ve Sanayi Odamız daha önce de Haskova Ticaret ve Sanayi Odası ile geçtiğimiz yıllarda Gastronomi ile ilgili yine bir Avrupa Birliği projesi yürütmüştü. Bu proje; Bizim ve Bulgaristan’ın yöresel yemeklerini birbirimize tanıtmak amacıyla yaptığımız bir projeydi. Bugün de Organik ürünlerle ilgili hem üreticimizi bilinçlendirme, hem de gerek Edirne’de gerek Bulgaristan’ın Yambol şehrinde üretilen organik ürünleri kendi ülkemizde ve Bulgaristan da kendi tarafında tüketici ile buluşturmak için bir çalışma yapıyoruz. ” dedi.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı etso-2-1.jpg


Projenin süresinin 1 yıl olduğunu ifade eden Zıpkınkurt; “Bu projenin yaklaşık bütçesi 114 bin EURO’dur. Dolayısıyla şehrimize bu gelecek paradan da hem bir katkı sağlayacağız. Hem de üreticilerimizi yaptığımız çalışmalarla, formlarla ve eğitimlerle bilinçlendireceğiz. Bildiğiniz gibi Edirne ciddi anlamda turist alan bir ildir. Bunu da Gastronomi ile yerine getiriyoruz. Tarihi eserlerimizle dolduruyoruz. Bir de Buna Biyo ürünleri eklersek çok daha bir farkındalık yaratmış olacağız. Bildiğiniz gibi daha önce Gastronomi ile ilgili yaptığımız proje yaklaşık olarak 100 bin EURO civarında bir projeydi. Bu projeler şehrin yöresel yemeklerinin yapılmasında ve insanlara sunulmasında katkıda bulunuyor.” dedi.
“Bu proje ile Organik ürün üretiminin ve bilincinin yaygınlaşmasını sağlayacağız.”
Proje koordinatörü Nuray Pehlivan ise Bulgaristan ile üreticilere ve organik ürünlere yönelik eğitimler düzenleneceğini ifade ederek; “Projemizin ana amacı ekolojik ve organik üretimi yaygınlaştırmak için kaynak oluşturma ve kapasite yaratmaya ilişkin bir farkındalık yaratmak ve buna yönelik çalışmalar gerçekleştirmek. Proje faaliyetlerimizde öncelikle bu alanda ilgi ve faaliyet gösteren kişileri, firmaları ve bölge halkını bilinçlendirmek ve bilgilendirmek adına bazı eğitim seminerleri yapacağız. Bu Eğitim Seminerlerinin ilkinin başlığı “HAVA-SU ve TOPRAĞIN EKOLOJİSİ ve CANLILAR ÜZERİNDEKİ ÖNEMİ ve ETKİSİ” üzerine olacak ve 5 gün sürecek bir seminerle biz kişileri bu konuda hem bilgilendiriyor hem de eğitiyor olacağız.” dedi.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı etso-3-1.jpg


Bir sonraki seminerin “TARIMSAL ÜRETİM ve GIDALARIN EKOLOJİK ve ORGANİK ÜRETİMİNİN ORGANİZASYONU ve UYGULANMASINA” dönük olacağını belirten Pehlivan; “İlk seminerimiz daha çok bilinçlendirmeye yönelik, ikinci seminerimiz ise daha çok uygulamaya dönük, daha uzmanlık semineri gibi gerçekleşecek.
Bu seminerlerin sonrasında ise projede en çok ses getirecek etkinliklerden birinin “ORGANİK ÜRÜNLER SERGİSİ” olacağına dikkat çeken Pehlivan; ” Başkanımızın dediği gibi Bu tarzda daha önce Haskova’da bir etkinlik yapmıştık. Yine Odamızın çatısı altındaki Kadın Girişimcilerimizin kurmuş olduğu KIRSALIN DOĞAL PAZARI’nı da orada gerçekleştirerek oradaki ürünlere biraz daha katkı sağlayabilecek bir etkinlik gerçekleştireceğiz ve yine bir festival havasında bu organik ürün üretiminin ve bilincinin yaygınlaşmasını sağlayacağız. Dolayısıyla bu Etkinliğe Yambol’dan da 40 kadar kişinin katılımı öngörülüyor. Aynı etkinlik Yambol’da da gerçekleştirilecek ve Türkiye’den de bizler oraya gidip o etkinliği görerek onların organik ürünlerini, bu konuda neler yaptıklarını ve çalışmalarını yerinde inceleyebileceğiz. Bu etkinliğe eş zamanlı olarak bir de EKOLOJİ ve BİYO Ürünlerle ilgili forum gerçekleşecek. İnsanlar hem görsel hem de işitsel olarak bu konuya vakıf olsunlar diye böyle bir kombinasyon yapmak istedik. Bunun dışında biz Organik ürünlerin yine farkındalığı ile ilgili insanların bilinç düzeyi bu konuda nedir?, Bu konuda ne düşünüyorlar? sorularına yanıt bulmak ve ölçüm yapmak için bir anket çalışması gerçekleştirdik. Aynı zamanda Yambol’da da anket çalışması yapıldı. Bu anket çalışmasında ki toplanan sonuçlar ve diğer araştırma raporları projenin içinde oluşturulan web sitesinde bütün kamuoyuyla paylaşılacak.” dedi.
Projenin süresinin 1 yıl olduğunu ifade eden Pehlivan; “Sergi’nin 2020 Nisan ayı içerisinde gerçekleşeceğini, projenin diğer faaliyetlerinin de önümüzdeki yılın Temmuz ayı sonuna kadar dönem dönem devam edeceğini söyledi.