FEDAİ CANIM: “BU YIL FİYATLAR DA VERİM DE İYİ OLACAK”

admin

Önümüzdeki günlerde başlayacak olan 2021 Yılı Harman sezonu hakkında değerlendirmelerde bulunan Edirne Ticaret Borsası Meclis Başkanı Fedai Canım; “İl mahsul arpamız geçtiğimiz günlerde Edirne Ticaret Borsası’na geldi. Bölgemizde özellikle son haftalarda yağan yağışlar nedeniyle biçim işlemi biraz geç başlayacak gibi duruyor. Bölgemizde bu ay sonu itibarıyla Buğday hasadının başlayacağını tahmin ediyoruz. Özellikle şunu belirtmek istiyorum. Bu yıl Doğu, Güneydoğu ve İç Anadolu bölgelerinde yaşanan kuraklık, ciddi manada kayıplara neden oldu. Oralardan aldığımız bilgilere göre Arpa ve Buğday fiyatları şu anda T.M.O’nun fiyatlarının üzerinde seyrediyor.
“Dengeli Yağışlar nedeniyle %25 oranında verim artışı bekleniyor”
Dolayısıyla hem Dünyadaki artan Emtia fiyatları hem de ülkemizdeki kuraklık krizi dolayısıyla Buğday fiyatlarının, Arpa fiyatlarının, Emtia fiyatlarının geçen yıla oranla alıcılı ve fiyat bakımından da yüksek geçeceğini tahmin ediyoruz. Edirne Bölgesini de değerlendirecek olursak, bu yıl gerçekten son 10 yılın en yağışlı mevsimindeyiz. Buğday rekoltelerinde verimlerinde de geçen yıla oranla % 25’e yakın bir verim artışı bekleniyor. Gözlemlediğimiz kadarıyla yazlık bitkilerde ve Ayçiçek’te de verimin gayet güzel olacağı görülüyor. Tabi Tarım ve çiftçilik adına bu gelişmeler güzel ve sevindiricidir.

Fiyatların da bu yıl iyi olacağına inanıyoruz.
5-6 yıl önce Edirne’nin gündemine aldırdıkları Aromatik Tıbbi Bitkilerin ekilmesi ile ilgili de açıklama yapan Canım; “ Edirne Ticaret Borsası’nın desteklediği ve çiftçilerimize bir model oluşturmak adına, bir araya gelerek Aromatik Tıbbi Bitkilerin ekilmesi konusunda yaptığı girişimler karşılığını vermeye başladı. Çok şükür bölgemizde Aromatik Tıbbi Bitkiler ekimi her geçen yıl artmaktadır. İlimize son günlerde düzenlenen Lavanta günleri de Turizm açısında da bölgemize büyük katma değe oluşturacaktır. Önümüzde ki süreçte Aromatik bitkilere ilginin artacağına inanıyorum.” dedi.
“LİSANSLI DEPOLAR ALIM YAPACAK MI?”
Lisanslı Depoların alım yapıp yapmayacağı hakkında da bilgi veren Canım; “Edirne Ticaret Borsasının bahçesinde bulunan 60 bin ton kapasiteli, Edirne Lisanslı Depoculuk A.Ş. bu yıl buğday alımlarına yine devam edecektir. Üreticilerimiz de Lisanslı Depoları tercih etmeyi ön planda tutuyor. Dolayısıyla Lisanslı Depolardaki satış üreticilerimizin avantajınadır. Lisanslı Depolarda satılan Buğdayda stopaj muafiyeti ve nakliye desteği gibi bir çok avantajları vardır. Lisanslı Depoculuk ile ilgili randevu alınacak mı konusuna da Yönetim kurulumuz henüz daha karar vermedi ama kapasitemiz yüksek, günlük yaklaşık 2 bin tona yakın mal indirebiliyoruz. Dolayısıyla gelen çiftçi de mağdur olmayacaktır.”dedi.

 810 total views,  2 views today

Next Post

YANAN MÜFTÜLÜK BİNASI İÇİN İLK ÇİVİ ÇAKILDI

Yaklaşık olarak 6 ay önce henüz belirlenemeyen bir nedenle gece yarısı çıkan yangın sonucu kullanılamaz hale gelen Edirne İl Müftülüğü hizmet binasının yeniden tarihi dokusu ve aslına uygun şekilde yapılması için start verildi. Yangının yaşandığı dönemde, Olay yerinde inceleme yapan Edirne Valisi Ekrem Canal Basın Mensuplarına yaptığı açıklamada; “sivil mimarimizin […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp