ETUS 50 yeni araçla filosunu güçlendirdi

admin

Edirne Toplu Ulaşım Sistemi’ne dâhil olan 50 adet yeni toplu ulaşım aracının için tören düzenlendi. Törende konuşan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Toplu Taşıma Sistemi’nde birçok ilki gerçekleştirdiklerini ifade ederek “Bugün Edirne Toplu Taşıma Sistemi için yeni bir başlangıç, belki de yeni bir milat” dedi. Gürkan ayrıca toplu taşımada Londra’dan önce 24 saat kesintisiz hizmete geçtiklerini söyledi.

etus-50-yeni-aracla-filosunu-guclendirdi-4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edirne Belediyesi önünde düzenlenen törene CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan, Ak Parti İl Başkanı İlyas Akmeşe, CHP İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, Havsa Belediye Başkanı Oğuz Tekin, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bilgin Özbaş,  Anadolu Isuzu Satış Pazarlama Direktörü Fatih Tamay, Çetaş A.Ş. Onursal Başkanı Hasan Taşar,  ETUS Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Giyik, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ ve çok sayıda vatandaş katıldı.

etus-50-yeni-aracla-filosunu-guclendirdi-7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Konuşmasına ‘Edirne’mizin ulaşım çilesini bıkmadan, usanmadan, yılmadan; her yeni gün sanki ilk defa mesleğe başlıyormuş gibi halkına hizmeti kutsal bir görev sayarak; kendisine emanet edilen vatandaşın canını, malını, namusunu korumayı kendine görev addetmiş olan benim çok değerli şoför esnafı arkadaşların ve sevgili Edirneliler. Bugün Edirne Toplu Taşıma Sistemi için yeni bir başlangıç, belki de  yeni bir milat olan bugüne, bu törene hepiniz hoş geldiniz onur verdiniz’ diyerek başlayan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Sayın Tamay’ın güzel bir sözü oldu; ‘iş yapmak zordur’ diye. Eğer toplumsal bir iş yapıyorsanız, halk adına bir iş yapıyorsanız bu daha da zordur. Birincisi hiçbir zaman teşekkür, tebrik beklemeyeceksiniz. Sadece ve sadece yaptığınız iş hangisi olursa olsun; akla, bilime, insan onuruna ve toplumsal düzene uygun bir şekilde yapma gayretinde olacaksınız” dedi.

etus-50-yeni-aracla-filosunu-guclendirdi-5

 

 

 

 

 

 

 

KENTİ YÖNETİRKEN 3 TEME FELSEFEMİZ VAR

Göreve geldiği günden bu yana kenti yönetirken 3 temel felsefeye önem verdiğini ifade eden Gürkan, “Birincisi kenti yönetirken, kentin tarihi dokusuna bir mirasçı olarak, “miras yedi olarak sahip çıkmak değil”; bu tarih mirasa “bir emanetçi olarak sahip çıkarak” bu olağanüstü güzelliği gelecek kuşaklara aldığımızdan daha da iyi bir pozisyonda teslim etmek. İkincisi, belediye başkanı olarak, çalışan arkadaşlarımızın tümü içinde söyleyebilirim ki; asla ve asla ‘bana ne’ demedik ve demeyeceğiz. Bize hangi konuda olursa olsun; beğenisini, eleştirisini; zaman zaman eleştiriyi aşsa da dozajı ‘sana ne’ demedik demeyeceğiz. Bu kentte yaşayan herkesin, Edirne’nin toprağına basan, havasını teneffüs eden, suyunu içen herkesin her konuda bizi sonsuza denk eleştirme hakkı var. Bunun için hiçbir vatandaşa ‘Sana ne’ demeyeceğiz. Bu sadece yöneticilik konumumuzdan kaynaklanan bir bakış açısı değil; bu aynı zamanda bu bizim için yaşam tarzı, bir karakter, bir kimlik duruşudur” diye konuştu.

Gürkan, kent yönetiminde ki üçüncü temel felsefenin ise ‘Ortak Akılla’ kenti yönetmek olduğuna dikkat çekti. Toplu ulaşımın dünyanın neresine gidilirse gidilsin sıfır hatanın bulunamayacağı bir alan olduğunu belirten Gürkan, “Toplu ulaşım dünyanın her yerinde bazen minör, bazen majör hataları içinde barındırır. Hiçbir zaman yüzde yüz memnuniyetin olmayacağı bir alan, çünkü kitleniz insan. İnsan her zaman doğası gereği en iyisini en güzelini, en mükemmelini istemiştir, istemeye de devam edecektir. İnsan neye sahip olursa olsun hep daha iyisini, bir fazlasını istemiştir ve istemelidir. Çünkü yeniliği ancak böyle sağlayabilirsiniz. Edirne’de bazen çok sorunlu, bazen memnuniyet verici, bazen ağır aksak, bazen koşar adımlarla giden bir toplu ulaşım sistemi var. Geçmişe girmeyeceğim. Ama baktığımızda 234 adet midibüs tarzı araçlarla bu hizmeti sürdürmeye çalışıyoruz” dedi.

etus-50-yeni-aracla-filosunu-guclendirdi-2

 

 

 

 

 

 

 

 

Edirne’de son zamanlarda ‘Türkiye’de belediye otobüsünün olmadığı tek il Edirne’ diye bir şehir efsanesinin ortaya çıktığına değinen Gürkan,  “Bu tamamen bir şehir efsanesi Ulaşım Müdürü’ne belediye otobüsü olan olmayan illeri çıkartmasını istedim. 50-51 şehirde kısmı olarak görevde; bizde de kısmı olarak görevde, geriye kalan diğer illerde de belediye otobüsü yer almamakta. Belediye araçları olabilir mi? olabilir. Ama Edirne bundan 7 yıl önce ulaşımda bir tercih yapmış. Biz toplu ulaşımı özel sektöre devrediyoruz. Ayakta da yolcu taşıyacağız diye bir karar almışız geçmişte. Araçlarımızı buna göre almışız. Günde 60 bin yolcu toplu taşıma kullanıyor. Hizmetteki araçlarda 26 kişi oturarak, 33 kişi ayakta yolculuk yapabilir. Toplamda 59 kişi. Bu ruhsatı verenler; bu işin uzmanları, mühendisleri, bir takım hesaplara göre bu sayıları verebilirler. Bu araçları anlık kontrol etme imkanımız var. Bu arabanın içine 59 kişi sığar mı diye bakıyorum. Sığmaz. Mühendisler 59 kişi vermiş. Bu araçlardan birine, basın ve vatandaşları belediye önüne davet edeceğiz tek tek sayarak insanları dolduracağız. Bakalım balık istifi denmesi için kaç kişi sığacak” diye konuştu.

etus-50-yeni-aracla-filosunu-guclendirdi-3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gürkan ayrıca toplu taşıma zam yapmadan önce tüm parametrelerin tek tek araştırdıklarını; mazotunu, sigortasını hesaplayarak ortalamasını aldıklarını ve yarı yarıya fiyat artışı yaptıklarını söyledi. Toplu taşıma ile ilgili bütün bilgileri halkla paylaşmaya hazır olduklarına değinen Gürkan, “Şoförler ne kadar para kazanıyor, hangi araç kaç yolcu almış, kaçı ücretsiz ve indirimliymiş. Bunları da paylaşmaya hazırız.  Ama her zaman birinci önceliğimiz halkın öncelikle can, namus, mal ve emniyetini sağlayarak, konforlu bir şekilde ulaşımını sağlamak” ifadelerine yer verdi.

“VATANDAŞA HAKARET EDEN ŞOFÖR BİZİMLE ÇALIŞAMAZ”

Edirne’deki toplu taşıma ile ilgili gelen en büyük şikayetin şoförlerin davranışları olduğunu ve bunu çözmek için Edirne Belediyesi olarak eğitimler verdiklerine dikkat çeken Gürkan, “Bıkmadan usanmadan da bu eğitimlere devam edeceğiz çünkü bunların zaman istediğini biliyoruz. Vatandaşa hakaret eden, vatandaşı ötekileştiren, iten, kakan, arabadan inerken kapıyı kapayan şoför arkadaşlarımız dün de bizimle çalışamıyordu yarın da çalışamayacak” dedi.

etus-50-yeni-aracla-filosunu-guclendirdi-6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“TOPLU TAŞIMADA İLKLERİ GERÇEKLEŞTİRDİK. LONDRA’DAN ÖNCE 24 SAAT KESİNTİSİZ HİZMETE GEÇTİK”

Edirne’de toplu taşımada ilkleri gerçekleştirdiklerini ve kurulan sistemin birçok il tarafından örnek alındığını anlatan Gürkan, “Tekerlekli ulaşımda mesafeye göre ödemeyi ilk biz yaptık Türkiye’de. 18 noktada başlattık. Testleri devam ediyor, önümüzdeki süreçte arttırarak devam edeceğiz. Türkiye’de ilk defa 24 saat esası ile hizmeti verdik. Biz bu kararını aldık bir hafta sonra Londra tarihinde ilk kez metronun 2 hattını sabaha kadar açık tutma kararı aldı. Yani çok övünür ya İngilizler ‘medeniyetin beşiği’ diye. Edirne Londra’dan önce toplu taşımada 24 saat kesintisiz hizmete geçti. Bu hizmeti sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

WHATSAPP ŞİKÂYET HATTI’YLA SORUNLAR ACİL VE PRATİK BİR ŞEKİLDE ÇÖZÜLÜYOR     

Whatsapp Şikâyet Hattı ile sorunların acil ve pratik bir şekilde çözüldüğünü anlatan Gürkan, “Bu sistem devreye girdiği günden bu yana şikayetler de azaldı. Çünkü sorunlar anında çözüme ulaşıyor. Türkiye’nin dört bir yanından toplu taşıma yöneticileri Edirne’ye gelip örnek alıyorlar. Bazen Kocaeli, Samsun, Sakarya geliyor” diyerek yeni araçların Edirne Halkı’na kazasız, belasız, konforlu bir hizmet vermesini diledi.

etus-50-yeni-aracla-filosunu-guclendirdi-1

 

 

 

 

 

 

 

 

ETUS Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Giyik  de konuşmasında “Bizler 1970 yılından bu yana Serhat Birlik olarak Edirne Halkı’na hizmet veren şu anda Edirne Toplu Ulaşım Sistemi olarak halka güvenli ve kaliteli hizmet sunmaya çalışan bir kooperatifiz. 50 yıllık mazisi olan Edirne Halkı’na en iyi hizmeti sunma gayreti içinde bulunan kooperatifimiz hiçbir şeyden kaçınmadan içinde bulunduğu maddi sıkıntılara rağmen özverili bir şekilde yoluna devam ederek bugünlere ulaşmıştır. Sistemde çalışan araçlarımıza 50 yeni araç daha ilave ederek, yolcularımıza hizmet sunmanın sevinci ve gururunu yaşıyoruz. Bugün Türkiye’nin 3. en genç filosu konumunda bulunan ETUS şu andan itibaren Türkiye’nin en genç 2.araç filosu haline gelmiştir” dedi.

Giyik, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın talimatları doğrultusunda Edirne’de birçok ilki gerçekleştirdiklerini söyledi. Bugün hizmete sunulan yeni araçla birlikte Serhat Birlik ETUS Ailesi olarak toplamda 40 milyon liranın üzerinde yatırım yaptıklarını ifade eden Giyik, “ Türkiye’de ilk defa bayan şoför çalıştıran toplu ulaşım sistemi olduk. Şu anda araçlarımızda iki bayan şoför çalışmakta ve bu yolcularımız tarafından oldukça beğenilmektedir. İlerleyen süreçte bayan şoför sayımızı artırmaya devam edeceğiz. Bizim amacımız 50 yıldır ekmeğini yediğimiz, çoluk çocuğumuza götürdüğümüz rızkımızı temin etmemize vesile olan, Edirne halkına en güzel hizmeti vermektir. Sistemimiz artık oturuşmuş haliyle onlara en iyi hizmeti sunmakta. Okullarımızın açılmasıyla oluşan yoğunluğu ve meydana gelebilecek olumsuzlukları peşinen ortadan kaldıracak önlemleri alıp rahat ve huzurlu bir yolculuk yapabilme olanaklarını sağlamış bulunmaktayız. Bize bu konuda bize güvenmenizi istiyoruz. Bu mutlu tablonun oluşumunu sağlayan ve bu gururu yaşamamıza vesile olan Belediye Başkan yardımcılarımız,  ulaşım hizmetleri müdürümüz, trafik tescil şube müdürlüğümüz, finansımızı sağlayan Vakıfbank bölge müdürümüz, Vakıfbank merkez şube müdürümüz, Isuzu genel müdür yardımcısı Fatih Tamay ve bölge sorumlusu Murat Küçük beye, Isuzu çetaş patronu Sayın Tarık Taşar’a ve çalışanlarına,   bu güne kadar kooperatifimiz de yöneticilik yapmış, hizmet etmiş başkan ve yönetici ağabeylerime, arkadaşlarıma ve maddi manevi her türlü zorluğa göğüs gererek yol arkadaşlığı ettiğimiz hiçbir şeyden yılmayan mücadelesini bırakmayan değerli ortaklarıma ve en önemlisi bize her konuda yol gösteren, desteğini hiçbir zaman esirgemeyen, her zaman yanımızda olan, şehrimiz için gece gündüz demeden çalışan, Atatürk sevdalısı, Edirne Aşığı, ağabeyimiz, belediye başkanımız Sayın Recep Gürkan’a en derin saygılarımı ve şükranlarımı sunuyorum.”Dedi.

Anadolu Isuzu Satış Pazarlama Direktörü Fatih Tamay da yeni araçların hayırlı olmasını diledi.

 

 

 

 106 total views,  5 views today

Next Post

Köşen Köyü ile Demirhanlı arasında köprünün temeli atıldı

                Edirne Merkez köylerinden Köşen köyü ile Demirhanlı köyü arasındaki Demirhanlı deresi üzerine yapılacak köprünün temeli törenle atıldı.   Temel atma  törenine DSİ yetkilileri  Edirne Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Erbey Kılıç, Köşen köyü Muhtarı  Mustafa Yetkin ve köylüler katıldı. DSİ X1. Bölge tarafından […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp