Gaytancıoğlu çiftçinin mağduriyetini meclise taşıdı

admin

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, 3 Eylül 2015 Perşembe günü TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, ayçiçeği yağı konusunda yaşanan sıkıntıları dile getirdi.

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal’ın da katıldığı toplantıda, Türkiye’nin, uzun yıllardan beri yağlı tohumlu bitkilerde net ithalatçı konumda bulunduğunu vurgulayan Gaytancıoğlu, “Bir türlü tutarlı, ciddi, bilimsel temelli bir tarım politikası oluşturulamadığı için maalesef net ithalatçı bir konumdayız” diye konuştu.

Gaytancıoğlu çiftçinin mağduriyetini meclise taşıdı

 

 

 

 

 

 

 

Yılda 3 milyon ton ayçiçeği ihtiyacı bulunan Türkiye’nin 1 milyon ton üretim gerçekleştirebildiğini, 2 milyon ton düzeyinde ithalat yaptığını aktaran Gaytancıoğlu, 2014 yılında yağlı tohumlu bitkiler ve türevlerinin ithalatı için 4,3 milyar dolar ödeme yapıldığını anımsattı.

Trakya Birliğin, piyasada etkin rol oynayamadığını ve üreticiyi mağdur eden bir fiyat açıkladığını savunan Gaytancıoğlu, Türkiye’de ayçiçeğinin bir dekarlık maliyetinin bin 750 lira olduğunu, Trakya Birlik’in ise ton başına bin 475 lira fiyat açıklamasıyla üreticiyi mağdur ettiğini ileri sürdü.

Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Rafet Sezen’in, aynı zamanda AK Parti Edirne İl Başkanı olduğunu hatırlatan Gaytancıoğlu, “Yani burada şöyle bir durum var. Trakya Birlik’i AKP yönetiyor, AKP politikalarıyla yönetiliyor. Burada amaç küçük üreticiyi mağdur edip ürününü ucuz fiyatla satın almak ve Türkiye’yi ithal ve pahalı ürünler cennetine sokmaktır diye düşünüyoruz. Şeytanın avukatlığını yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Trakya Birlik Yönetim Kurulunun acilen toplanmasını ve fiyatları yeniden belirlemesini isteyen Gaytancıoğlu “Biz birliğin var olmasını ve uzun yıllar daha piyasada olmasını, fiyat belirlemesini, üreticiye ucuz fiyatla girdi temin etmesini istiyoruz” dedi.

 

 

 

 126 total views,  5 views today

Next Post

Gürkan, zabıta teşkilatı’nın 189. yılını kutladı

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Zabıta Teşkilatının 189’uncu kuruluş yıldönümü nedeniyle, Edirne Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’nü ziyaret ederek, zabıta ekiplerine görevlerinde başarılar diledi. Edirne Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, Zabıta Teşkilatının 189’uncu yılını Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ile kutladı. Gürkan, Zabıta ekipleri için hazırlanan pastayı Zabıta Komiseri Savaş Çerkez ve Zabıta […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp