Fatih’in eğitim gördüğü medrese açıldı

admin

Atalarımızın ilmi ve sanatsal anlamda en değerli emanetlerinden olan Edirne’deki Saatli Medrese ziyaretçileriyle yeniden buluştu.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı saatli-medrese-açılışı-1-1024x683.jpg


Çeşitli açılış ve ziyaretler için Edirne’ye gelen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri ERSOY Edirne Valiliği ziyaretinde, Vali Ekrem CANALP ve protokol tarafından karşılandı.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı saatli-medrese-açılışı-3-1024x683.jpg


Osmanlı dönemi eğitim kurumlarından Saatli Medrese’nin 3 yıl süren restorasyon çalışmaları bitti. Fatih Sultan Mehmet’in de eğitim aldığı restorasyonu tamamlanan Saatli Medrese’nin açılışını Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy yaptı. Akşemseddin ve Molla Gürani’lerin adımladığı, Molla Hüsrev’lerin ders verdiği, 2.Murat’ın eseri Saatli Medrese’nin Açılış töreninde konuşan Bakan Ersoy; “Saatli Medres 1752 yılında meydana gelen büyük Edirne depremi sırasında zarar görmüştü. 1995-2008 yılları arasında belli bir kısmında onarım çalışmaları yapıldı. İkinci restorasyon çalışmalarına da 2016 yılında başladık. Medresemizi eski tarihi dokusuna kavuşturmak için çok detaylı bir çalışma yaptık. Yaklaşık olarak 3,7 milyon lira sözleşme bedeli olan bu çalışma ile medresemiz eski haline ve görkemine kavuştu. Medresemizin çatısından tabanına, duvarlarına ve camlarına kadar her parçanın bakımı büyük bir titizlikle yapıldı. Bakanlık olarak sorumluluğumuzun bilincinde olduk ve bu değerli emanetlerimize karşı göerevimizi yerine getirmekten asla imtina etmedik. Saatli Medrese’mizde de bu bakış açısıyla çalıştık ve bugün sahibi olan siz değerli Edirnelilere gönül huzuruyla teslim ediyoruz.Tarih, Türkiye’nin yeni turizm anlayışında, en önemli başlıklardan biridir. Zira bu alanda rakipsiziz. Medeniyetler beşiği olan topraklarımızın arkeolojik zenginliğine, tarihi dokusuna yaklaşabilecek ikinci bir ülke yoktur.” dedi.

Edirne Valisi Ekrem Canalp yaptığı konuşmada; Bakan Ersoy’a ilimize yapılan turizm yatırımları için teşekkür etti.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı saatli-medrese-açılışı-2-1024x683.jpg


Restorasyonu tamanlanan Saatli Medresenin açılış töreni Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri ERSOY, Vali Ekrem CANALP, Vakıflar Genel Müdürü Adnan ERTEM ve protokolün katılımları ile gerçekleştirildi.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı saatli-medrese-açılışı-6-1024x683.jpg


Osmanlı dönemi başkentlerinden Edirne’deki önemli eğitim kurumlarının başında gösterilen, Mimar Sinan’ın ustası Müslihiddin Ağa tarafından inşa edilen Üç Şerefeli Cami’nin yanı başında 2. Murat zamanında yaptırılan Saatli Medrese, zamanla kullanılmadığı için harap duruma düşmüştü. manlı padişahı Fatih Sultan Mehmet’in de eğitim aldığı medresenin yeniden eski işleviyle hayat bulması için Vakıflar Genel Müdürlüğünce 3 yıl önce başlatılan restorasyon çalışmaları tamamlandı. Avlusundan revaklarına, tonozlarından kubbelerine kadar her alanı elden geçirilen medrese, eski görkemine kavuştu.

“Bakan Ersoy Ekmekçizade Kervansarayını gezdi”
Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri ERSOY, Valimiz Sayın Ekrem CANALP ve beraberindekiler restorasyonu devam eden Ekmekçizade Kervansarayını gezerek incelemelerde bulundular.

 398 total views,  2 views today

Next Post

Aydın Ticaret Yeni Yerinde

Edirne’nin gururu ve en köklü firmalarından Kömürcü Aydın lakabıyla tanıdığımız Aydın Ticaret (Aydın Uçar) yeni yerinde… Nakliye, İnşaat sektörü, Yurt, Kömür satışı, İnşaat malzemeleri satışı ile Edirne”nin ekonomisine büyük bir katma değer sağlayan Aydın Ticaret yıllardır Küçük Pazar semtinde Kömür ve inşaat malzemeleri satışı yapıyordu. Garibanın babası olarak tanınan Aydın […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp