Fatih Sultan Mehmet Anma Toplantısı Yapıldı

admin

Edirne Merkez Fatih Sultan Mehmet Ortaokulunun hazırladığı” Fatih Sultan Mehmet” i anma  toplantısı  Halk  Eğitim merkezi salonunda yapıldı. Buradaki Programa Milli Eğitim Şube Müdürleri Ercan Aras ve Murat Ulaşdır,  Kadiripaşa Ortaokul Müdürü Erdal Can, ve Sınav dershanesi Müdürü Fikri Ak. Okul Öğretmenleri ile öğrenciler ve veliler katıldı. Açılış, saygı duruşu ve İstiklal Marşının söylenmesinin ardından Okul Müdürü Azize Güler Fatih Sultan Mehmet ve etkinliklerle ilgili açıklama yaptı. Daha sonra Okul Sosyal Bilgiler Öğretmeni Hamza Erdoğan yaptığı konuşmasında,

İstanbul’un fethi dünya tarihinin en önemli olaylarından biridir. Tarihçiler tarafından ortaçağın bitişi, yeniçağın başlangıcı kabul edildiğini belirterek şunları kaydetti”

İstanbul’un fethi bir şehrin el değiştirmesinden, çok daha öte bir olaydır. Tarih olayları sebep sonuç ilişkileri içerisinde değerlendirilir. Bu çerçeveden bakıldığında fethin pek çok önemli gelişmelere sebep olduğu görülür.

Avrupa Devletlerinin feodal yapıdan merkezi yapıya geçmeleri fethin sonuçlarındandır. İstanbul’dan İtalya’ya göç eden bilim adamları buraya Rönesans’ın başlamasından etkili olmuştur. Aynı zamanda ticaret yollarının Türkiye’nin eline geçmesi coğrafi keşifleri başlatmıştır.

Dünya tarihinden Rönesans, coğrafi keşifleri ve bunlara sebep olan İstanbul’un fethini çıkaracak olursanız, şu anda görülenden çok daha farklı bir dünya ortaya çıkmıştır. Bu olayların Dünya medeniyetinin gelişmesinde kilometre taşlarını oluşturduklarını görmekteyiz.

Çağdaş Cumhuriyetimizin temelleri de aynı gelişmelerin oluşturduğu değerlerdir.

Fatih’in çok başarılı bir devlet adamı olduğu konusunda her hangi bir şüphe yoktur. O’nun başarısında etkili olan faktörleri tespit etmeye çalışırsak görüyoruz ki, Fatih ilime çok düşkün, ilim adamlarına son derece saygılıdır. Doğru kültür ve tarihini çok iyi bildiği, batı kaynaklarını da önemle gözden geçirdiğini görmekteyiz. Bu durumda hem batının, hem de doğunun ilim ve kültür birikimine sahip bir kişiliktir Fatih.

Bilginin asıl güç kaynağı olduğundan hareket edersek Fatihin başarısının kaynağını da rahatlıkla görebiliriz.

Bir milletin tarihine bakış açısı çok önemlidir. Kendi öz kimliklerini geliştirmeleri açısından bu noktada doğru bir duruş sergilemeleri gerekir. Milletlerin dil ve tarihleri onların en değerli hazinesidir. Bunlar milletlerin kimlik kartlarıdır adeta.

Tarihimizde zaferleri ve fetihleri her hangi bir işgal gibi değerlendirmek yanlıştır. Çünkü zaferden zafere koşan atalarımız olmasaydı, Türkiye bugün böyle zaferleri kazanmaya çalışan başka milletlerin elinde olurdu.

Sözlerimize Atatürk’ümüzün aynı durumu tespit eden bir vecizesiyle son vermek istiyorum.

“Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça, kendisinde daha büyük işler yapma gücü bulacaktır” dedi

Konuşmaların ardından Öğrenciler Fatih sultan Mehmet’in yaşamını kapsayan gösteri sundular. FSM TİYATRO 2013 041

 226 total views,  2 views today

Next Post

YÜZ YIL ÖNCESİ “HAVADİS”

Edirne’de halkın çok faydalanabileceği, güzel  etkinlikler yapılıyor. Bu etkinlikler yeterince kamuoyuna duyurulmadığı için ne yazık ki dar kapsamda kalıyor. Böyle yararlı etkinliklerden biri de Ayşekadındaki Ekmekçizade Kervansarayda açıldı.  Günümüzden yüz yıl öncesi, Balkan Savaşı yıllarını yansıtan gazetelerden oluşan “ Yüz Yıl önce Havadis” sergisi açıldı. Trakya Üniversitesi katkıları ile gerçekleşen, […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp