Gaytancıoğlu; “gebe hayvanların kesilmesi sakıncalıdır “

admin

CHP Edirne Milletvekili Doç.Dr. Okan Gaytancıoğlu Edirne’de Gümrük ve Tasfiye İşletmeleri’nin ( TASİŞ) satışa çıkardığı canlı hayvanlardan gebe olan düvelerin mevzuat gereği kesilmek istenmesine tepki gösterdi. “Bunu hangi vicdan kabul eder?” diyerek konu hakkında bilgi almak için Kapıkule’ye giden Gaytancıoğlu, durumu yerinde tespit etti.  Konu hakkında TASİŞ Müdürü Gülten Kılınç ile de görüşen Gaytancıoğlu konu hakkında detaylı bilgi aldı.

Gaytancıoğlu gebe hayvanların (3)

 

 

 

 

 

 

 

 

YURDA KAÇAK OLARAK GİRİYOR

Çeşitli ülkelerden Türkiye’ye kaçak yollarla getirilen ve ya ithalatçıların gümrüğe terk ettiği canlı hayvanlar değer tespitinin yapılmasının ardından açık arttırma ile satılıyor.  Yasa gereği tasfiye yoluyla satışa çıkarılan Canlı Hayvanların kesimleri de zorunlu.

Bu duruma tepki gösteren Gaytancıoğlu hayvanların içinde gebe düvelerin bulunmasının vicdanları zedelediğini belirterek; “Ben bu işin peşini bırakmam, hayvanların karnındaki yavruların öldürülmesine izin vermem, burada karantina esnasında doğum yapan hayvanlar var. Onları da kesecekler, yavruları nasıl büyüyecek, nasıl beslenecek” diyerek uygulamaya tepki gösterdi.

Türkiye’nin et ihtiyacı olduğunu da belirten Gaytancıoğlu, “Gebe olmasa bile anaç hayvanları niye kesiyoruz, bu hayvanları çiftçilerimize verelim, onlar bu hayvanlara baksınlar, bu hayvanlar yavrulasın, çoğalsın” dedi.

Gaytancıoğlu gebe hayvanların (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

19 AĞUSTOSTA SATIYA ÇIKIYOR

Satış ilanında belirtildiği üzere  satış işleminin 19 Ağustos 2015 Çarşamba günü saat 10:00’da başlayacağını ve satış işleminin ardından hayvanların kesime gireceğini belirten Gaytancıoğlu, “Gebe hayvanların kesilmemesi için gerekli çalışmaları yapıyorum ve de yapacağım. Edindiğim bilgiler ve belgeler neticesinde daha önce farklı TASİŞ işletmelerinde hayvanların gerekli raporlar alındıktan sonra canlı olarak piyasaya satıldığı durumlar olmuş. Bandırma’da Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Veteriner Hekim Raporu sonucunda hayvanlar kesilmeden piyasaya sürülebilmiş. Ancak burada uzun zamandır TASİŞ Müdürü konuyla yakından ilgilenmesine rağmen bir çözüm bulamadığını bana  bildirdi. Durumu Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’ne de bildirmiş ama bir sonuç alamamış. Benim vicdanım hiçbir hayvanın karnında yavrusu varken kesilmesini kabul etmez. Bu konunun takipçisiyim. Daha önce böyle kesimler olmuş mu onları da bakanlığa soracağım ve aldığım bilgileri kamuoyu paylaşacağım” diyen Gaytancıoğlu, vicdanı olan her insanın, her yetkilinin bu duruma müdahale edeceğine inandığını belirtti.

Gaytancıoğlu gebe hayvanların (2)

 17 total views,  2 views today

Next Post

Akademi Rumeli -3 devam ediyor

              Edirne Sosyal Bilimler lisesinde devam eden Akademi Rumeli 3.  etkinliklerini ziyaret eden Edirne Valisi, gazetemize yaptığı açıklamada  “İki gündür Akademi Rumeli-3 Edirne’de başarı ile devam ediyor.               Balkanlarda çeşitli ülkelerden 150 soydaş öğrencinin buradaki mutlulukları gözlerinden okunuyor. […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp