ETSO’nun En büyük Gelir getiren yatırımı “TIR PARKI” oldu

admin

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen Basın toplantısına ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt, Meclis Başkanı Mehmet Eren, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Aydoğan Akıncı ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile birlikte basın mensupları katıldı. Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt yaptığı açıklamada,  Hamzabeyli Tır parkı inşaatında sona gelindiğini, Ticaret ve Sanayi Odası olarak Edirne ile ilgili bugüne kadar neler yapıldığı ve yapılacağı hakkında bilgiler vererek sözlerine şöyle devam etti,

“İnsanlar bir yere aday olurken ekip olarak seçiliyorlar”

“Bugün sizlerle bir arada olmak istediğimiz konuların başında Hamzabeyli tır parkı inşaatımızın sonuna geldik. Edirne ile ilgili, Ticaret ve Sanayi ile ilgili neler yapılabilir, neler yapacağız?  bunları da sizlerle paylaşmak istiyorum, Malum bildiğiniz gibi bundan sonraki dönemde de adaylığımız söz konusu. Arkadaşlar,  Biz buraya gelirken bir ekip değildik,  bugün görüyorsunuz Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’nda yönetim kurulu arkadaşlarımla beraber bir ekip olmayı başardık. Yönetim kurulu arkadaşlarıma, bizi destekleyen meclisimize ve çalışanlarımıza teşekkür etmek istiyorum. Çünkü insanlar bir yere aday olurken ekip olarak seçiliyorlar ve ekibiyle beraber iyi işler yapmak için programlar yapıyor. Biz buraya gelirken bir ekip değildik, bir ekip olmayı başardık ve iyi bir ekip olduk.

En büyük yaptıklarımızdan biri de birbirimize güvenerek, inanarak,  Hamzabeyli Tır Parkı inşaatının Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’na bir gelir olarak kazandırmanın verdiği mutluluğu sizlerle paylaşmak istedik.

 

Bildiğiniz gibi GTİ Kapıkule’yi yaptı, Hamzabeyli boştu GTİ buraya talipti arkadaşlarımızla karar aldık ve bu işi Edirne Ticaret ve Sanayi Odasına kazandıralım ve bir gelir elde etmek amacı ile bu girişimde bulunduk ve İnşaatımızı kısa sürede bitirdik. Tabi ki 2 – 3 aylık bir gecikmemiz var oda geçtiğimiz kış hava muhalefetinden dolayıdır.

 

“Tır Parkı inşaatımızı Odalar ve Borsalar Birliği ile ortak işletme kararı aldık”

Bugün geldiğimiz nokta da Tır Parkı inşaatımızı Odalar ve Borsalar Birliği ile ortak işletme kararı aldık. Yaptığımız yatırımın yarısını onlardan tahsil ediyoruz ve gelir paylaşımı olarak kazancımızı da yüzde 50’ yi ikiye bölerek Ticaret ve Sanayi Odasına her ay 100 -150 bin gibi bir gelir elde etmiş olacağız. Tabi Ticaret ve Sanayi Odası bir kamu kurumu yani yarı kamu niteliğindedir.

`ETSO, Hiçbir zaman kendi üyelerinin yaptığı bir işi yapmayacak`

Bu gelen parayı nasıl değerlendireceğiz, bunları da sizlerle paylaşacağım. Çünkü amacımız gelir elde etmek değil, biz ilk önce üyelerimizin yaptığı bir işi yapmamakla övünüyoruz. Edirne Ticaret ve Sanayi Odası hiçbir zaman kendi üyelerinin yaptığı bir işi yapmayacak en azından bizim dönemimizde böyle olacak. Edirne Ticaret ve Sanayi Odası, bir otelci ya da bir başka üyesinin yaptığı işi hiçbir zaman yapmayacak. Ancak üyelerinin yapmadığı bir iş varsa, Kamu Kurum niteliğinde hizmet anlamında kamu yararına bir hizmet varsa Ticaret ve Sanayi Odası onları yapacak.

“Hedefimiz Edirne’ye bir fuar alanı kazandırmak”

Önümüzdeki dönem de hedefimiz Edirne’ye bir fuar alanı kazandırmak. Bununla ilgili devam eden çalışmalarımız var. Bakanlığa dosyalarımızı hazırladık verdik ve elimizi de taşın altına koyarak buradan elde edeceğimiz gelirle Edirne ‘ye daha önce planlarda gözüken Kapalı Cezaevi’nin karşısına bir fuar alanını Edirne’ye kazandırmak istiyoruz. Bunu da Edirne Ticaret ve Sanayi Odası, Edirne Ticaret Borsası, Edirne Belediyesi belki Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin desteğini alacağız. Ama sonuçta şehrimiz kazanacak şehrimize hizmet etmiş olacağız. Edirne’nin tanıtımına ve Edirne’nin hareketlenmesine bir yeni ivme kazandıracağına inanıyoruz. Hem projelerimiz hazır hem finansımızı büyük ölçüde hazırladık. Dolayısıyla Edirne’ye önümüzdeki dönemde yapmak istediğimiz önemli bir projenin ilkidir.

“TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’nun bize olan ilgisi devam ediyor”

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanının da Edirne’ye olan ilgisi, alakası ve bizlere olan desteği devam ediyor. En son Taş Odaları’nı Selimiye Vakfına kazandırdık. Önümüzdeki dönemde büyük ihtimalle Edirne Kervansaray Oteli, Selimiye Vakfına veya Gümrük Ticaret İşletmelerine almak üzere girişimlerde bulunuldu. Buda demektir ki, hem Kervansaray, Taş Odalar ve şehrimizde ki tarihi yapılar da yeni bir kimliğe kavuşacak ve kurumsal bir çatı altında hizmet vermeye devam edecek. Bunlar tabi Edirne için çok iyi ve önemli şeyler.  Hem turizm anlamında hem de Edirne Ticaretinin ve Sanayinin gelişmesi anlamında çok güzel işler olacağına inandığımız projelerdir.

“Seçimler 6 ay süre ile ertelendi”

Seçimlerimiz ertelendi. Malumunuz Bakanlar Kurulu Kararıyla 6 ay süreyle ertelendi. En azından çalışacak adaylara veya sektörlerinden gelecek temsilcilere daha fazla üyeleriyle daha fazla görüşme imkanı bulabilecekleri bir zaman dilimi oldu. Bu da Edirne’de ki tüm iş kollarında Ticaret ve Sanayi Odası’na gönderecekleri temsilcilerini bu zaman zarfında iyi seçmeleri konusunda, kendilerini tanıma anlamında bir çalışma imkanı bulabilecekler. İstiyoruz ki tüm sektörler burada temsil ediliyorlar ve ilin sorunlarını veya sektörün sorunlarını gelsinler mecliste yönetimlerde paylaşsınlar ki biz de onlara çözüm arayalım. Çözüm noktasında işbirliği yapalım istiyoruz.

ETSO’nun son zamanlarda yaptığı en büyük yatırım “TIR PARKI”

Edirne ile ilgili ciddi anlamda çalışmalarımız var. Bunları sizlerle zaman zaman yılda bir kere neler yaptığımızla ilgili basın toplantılarında paylaşıyoruz. Bunlara çok fazla değinmek istemiyorum. Yıl sonunda, 2017 yılında neler yaptığımızı sizlerle paylaşacağız. Ama Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’nın son zamanlarda yaptığı en büyük yatırım ve Oda’ya gelir getirici Tır Parkı inşaatı ile alakalı sonucuna bağlamanın da mutluluğunu sizlerle paylaşmak istedim.

 

Tır Parkı ne zaman açılacak ?

GTİ ile yaptığımız anlaşmada bir ön protokol yaptık. Bununla alakalı bir otomasyon sistemi kuruluyor. Gümrük ile Tır Parkı arasında arabalar oradan çağrılıyor gümrüğe bununla ilgili çalışma devam ediyor. Bu talimat verildi Ankara’da bir yazılım şirketi yapıyor bunun hazırlığını Kapıkule’yi yapan firma önümüzdeki en yakın zaman da açılacak. Zannediyorum Ticaret Bakanının Edirne’ye gelmesi ile de alakalı biraz Hamzabeyli Gümrük sahasının yenilenme işlemi başladı biliyorsunuz. Bununla ilgili temel atma töreniyle beraber açalım demişlerdi. Tır Parkını da herhalde hem Hamzabeyli Gümrük sahasının yenilenme işlemi temel atma töreni, hem de Tır Parkı açılışı birlikte olacak diye düşünüyorum.” Dedi.

 163 total views,  2 views today

Next Post

Edirnespor’un Rakibi Süper Lig’den

EDİRNE AJANS Spor Servisi // Ziraat Türkiye Kupasında 4. Tur kuraları çekildi.   Ziraat Türkiye Kupasında başarılı bir performans sergileyen Temsilcimiz Edirne Belediyesi Edirnespor  4.tur kura çekiminde Aytemiz Alanyaspor ile eşleşti.  4.Tur Eleme turu Kura çekimi TFF Hasan Doğan Kamp ve Eğitim Tesisleri Orhan Saka salonunda yapıldı. A Spor’un canlı olarak […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp