ETUS Başkanı Hakan Giyik Basında çıkan “16 Milyon liralık Vurgun” haberi iddialarına cevap verdi. ETUS Yönetim binasında düzenlenen basın toplantısına çok sayıda ETUS üyesi de katılım sağladı.
Giyik açıklamasında; “Kimse bana hırsız diyemez o ismi geçen arkadaşlarda diyemez. Anlını karışlarım. Biz Edirne halkına kaliteli hizmet vermeye çalışıyoruz ve vermeye de devam edeceğiz. ETUS olarak yatırımlarımız da devam edecek. Kimse bize battı demesin, bunlara da en kısa zamanda cevabını vereceğiz, kimse bize dil uzatamaz, bu kurumda çok büyük emekler var, Kimisi evini sattı, Kimisi arabasını sattı, Kimisi de tarlasını sattı, şu anda bu kurum ayakta durmaya çalışıyor. Böyle bir şey olamaz… Kooperatifimizin üzerinde oynanan oyunlara hiçbir şekilde İzin vermeyeceğiz” dedi.

ETUS Başkanı Hakan Giyik basında çıkan "16 milyonluk Ulaşım vurgunu" haberi iddialarına cevap verdi.

Necmi Engin paylaştı: 20 Şubat 2020 Perşembe


Nakit binişlerden toplanan paranın ortaklara dağıtıldığını belgeleri ile gösteren Giyik konuşmasında; “2014 yılında Edirne Belediyesinin almış olduğu kararla nakit biniş ile toplu taşıma hizmeti kararı verilmiştir. Bu hak şehrin dışından gelen vatandaşlarımız ve kent kartı olmayan Vatandaşlarımızın mağduriyeti dolayısıyla alınmıştır. Bu şikayetler Sayın başkanımız Recep Gürkan’a da o dönemde çok fazla geliyordu. Bizim de buna bir çözüm bulmamız gerekiyordu ve böyle bir karar mecliste alındı. Bu karar kooperatifimize tebliğ olduğu andan itibaren çok kısa sürede olağan genel kurulumuz da oy birliği ile uygulamaya kondu. Tüm ortaklarımız bu kararı oy birliği ile verdi. Kimse kafasına göre bu kararı almadı. Hakan Giyik ve adı geçen şüpheliler bu kararı almadı. Hepimiz bu kararı aldık. Bunun böyle bilinmesini istiyorum. Bu kararı alarak tüm halkımızın mağduriyetini ortadan kaldırdık. Daha sonra da 2014 ve 2019 yılları arasında nakit toplama işlemi başladı. O sırada ortaklarımıza Haftada bir gün ve 15 günde bir olmak üzere hak ediş dağıttık. Bu hak edişleri dağıttığımız sırada kooperatifimizden 12 ortağımız bizi zimmetle suçladı ve suç duyurusunda bulundu. Savcılıkta bunların suç duyurusuna istinaden soruşturma başlattı. Bu soruşturma ben, yönetim ve Denetim Kurulu hakkındaydı. Savcılık soruşturma başlattıktan sonra konu bilirkişilere gitti. Bilirkişiler de geldi. Bizim bütün evraklarınızı inceledi. 18/11/2019 tarihinde savcılığa bilirkişi raporu verildi. Bugün gördüğünüz gibi bilirkişi raporu burada. Sonuç kısmında da Şu ifadeler var “Yönetimin uhdesinde hiçbir şekilde hiçbir Meblağ bulunmadığı açık ve nettir.” Böyle büyük kooperatiflerde bu tür sorunlar oluyor ama biz bu sorunla ilk defa karşılaşıyoruz. Bu 12 ortağımız Bu kooperatife nasıl zarar veririzi düşünmüştür? Bu amaçla çıktıkları bu yolda bizleri derinden üzmüştür, bizlerle beraber çalışanlarımızı ve onların ailelerine de üzmüştür. Böyle ithamlar bu şekilde zimmet hırsızlık ve vurgun ithamlarını Biz kabul etmiyoruz ve bu ithamları hak etmiyoruz. Etmeyeceğiz de.” dedi.

“Paranın nereye gittiği açıklandı”
Başkan Hakan Giyik geçtiğimiz Salı ve Çarşamba günü ulusal basında yayınlanan “16 milyon liralık Vurgun” haberi ile ilgili de yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi. “Bu 16 milyon liralık zimmet ve vurgun olayı 2014 ve 2016 yılında toplanan 16 milyon paranın 226 üyemize dağıtıldığı belgeleri de İşte gördüğünüz gibi burada. Bakın Bu belgeler 2014-2016 yılında tüm üyelere dağıtıldı, üyelerimize de burada ve soruyorum, bir tane üyemiz bana para verilmedi, dağıtılmadı, diyebilir mi? Var mı öyle biri lütfen ayağa kalkıp söylesin. Bizi şikayet eden 12 üyemizin de 8’i bu paraları aldı. Dördü de şikayet ettikten sonra bu paraları almadı. Onların da paraları idari binamız da mevcuttur. Burasını kimse itibarsızlaştırmaya çalışamaz. Burası büyük bir kooperatiftir. ETUS battı diyenlere çok yakında cevabını da vereceğiz. Bakın Siyasi partinin bir temsilcisi çıkıyor ve bizi şikayet ediyor. Sen bizi nasıl şikayet edersin? Senin esnafın Edirne esnafıdır. Sen Edirne esnafını şikayet ediyorsun. İşte bakın şikayet dilekçesi de elimde. Onun ismini de size daha sonra açıklayacağım. Mahkeme kararları çıksın soruşturma Netleşsin, Onun da açıklamasını yapacağız. Bakın o bahsedilen 16 milyon lira para size gösterdiğim bu evraklardır. Yani biz ortaklarımıza bu paranın dağıtımını yaptık. Bu evrakları bizden savcılık da istedi. Hemen götürüp teslim ettik. Onlar da gerekli incelemeyi yaptı. Bir takım ıslak imzalı evraklar istendi. Onları da derhal gidip savcılığa teslim ettik. Bizi kimse hırsızlıkla suçlayamaz. Herkes haddini bilsin. Bizi bu ithamlarla suçlayan gazetecilere şunu sormalarını isterdim. Arkadaş böyle bir konu var. Doğru mu değil mi? Bu arkadaşlar beni aramadı. Bir yerden birtakım bilgiler edinerek kendilerine uygun kısmını alıp Gazeteye haber yapmışlar. Daha sonra da ulusal basına vermişler. Onlar da Haber yapmış. Bu arkadaşlarla ilgili de gerekli suç duyurusunu yaptık. Sosyal medyada da bir arkadaşımız bizimle ilgili saçma sapan paylaşımlar yapıyor. Ne yapmak istediğini de anlamış değiliz.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı ETUEDİRNE-ULAŞIM-HAKAN-GİYİK-1-1024x768.jpeg

“Recep Gürkan Bu esnafa sahip çıkmıştır”
Başkanımız Recep Gürkan ile ilgili asılsız iddialarda bulunuyor. Bakın Recep Gürkan bu esnafa yardımcı oluyor bu suç mudur? Recep Gürkan sayesinde bu esnafın ufku açıldı. Bu 16 milyonluk dava bittikten sonra kooperatif ortağımız olan bazı kişilere de dava açacağız. Bu durumu bu noktaya getirdikleri için bunlardan Bunun hesabını soracağız. Bu hesabı ortaklarım adına soracağım.”dedi.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı ETUEDİRNE-ULAŞIM-HAKAN-GİYİK-1.jpg

ETUS’un büyük mücadelelerle faaliyet gösterdiğini ifade eden Başkan Giyik; “Burası ne mücadelelerle yönetiliyor. Siz biliyor musunuz? Hamdi sedefçi zamanında 10 milyon lira para verdik. 70 tane araba o zaman alıyorduk. Bunu kimse sordu mu? Şu an 170 tane araba aldık, bu arabaların değeri 481 bin lira…. Bakın matematiği olan çarpsın. Bulunduğumuz tesisinde şu andaki değeri 8 milyon lira… Bunları hep Edirne için yaptık. Ortaklarımız için yaptık, vatandaş için yaptık. Bakın haftalık hakedişler dağıttık ortaklarımıza. Ortaklarımız ayakta dursun diye bunu yaptık. Bakın 6-7 aydır para dağıtamıyoruz. Bunu bilen var mı? Neden daha dağıtamadığımızı da bilen var mı? Ama yazmak kolay.
“Kimse bana ve bize Hırsız diyemez”
Kimse bana hırsız diyemez o ismi geçen arkadaşlarda diyemez. Anlını karışlarım. Biz Edirne halkına kaliteli hizmet vermeye çalışıyoruz ve vermeye de devam edeceğiz. ETUS olarak yatırımlarımız da devam edecek. Kimse bize battı demesin, bunlara da en kısa zamanda cevabını vereceğiz, kimseye bize dil uzatamaz, bu kurumda çok büyük emekler var, Kimisi evini sattı, Kimisi arabasını sattı, Kimisi de tarlasını sattı, şu anda bu kurum ayakta durmaya çalışıyor. Böyle bir şey olamaz… Kooperatifimizin üzerinde oynanan oyunlara hiçbir şekilde İzin vermeyeceğiz.” dedi.