GAYTANCIOĞLU mera fonu paralarını sordu

admin

CHP Edirne Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’e süt üreticilerinden ve hayvancılık alanında iştigal eden üreticilerden mera fonu kapsamında kesilen paraların miktarını ve hangi mera ıslah çalışmalarında kullanıldığını sordu.

OKAN GAYTANCIOĞLU

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edirne İlinde de 570 bin dekar mera bulunduğunu, bu meraların zayıf, orta ve iyi olmak üzere üç sınıfa ayrıldığını ancak bu meraların ilimizde bulunan 156 bin adet büyükbaş hayvan ve 358 bin adette küçükbaş hayvanın ihtiyaçlarını karşılayamadığını belirten Gaytancioğlu  mera fonu kapsamında kesilen bu paraların bundan sonraki süreçlerde Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlükleri bünyesinde toplanması gerektiğini belirtti.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıda yer alan sorularımın Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik tarafından yazılı olarak yanıtlanması talebimi saygılarımla dilerim.

Ülkemizde Mera Fonu yönetmeliğine göre; kiraya verilen mera, yaylak, ve kışlaklardan, özel veya kamuya ait kesimhane ve mezbahalarda komisyonların belirleyeceği yöntemlerle tahsil edilen, süt işleyen kuruluşlarca, üreticiden satın alınan sütün satın alma bedelinden kesilecek ücretin binde birinden, yurt içinde yetişen ve yetiştirilen büyükbaş ve küçükbaş canlı hayvanların satışlarının binde birinden, hayvan satışı yapılan pazarlarda satışlardan mera fonu kesilmektedir.

Mera Fonu Yönetmeliğince kurulan fonun gelirleri, T.C. Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü’nde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın hesabında toplanmaktadır. Bu toplanan paralar Bakanlıkça illere dağıtılmaktadır.

Edirne İlimizde de 570 bin dekar mera bulunmakta, bu meralar zayıf-orta-iyi olmak üzere üç sınıfa ayrılmaktadır.  Edirne İlimizde 156 bin adet büyükbaş hayvan, 358 bin adette küçükbaş hayvan bulunmakta ve mevcut meralarımız bu hayvanların ihtiyaçlarını karşılayamamaktadır.

İllerimizde iştigal eden süt üreticilerimizden ve hayvancılık alanında iştigal eden üreticilerimizden, mera fonu kapsamında kesilen bu paraların Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlükleri bünyesinde toplanması halinde  İl Müdürlüklerinde toplanacak olan bu fon gelirleri, mera ıslahının yapılmasına ve meralarımızın vasıflı hale gelmesine daha büyük katkı sağlayacaktır.

Buna göre;

2001 yılından bu yana süt üreticilerimizden ve hayvancılık alanında iştigal eden üreticilerimizden mera fonu kapsamında ne kadar para toplanmıştır? İllere göre dağılımı nedir?

Toplanan bu fon gelirleri ile ne tür mera ıslah faaliyetleri yapılmıştır? Mera ıslah faaliyetlerine ne kadar para harcanmıştır? İllere göre dağılımı nedir?

İllerimizde iştigal eden süt üreticilerimizden ve hayvancılık alanında iştigal eden üreticilerimizden, mera fonu kapsamında kesilen bu paraların bundan sonraki süreçlerde Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlükleri bünyesinde toplanmasına yönelik bir çalışmanız olacak mıdır?

 

 

 79 total views,  2 views today

Next Post

Turizm Haftası çeşitli etkinliklerle kutlanıyor

              15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm haftası ile ilgili ilk tören, 25 Kasım Stadında başladı. Burada oluşturulan kortej belediye bandosu eşliğinde Saraçlar Caddesinden Atatürk Anıtı önüne kadar yürüdü. Törene Edirne Vali Yardımcısı Mustafa Karslıoğlu, Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu, Kültür ve Turizm Müdürü […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp