ETUS, ZİMMET DAVASINDA AKLANDI

admin

ETUS Başkanı Hakan Giyik düzenlediği basın toplantısında; “Kooperatifimiz içinde 16 arkadaşın şikayetiyle savcılık tarafından, tarafımıza 16 milyon liralık bir zimmet davası ile ilgili bir soruşturma başlatılmıştı. Bu süreç topladığımız nakit binişlerle ilgiliydi. 2014 ve 2019 yılları arasında oy birliği ile aldığımız Genel kurul kararının nakit binişlerde komisyon üyesi olan arkadaşlarımız tarafımıza suç duyurusunda bulundu. Daha sonra Savcılık soruşturma başlattı ve vergi müfettişi atandı. Vergi müfettişi de bölgedeki Vergi denetçilerini kooperatif binamıza göndererek defterlerimiz ve gelir-gider tablolarımızın incelenmesi sağlandı. Tabi burada Genel Kurulda geçirdiğimiz Nakit binişlerin nasıl toplandığı, kimlere dağıtıldığı, kayıtlarda olup olmadığı incelendi. Bu incelemeden sonra savcılık Bilir kişi atadı. O da aynı şekilde bir inceleme yaptı. 3 ay sonra yine bilirkişi atandı. Tüm bu incelemelerden sonra Savcılığın Kararı geçtiğimiz hafta şahsıma tebliğ edildi. Bizde bunu kamuoyuyla paylaşmak için basın açıklaması yapma kararı aldık.”dedi.

Savcılık kararı hakkında da detaylı bilgi veren Giyik; “16 Milyon zimmet davası ile ilgili savcılık mahkemeye gitmesi ile ilgili alakalı gerek duymamış. Kovuşturmaya gerek duymamış. Sadece ve sadece Vergi Usul Kanununa muhalefetten dava açılmış.”dedi.

“BİZLERİN İTİBARINI BOZMAK İÇİN UĞRAŞTILAR AMA BAŞARAMADILAR”
ETUS’a dava açan 16 kişinin Kooperatifin itibarını kaçırmak için uğraştığını ifade eden Giyik; “ Bunlar bizim itibarını kaçırmak ve bizleri aşağıya çekmek için uğraştılar. Bizlere burada başkanlık yaptırmamak için uğraştılar. Ama başaramadılar. Biz bu arkadaşlara geçtiğim ay yaptığımız genel kurulda üyelerimizin tam desteği ile tek başına aday çıkarak ve yeniden başkanlık görevine seçilerek cevap verdik. Bu gelen belgeler de onlara resmi cevap olmuş oldu. Bizde bundan dolayı çok mutlu ve gururluyuz.” dedi.


Hakkımıza bu suçu atan şahıslarla ilgili de gerekli adımları atarak haklarında tazminat davaları açacaklarını ifade eden Giyik; “Bu durumu bize yaşatan kimler varsa son damlasına kadar gerekli tazminat davalarını açacağız. Vergi dairesi incelemede bulundu ve eksik beyanname verdiğimiz tespit edildi. Ama şu anda geldiğimiz noktada 2 bine yakın beyanname vererek bu olayı da bertaraf etmiş olduk ve Vergi Dairesi ile Vergi Usul yasasından yararlanarak anlaşmış olduk.” dedi.
“ZAMLARI MECBUREN YAPTIK”
Şehir içi Toplu ulaşıma yapılan zamlara da değinen Başkan Giyik; “Geçtiğimiz Cuma günü bildiğini gibi Meclis kararıyla ulaşıma zam yapıldı. Halkımız zam yaptık diye belki kızmış olabilir ama zam yapmak ta çözüme götürmüyor. Şu anda 14 liraya dayanan mazot zammı ve asgari ücretin artması ile personelimize yaptığımız zam, bizim almış olduğumuz zammı eritti ve yetmedi. Bu şekilde artışlar devam ederse zamlar tekrar gelebilir. Bu mecburen yaptığımız bir zamdır. Dayanacak gücümüz kalmadı. Araçlara Mazot koyamıyoruz” dedi.

 472 total views,  10 views today

Next Post

Edirne İnşaat Sanatkarları Esnaf Odası Seçiminde Güç birliği Mesajı

20 Şubat tarihinde gerçekleşecek olan   Edirne İnşaat Sanatkarları Esnaf Odası Olağan Kongresine Selami Dağcı Başkan Adayı olduğunu açıkladı.  Yaklaşık olarak  640 üyesi bulunan Oda seçimlerinde Adaylar çalışmalarına hız verdi. Sanayi Sitesi’nin köklü esnaflarından olan Selami Dağcı, 1. Küçük Sanayi sitesi Başkanı Cafer Rokovet ve ekip arkadaşları ile birlikte Tasarım […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp