Faik Öztrak tırcıların dertlerini dinledi

admin

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Genel Başkan Yardımcı ve Tekirdağ Milletvekili Adayı Faik Öztrak, Kapıkule Sınır Kapısı’nda tır kuyruğunda bekleyen tır şoförlerini dinledi. Şoförlerin tır kuyruğundaki problemlerinden dolayı yakınmaları üzerine Öztrak, bu sorunları gördüğünü ve bundan dolayı TBMM’ye bir soru önergesi verdiğini söyledi.

Faik Öztrak tırcıların dertlerini dinledi (2)

 

 

 

 

 

 

 

Öztrak, şoförlerin hayati ihtiyaçlarını karşılayamadıklarını ve ihtiyaçlarının giderilebilmesi için de belli kolaylıkların yapılması gerektiğini belirterek, “Tabi bunu yapmak da bu kuyrukları kabul etmek anlamına geliyor. Yapılması gereken bu kuyrukların bir an önce ortadan kalkmasını sağlamaktır” dedi.

Beraberinde Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, CHP Edirne İl Başkanı Oktay Bozkurt, Milletvekili adaylarından Gürkan Güneser’in de bulunduğu ziyarette Öztrak, şoförlerin sorunlarını dinledi. En büyük sorunlarının Suriyeli mülteciler olduğunu belirten sürücüler temel ihtiyaçlarını gideremediklerini belirttiler.

LOJİSTİK MÜSTEŞARLIĞI KURULACAK

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik  Öztrak, mutlaka bir lojistik müsteşarlığının kurulması gerektiğini ve CHP olarak, bu konuyu iktidara geldiklerinde değerlendireceklerini ifade ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü.

“Türkiye’nin sınır kapılarında ciddi sorunlar yaşanıyor. Türkiye zaten ihracat yapmakta zorlanırken, mallarını sevk etmekte güçlük çekiyor. Zorlukların bir kısmı karsı taraftan kaynaklanıyor. Örneğin normalde buradan günde 1600 Tır geçebilmesi gerekiyor. Ama 700’ü zor buluyor. Bunun nedenlerinden bir tanesi Bulgaristan’da özellikle Avrupa Birliği’nin 8 tane ilave peron yapmasına rağmen o peronları çalıştırmaması. Bu da adeta Türkiye için tarife dışı bir engel gibi oluyor. Hâlbuki buradaki yüklerin bir an önce sevk edilmesi lazım.

Faik Öztrak tırcıların dertlerini dinledi (1)

 

 

 

 

 

 

 

Burada ne kadar çok tır beklerse Türkiye’deki ihracatın maliyeti de artmış oluyor. Yine özellikle ulaştırmacılarımızdan ve ihracatçılarımızdan dinledim. Bir şuan da ulaştırmacılara ve ihracatçılara karsı kaçakçıymış gibi bir yaklaşım olduğu söyleniyor. Vatandaşa güvenilmediği söyleniyor. Bu nedenle de sınır kapılarında bu beklemelerin giderek arttığı söyleniyor. Bu konularla ilgili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne bir soru önergesi verdim. Bu soru önergesinin cevaplandırılmasını bekliyorum. Şunu açıkça ifade edeyim zaten ihracatçının ve ulaştırmacının zorlandığı bu günlerde bu kuyruklar, zorluğu daha da arttırıyor. Bir başka olay daha burada özellikle şoförlerin anlattığı, Suriye’den gelenlerin yarattığı sıkıntı var. Onlar kendilerini karşı tarafa Avrupa’ya atmak istiyorlar. Bunu yaparken de bir şekilde zorluklara neden oluyorlar. Ya Tırın altına giriyorlar ya da brandasını kesmek suretiyle içine girmeye çalışıyorlar. Onun yanında karşı tarafta o kacaklar yakalandığı zaman, Türkiye’ye hemen iade ediliyor. Ama bu tırların şoförleri önemli ölçüde hapis cezalarına ve yargı süreçlerine muhatap oluyorlar. Yine bir az önce arkadaşlarımla konuştum. Burada tır şoförlerimizin acil hayati ihtiyaçlarını giderebilecekleri yerler dahi yok. Dolayısıyla çöplerini atabilmek için, affedersiniz tuvalet ihtiyaçlarının giderilebilmesi için de belli kolaylıkların yapılması lazım. Tabi bunu yapmak da bu kuyrukları kabul etmek anlamına geliyor. Aslında hemen yapılması gereken şey. Bu kuyrukların bir an önce ortadan kalkmasını sağlamak ve kapıların 1600 tırın geçiş kapasitesini tam anlamıyla kullanmak lazım diye düşünüyor. Cumhuriyet Halk Partisi olarak özellikle ulaştırma, lojistik bu sektörlerin faaliyetlerini çok yakından takip ediyoruz. Bu ülkede dış ticaret Ekonomi Bakanlığı’nın elinde, ulaştırma izinleri Ulaştırma Bakanlığı’nın elinde, bu kapılarının denetimi ise Gümrük Bakanlığı’nın elinde. Dolayısıyla burada güçlü bir yapı ortaya çıkıyor. Bunun koordine edilmesi bakımından da mutlaka bir lojistik müsteşarlığının kurulması lazım. CHP olarak, bu konuyu iktidara geldiğimizde değerlendireceğiz.”Dedi.

 

 

 

 8 total views,  2 views today

Next Post

Gürkan’dan, yapımı devam eden parka ziyaret

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, İstasyon Mahallesi’nde yapımı devam eden parkı ziyaret etti. Mahalle halkıyla sohbet eden Gürkan, vatandaşların parkla ilgili düşüncelerini öğrendi. Oyun oynamak için parka gelen çocuklarla da sohbet ederek, oyunlar oynadı.               Edirne Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından İstasyon Mahallesi’ne […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp