GAYTANCIĞOLU’ndan; Sinan ve Selimiye Vakfı soru önergesi

admin

chp-edirne-milletvekili-okan-gaytancioglu-bakanlik-dekara-verilen-miktarda-ureticinin-hakkini-yememeli

 

 

 

 

 

CHP Edirne Milletvekili Doç.Dr. Okan Gaytancıoğlu 16 Ocak 2015 günü Edirne Valiliği’nin internet sitesinden kurulduğu duyurulan Sinan ve Selimiye Vakfı ile ilgili olarak 7 Ocak 2016 tarihinde Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’a bir soru önergesi verdiğini ancak soru önergesine cevap alamadığı için aynı soru önergesini tekrar verdiğini belirtti. 

            Soru önergesinde daha sonra vakıf ile ilgili yapılan açıklamalarda Gümrük ve Turizm İşletmelerinin(GTİ) gelirinin %2’si Sinan ve Selimiye Vakfı’na aktaracağı belirtilmesi üzerine vakıf kurulduğu günden bu yana Gümrük ve Turizm İşletmelerinin gelirinden ne kadar para aktarıldığını, vakfın kurulduğundan bu yana kuruluş amacına uygun olarak hangi işleri yaptığını, vakfın yönetim yerinin neresi olduğunu, vakfın Genel Müdürünün kim olduğunu ve ne kadar maaş aldığını sorduğunu belirten Gaytancıoğlu “Sayın Başbakan Yardımcısı bu sorularıma neden ve cevap verememiştir? Bir vakıf kuruluyor, bir genel müdür atanıyor, ne vakfın yönetim yeri belli, ne genel müdürünün kim olduğu belli ne de Genel Müdürünün kaç para maaş aldığı belli… Kamuoyunda çeşitli söylentiler var. Ama cevap yok… Ben sorularıma cevap alana kadar aynı önergeyi vermeye devam edeceğim. Halk bu konuda bilgi sahibi olmak istiyor. Halk şeffaflık istiyor.  Cevap gelmedi diye işin peşini bırakmayacağım cevap gelene kadar sormaya devam edeceğim.” Dedi.

Gaytancıoğlu’nun yenilediği soru önergesinin metni şöyle:

7/1730 sayılı yazılı soru önergeme süresi içinde cevap verilmediği için önergemi yeniliyorum.

16 Ocak 2015 günü Edirne Valiliği’nin internet sitesinden Sinan ve Selimiye Vakfı kurulduğuna dair bir haber yer almıştır. Mimar Sinan’ın eserlerinin korunması ve gelecek nesillere taşınması amacıyla Ankara’da kurulduğu belirtilen vakfın Kurucu Yönetim Kurulu Başkanlığına Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu seçilirken,  Başkan yardımcılığına TOBB Yönetim Kurulu Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, üyeliklere de Arif Parmaksız, Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, TOBB Başkan Danışmanı Erdoğan Özegenden seçildiği belirtilmiştir.

Daha sonra yapılan açıklamalarda da Gümrük ve Turizm İşletmelerinin(GTİ) gelirinin %2’si Sinan ve Selimiye Vakfı’na aktaracağı belirtilmiştir.

Buna göre;

1.Sinan ve Selimiye Vakfı kurulduğu günden bu yana Gümrük ve Turizm İşletmelerinin gelirinden ne kadar para aktarılmıştır?

2.Vakıf kurulalı yaklaşık 1 yıl olmuştur. Bu süre içerisinde vakıf kuruluş amacına uygun olarak hangi işleri yapmıştır?

3.Bu vakfın her hangi bir yönetim yeri var mıdır? Varsa neresidir?

4.Vakfın Genel Müdürü kimdir? Maaşı ne kadardır? Hiç Edirne’ye gelmiş midir?

 

 129 total views,  2 views today

Next Post

Başka bir söze gerek yok

Son ayların, her konuda her sorunda mazeret gösterilen sözcüklerinin başında  “paralel yapı” suçlaması geliyor. İşçiler hakkını mı arıyor hemen  gerekçesi hazır. Bunun arkasında paralel yapı var. Yeni yasayı ve getirilmek istenen başkanlık sistemi engellenmek isteniyor. Meşhur Zarrab ile ilgili bir haber mi yapıldı. Bu haberleri paralel  yapı ve onun destekçileri […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp