ETSO’DAN İLK BASIN TOPLANTISI

admin

DSC_1084

 

Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt,burada yaptığı konuşmada “Dört yıllık sürecimizde  basınımızın  fedakar çalışmalarınızdan bizler de faydalanalım, Edirne ticari hayatine birlikte yön verelim istiyoruz ve bu amaçla toplantıları sık sık gerçekleştirmek düşüncesindeyiz. Odamız yeni dönemde çalışma arkadaşlarımızda beraber hazırladığımız gündemde kurumalar arsı iletişimde aktif rol oynayacağız. Tüm kurumlarla olan iletişimde işadamlarıyla, yatırımcılarla bir araya gelerek onların rehberliğini yapacağız. Daha sonra KOBİ yatırımcısına proje hazırlama konusunda teknik destek vereceğiz. KOBİ’lerle ilgili ciddi yatırımlar, katkılar var. Tüm üyelerimizin sektörsel bazdaki sorunlarını gündeme alıp bunlarla ilgili ayrı ayrı meslek komitelerini hızlı bir şekilde çalıştırmayı planlıyoruz.

EDİRNE TANITIMINDA YETERLİ DEĞİLİZ

Edirne’nin güncel sorunlarını ve çözümlerini getirecek ve bunlarla ilgili ciddi çalışmalar yapıyoruz. Bunları da sizlerle paylaşarak kamuoyuna da etkin bir şekilde ifade edeceğiz. Edirne için başka neler yapabiliriz onları gündeme taşıyacağız. Trakya’daki odalarla birlikte çalışma zemini hazırlamaya çalışıyoruz. Bunların arasına belki Çanakkale’yi de katabiliriz. Uzunköprü ve Keşan oda ve borsalarımızla ilimizin sorunlarını tartışacağız, onların sorunlarına nasıl bir çözüm üretebiliriz. Bizden bekledikleri neler onlarla buluşacağız önümüzdeki günlerde. Hızlı bir çalışma dönemi bizi bekliyor.

Edirne’nin tanıtımıyla ilgili de ciddi sorumluluğumuz var. Sayın valimizle görüştüm, belki bizim katkılarımız vali beyin katkılarıyla Edirne’nin tanıtımıyla ilgili materyaller yaptırmalıyız, bunlara öncülük etmeliyiz. Çok sayıda tarihi eserimiz var,  Tarihi bir kent olmamız nedeniyle bizde materyal fazla ama bunları ortaya çıkaramamışız. Bunlarla ilgili çalışmalarımız olacak.

Önümüzdeki dönemde odamızın Edirne’de tüm yaptıklarıyla öne çıkacağı bir kurum olacağınızdan şüpheniz olmasın. Bu oda hepimizin. Basınla birebir kendim ilgileneceğim. Arkadaşlarım o yetkiyi bana vardı. Genelde yönetimde bir arkadaşımız basından bir arkadaşımız dış ilişkilerden sorumlu oluyordu. Ama basınla olan birlikteliği beraber yürütme kararlılığındayım. Her seyahatimizde basından bir arkadaşımızı yanımıza alalım istiyoruz. Mis Sabunu ile ilgili yaptığınız haberler ve duyarlılığınızdan dolayı çok teşekkür ediyorum. Gerçekten Edirne için çok önemli. Seçim dönemimize geldi. Arkadaşlarımız sizleri bilgilendirdi ve sizler de yeterli duyarlılığı göstererek Ankara’ya kadar sesimizi duyurduk. Bakanımızın ciddi çalışmaları var ve iki gündür açıklamaları var. Hemen çalışmalara başladık. CHP Edirne Milletvekili Kemal Değirmendereli, 25 kişilik Alt Komisyonu’nda olduğunu öğrendik ve kendisine bir sunum yaptık. Mis Sabunu’nun Edirne’deki ticari rakamsal olarak değeri, çalışan sayısı ve neler yapılabiliriz, nasıl bir çözümle bu işin önüne geçebiliriz onu  anlattık. Sağ olsun kendileri bizleri dinledi, dosyaları aldı. 25 kişilik komisyonda bunları anlatıp Mis Sabunu’nu savunacaklarını söylediler. Bakanımızın da çalışmaları olmuş. Önümüzdeki hafta yönetim kurulu olarak bakanımızı, odalar birliğini ziyaret etmek için Ankara’ya gideceğiz.

MİS SABUNUNDA  BİR MİLYON LİRALIK ÜRETİM

Komisyonda da anlatma imkanımız olursa Mis Sabunu’nu anlatacağız. Bizim için önemli gelir kaynağı ve Edirne’de ciddi bir istihdam yaratıyor. Merdiven altı olsa da kayıt dışı olsa da aylık 1 Milyon Lira civarında üretim ve katkı söz konusu. Mis sabununu genellikle insanlar evlerinde üretiyorlar. Aşağı yukarı yıllık 500 Bin Dolar civarında ihracatta söz konusu. Bu yarın artabilir de.. Şu ana kadar bu çalışmaları yaptık. Ayrıca tescil ve marka konusunda çalışmalarımızda var coğrafi işaretle ilgili. Bu bir süreç ve bu işin takipçisiyiz. Evlerde üretenler var, kapalı çarşılarda satıyor. Mutfak ihtiyacını karşılıyor. Edirne için iyi bir şey aslında. Dünya’ya  baktığınızda AB yasalarıyla ilgili çıkan bir yasaklama ama dünyada zaten meyve şeklinde mumlar satılıyor. Bu konuyla ilgili adli ve hastanelere intikal etmiş bir tane şikayet yok. Edirne’de 400 yıldan beri bu sabun var. Sorun aşılacaktır, Bakan da bizim için bir şanstır.Kırkpınar Haftası’nda ESTİF Fuarı hazırlıkları sürüyor. Edirne’de pek sanayi olmadığından bu fuar genellikle tarım ağırlıklı geçiyor. Haftaya Çarşamba günü saat 18.00’da Sarayiçi’ne giriş alanında fuarımız açılacak.Odamızın hareketliliği devam edecek. Arkadaşlarımızla şansımız ticaretten geliyoruz, Edirne’nin ticari hayatını iyi biliyoruz. Sektörleri iyi tanıyoruz. Dolayısıyla hızlı karar alıyoruz. Ticaretin bize verdiği beceriyi de odamızda hak ettiği yere Edirne’de Trakya’da getireceğimize inanıyorum. Ekip arkadaşlarımız çok iyi. Biz bu işi çok kolay başarırız diye bakıyorum. Bu arada her sözümüz senettir.”dedi

 

 151 total views,  2 views today

Next Post

Edirne Ajans Gazetesi Bininci (1.000) Sayıya Ulaştı

8 Mart “2010 tarhinde  (Dünya Kadınlar günü)    yayın hayatına başlayan Edirne Ajans Gazetemiz bugün bininci sayısına ulaştı. Yayın hayatına başladığından  bugüne kadar ilkeli yayıncılık yapmayı hedefleyen Edirne Ajans Gazetesi bu ilkeli yayıncılığını bundan sonra da sürdürme kararlılığındadır.   EDİRNE AJANS MEDYA GRUBU    152 total views,  3 views today Edirne Ajans […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp