Evlat Edinme Geçici Bakım Sözleşmesi Nedir?

admin

 

Evlat Edinme Geçici Bakım Sözleşmesi Nedir (2)

 

 

 

 

 

 

 

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü  Bilgin Özbaş Evlat Edinme Geçici  bakım sözleşmesinin

 • Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile kişiler aranızda imzalanan bir belge olduğunu belirterek; “
 • Sözleşmenin düzenlendiği tarihten itibaren bir yıllık evlat edinme öncesi geçici bakım süreci başlar.
 • Evlat Edinme Geçici Bakım Sözleşmesi ile bu süreçte, çocuğun bakım ve eğitimini Kurum denetiminde

üstlenirsiniz.

 • Bu Sözleşme yükümlülüklerinizi taahhüt altına alır.
 • Evlat Edinme Sözleşmesi evlat edinme işlemlerinin tamamlanmasına kadar devam eder.
 • İzlemenin herhangi bir aşamasında olumsuz kanaate varılması ya da Sözleşme hükümlerine riayet edilmemesi halinde Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından “Evlat Edinme Geçici Bakım Sözleşmesi” tek taraflı olarak iptal edilebilir.

Evlat Edinme İzleme Süreci Nedir?

 • Çocuğun yanınıza yerleştirilmesinden, evlat edinme işlemi tamamlanıncaya kadar geçen süreçte ziyaretler gerçekleştirilir.
 • Yapılacak bu izleme ziyaretleri haberli olabileceği gibi habersiz de olabilir.
 • İzleme sürecinde gerektiğinde danışmanlık hizmeti verilir.
 • Yapılan izlemeler raporlaştırılarak dosyanıza eklenir.
 • İzleme süreci ve Evlat Edinme Öncesi Geçici Bakım Sözleşmesi evlat edinme işlemlerinin tamamlanmasına kadar devam eder.
 • İzleme sürecinde bu evlat edinmenin çocuk için uygun olmayacağı kanaatine varılması halinde sürecin tamamlanması beklenmeksizin çocuk geri alınır.
 • Evlat Edinme Geçici Bakım Sözleşmesi Nedir (3)

Korunma Altındaki Her Çocuk Evlat Edindirilebilir mi?

 • Başvuruda bulunan ailelerimizin büyük çoğunluğu korunma ve bakım altında bulunan tüm çocuklarımızın evlat edindirilebileceğine ilişkin bir yanılgı içinde bulunmaktadırlar.
 • Ancak bir çocuğun evlat edinme hizmetinden yararlandırılabilmesi için koruma altında olsun yada olmasın durumunun hukuksal olarak uygun olması gerekmektedir. Bu nedenle kuruluşlarımızda korunma ve bakım altında bulunan tüm çocuklarımızın evlat edindirilemeyeceğini bilmenizde yarar bulunmaktadır.
 • Çocuğun durumunun hukuksal olarak uygun olması demek; – Küçüğün ana ve babasının rızasının olması, (Türk Medeni Kanunun 309. Maddesi)

– Rızanın, küçüğün veya ana ve babasının oturdukları yer mahkemesinde sözlü veya yazılı olarak açıklanarak tutanağa geçirilmesi, gerekir.

Ya da Kim olduğu veya uzun süreden beri nerede oturduğunun bilinmemesi veya ayırt etme gücünden sürekli olarak yoksun bulunması, – Küçüğe karşı özen yükümlülüğünü yeterince yerine getirmemesi, nedenleriyle ana babadan birinin rızası aranmaz. (Türk Medeni Kanunun 311. Maddesi)

Evlat Edinme İlişkisi Nasıl Kurulur?

 • Evlat edinme kararı, evlat edinenin oturma yeri; birlikte evlat edinmede eşlerden birinin oturma yeri mahkemesince verilir. • Mahkeme kararıyla birlikte evlatlık ilişkisi kurulmuş olur. (Türk Medeni Kanunun 315. Maddesi)

Çocuğun Biyolojik Ebeveyni Ortaya Çıkabilir mi?

 • Evlat edinilen her çocuğun biyolojik ebeveyni günün birinde ortaya çıkarak çocuğunu arayabilir. Verilen rıza kararından vazgeçme riski her zaman bulunmaktadır.

Çocuğun Biyolojik Ebeveynine Evlat Edinen Ailenin İletişim Bilgileri Kurum Tarafından Veriliyor mu?

Evlat edinme ile ilgili dosya bilgileri Kurumumuz tarafından gizlilik ilkesine uygun olarak arşivlenmektedir.  Ancak ilgili Mahkemece talep edilmesi halinde verilir. (Türk Medeni Kanunun 314 Maddesi.)

Evlat Edinme Geçici Bakım Sözleşmesi Nedir (4)

 

 

 

 

 

 

 

 

Evlat Edinme Dosyasının Gizliliği?

Evlat edinme ile ilgili kayıtlar, belgeler ve bilgiler mahkeme kararı olmadıkça veya evlatlık istemedikçe hiçbir şekilde açıklanamaz. (Türk Medeni Kanunun 314. Maddesi)

Evlat Edineceğim Çocuğun Nüfus Kaydı Nasıl Olacak?

Eşler tarafından birlikte evlat edinilen ve ayırt etme gücüne sahip olmayan küçüklerin nüfus kaydına ana ve baba adı olarak evlat edinen kişi/eşlerin adları yazılır. (Türk Medeni Kanunun 314 .Maddesi)Evlatlığın, miras ve başka haklarının zedelenmemesi, aile bağlarının devam etmesi için evlatlığın naklen geldiği aile kütüğü ile evlat edinenin aile kütüğü arasında her türlü bağ kurulur. Ayrıca evlatlıkla ilgili kesinleşmiş mahkeme kararı heriki nüfus kütüğüne işlenir. (Türk Medeni Kanunun 314. Maddesi)

Çocuğuma Evlat Edinildiğini Ne Zaman Söylemeliyim?

 • Çocuk psikolojisi alanında yapılan çalışmalara göre çocukların bu durumu normal kabul ederek sorun yaşamamaları ve yaşatmamaları için evlat edinildiği uygun yaş ve zamanda mutlaka söylenmelidir.
 • En uygun dönem çocuğun henüz sosyal yaşama tam olara kaçılmadığı, anne ve babanın yaşamında birinci derecede önem taşıdığı okul öncesi (4–6 yaş) çağıdır.
 • Çocuğunuzun; hazır olmadığı bir anda üstelik sizin dışınızdaki kaynaklardan öğrenme olasılığı çok yüksektir. Bu durum,hem sizin hem de çocuğunuzun yaşamında onarılamayacak yaralar açacaktır.
 • Bu gerçeği saklamanın omuzlarınızda bıraktığı ağırlık,artarak her geçen gün biraz daha kendini hissettirecektir.

Çocuğa evlat edinildiğini söyleme konusunda gerekli danışmanlık hizmeti verilmektedir.

Evlat Edinilen Çocuk Biyolojik Ebeveynleri Hakkında Soru Sorduğunda Nasıl Davranılmalıdır?

 • Asla biyolojik ailesini kötüleyen ifadeler kullanmayın!
 • Bu durum çocuğun kendi hakkındaki ‘beni ailem istememiş duygusunun oluşmaması için büyük önem taşımaktadır.
 • Bu açıklamalar, çocuğun gözünde gerçek ebeveynini, ne çok iyi ne de çok kötü görmesine ve biyolojik ebeveynleri hakkında gerçek olmayan hayaller kurmasına sebep olmamalıdır.
 • Evlat Edinme Geçici Bakım Sözleşmesi Nedir (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Sayın evlat edinme ebeveyn adayı…

Biliyoruz ki, evlat edinmek üzere başvuran ailelerimizin büyük çoğunluğu gibi siz de bu başvuruyu yapmadan önce karar vermek için uzun bir süreç geçirdiniz. Siz de biyolojik çocuğunuza sahip olabilmek için uzun bir süreçten geçerken gerek fizyolojik gerekse psikolojik olarak ciddi anlamda örselendiniz ya da çocuğunuz olmasına rağmen bir çocuğu hayata hazırlamak üzere ebeveyn sorumluluğunu alma konusunda hissettiğiniz sosyal sorumluluk bilinci ile başvurmaktasınız.

Bu süreçte özellikle ailenizin ve sosyal çevrenizin sorularına ve soran bakışlarına maruz kaldınız. Karar verdiğiniz bu erdemli davranışın hemen sonrasında, artık bir an önce evlat edinerek çocuğunuza kavuşma isteğiniz tarafımızdan bilinmekte ve anlayışla karşılanmaktadır.

Ancak evlat edinme hizmeti çocuğun yüksek yararı odağında yürütülen bir hizmettir. Bu nedenle, çocuklarımız adına başvuru sahiplerinin uygun ebeveynler olma durumu, alanında uzman ekibimiz tarafından hassasiyet gösterilerek değerlendirilmektedir.

Ebeveyn olmak güçlüklerle bahşetmeyi göze alabilmek demektir. Bunu güzel ve vazgeçilmez kılan ise karşılık beklemeksizin verilen emektir. Evlat edinilen çocuğun ebeveyni olmak ise olası sürprizleriyle geri dönüşü olmayan tek yönlü bir yola girmeyi göze alabilmektir.

 

 

 

 598 total views,  6 views today

Next Post

Tuğ General ARI, engellilere farkındalıklar diledi

Tugay Komutanı Tuğgeneral Arı: “Engelliler için farkındalıklar fark olsun” Mekanize Tugay Komutanı Tuğgeneral Hidayet Arı, EBED (Edirne Bedensel Engellileri ve Ailelerini Koruma Yardımlaşma Derneği) üyelerini dernek lokalinde ziyaret etti. Geçtiğimiz günlerde EBED’in şehitlerimiz için okuttuğu Mevlit ve Yasin ile ilahiler okunması şeklinde ki iki ayrı davetine mazeretinden dolayı katılamadığını belirtirken […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp