Gaytancıoğlu çiftçilerin sorunlarının takipçisi olmaya devam ediyor

admin

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından başlatılan Tarımsal Üretimi Kayıt Sistemi (TÜKAS) hakkında bakanlık yetkilileri ile görüşerek çalışma hakkında bilgi aldı.  Tapusuz ve intikali yapılmamış tarlalar üzerinde tarımsal üretim yapan ancak destekleme alamayan üreticilerin mağduriyetlerinin bir an önce giderilmesi için görüşmelerde bulunan Gaytancıoğlu bu konunun takipçisi olacağını belirtti.

Okan GAYTANCIOĞLU

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Geçtiğimiz yıl 81 ilde 1-30 Ağustos tarihleri arasında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı hangi ölçekte olursa olsun tarımsal faaliyette bulunulan tüm alanlarla ilgili üretim bilgilerini topladığı bir sistem oluşturmuş, böylece hem Türkiye’deki tarım politikalarını daha gerçekçi, daha objektif ve amaca daha uygun şekilde belirlemek hem de tapusu olmayan ya da intikali yapılmamış tarlalarda tarımsal üretim yapan çiftçilerin Çiftçi Kayıt Sistemine alınarak bakanlıkça verilen desteklemelerden yararlanması hedeflenmişti.

Komisyonların kurulup çalışmanın 1 yıl önce başladığını belirten CHP Milletvekili Okan Gaytancıoğlu “Edirne’de tapusu olmayan ya da intikali yapılmamış ve bu yüzden üreticinin işleyip, desteklemelerden faydalanamadığı 65 bin dönüm alanın olduğu tespit edildi. Üreticilerden gerekli bilgiler alındı ancak bir sene geçmesine rağmen üreticilere konu hakkında bir bilgi verilmedi ve destekleme ödemesinde bulunulmadı. Bu konuyla ilgili olarak birçok üreticimiz bana ulaştı, bende Edirne’deki ve Türkiye Genelindeki üreticimizin bu konudaki mağduriyetinin giderilmesi için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Destekleme Daire Başkanı Hayri Yılmaz ile konuyu görüştüm. Bu konudaki hassasiyetimi ve konunun takipçisi olduğumu belirttim. Onlar da kısa bir süre içerisinde çalışmanın tamamlanacağı, hem sağlıklı bir veri sistemi kurulacağını hem de çiftçinin mağduriyetinin giderileceğini belirttiler, umuyorum ki bu konudaki mağduriyet yıl sonuna kadar giderilecektir. Tüm üreticilerimizin bu konunun takipçisi olduğumu bilmelerini isterim” dedi.

 

 

 

 

 

 11 total views,  2 views today

Next Post

Meriç Belediye Başkanı'na durmak yok

                Meriç Belediye Başkanı Nihat Yörük Trakya Kalkınma Ajansı ile ilçede kurulacak soğuk hava deposu için önemli bir protokol imzaladı. Meriç Belediye Başkanlığı’nca hazırlanan Soğuk Hava Deposu projesi Kalkınma Ajansı tarafından kabul edildi ve protokol imzalandı. Belediye Başkanı Yörük konu ile ilgili olarak […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp