GAYTANCIOĞLU, “ayçiçeği üreticileri mağdur edilmemeli”

admin

GAYTANCIOĞLU, “ayçiçeği üreticileri mağdur edilmemeli”

 

 

 

 

 

 

 

 

CHP Edirne Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Doç.Dr. Okan Gaytancıoğlu bölgede başlayan ayçiçeği hasadı ile ilgili olarak bir açıklama yaparak ayçiçeği üreticisinin mağdur edilmemesini bu nedenle de fiyatın ton başına 2 bin lira’nın üzerinde olması gerektiğini söyledi.

“Uzun yıllardır üreticimiz alın terinin karşılığını alamamaktadır.” Diyen Gaytancıoğlu; “Üreticinin emeğinin karşılığını alamamasının en önemli nedenlerinden biri de maliyetlerin yüksekliğidir. Dünya ülkeleri arasında mazot ve gübreyi en yüksek fiyattan kullanan çiftçilerimiz zor durumdadırlar.” Dedi.

Türkiye’nin ayçiçeğinde ve yağında ithalatçı bir ülke olduğunu söyleyen Gaytancıoğlu; Her yıl iki milyon ton civarında ayçiçeği yağı ithal etmek zorundayız. Bu nedenle petrolden sonra en fazla ithalat bedeli ödediğimiz ürünlerden biri olan ayçiçeğidir. Dolar sürekli artıyor. Biz de kendi çiftçimizden esirgediğimiz paraya başka ülkelerin çiftçilerine veriyoruz. Her yıl söylüyoruz ama nitelikli ve tutarlı bir tarım politikası izlemeyen AKP her yıl çiftçimizi mağdur ediyor” dedi.

Trakya Birliğin bir çiftçi kuruluşu olarak piyasaya müdahale etmesi ve çiftçinin mağduriyetini önlemesi gerektiğini de ifade eden vekil Gaytancıoğlu; “Trakya Birlik çiftçiyi mağdur olmaktan kurtarmalıdır. Ayçiçeği maliyeti bu yıl 1,9 TL civarındadır. Bu nedenle üreticiyi memnun edecek fiyat ton başına 2 bin liranın üzeri bir fiyat olacaktır. Trakya Birlik geç kalmadan zamanında piyasaya müdahale etmeli ve sorumluluğunu yerine getirmelidir.” Diyerek “Tüm çiftçilere bereketli bir hasat dönemi dilediğini” belirtti.

 

 73 total views,  2 views today

Next Post

Hasan Sezai Vakfı’ndan Vali ÖZDEMİR’e ziyaret

              Hasan Sezai Vakfı Başkanı Aziz Yasir Boz ve beraberindeki heyet bu sene dördüncüsü yapılan ‘’Osmanlıca Arşiv Vesikaları Okuma Kursu’’nun son gününde Edirne Valisi Günay Özdemir’i makamında ziyaret etti. Ziyarette,  Hasan Sezai Vakfı Başkanı Aziz Yasir Boz ve Başkan Yardımcısı Musa Öncel, Bulgaristan İlahiyat […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp