Gaytancıoğlu, “Öğretim Kurumlarına Verdiğiniz Sözlere Ne Oldu?”

admin

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, Eylül 2015’de süreci başlayan ve Eylül 2019’da süresi bitecek olan ve bakanlıkça arazi sözü verilen dönüşümlü öğretim kurumlarının akıbetini gündeme getirdi.

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a yanıtlaması istemiyle dönüşümlü öğretim kurumlarını sordu.

 

 

CHP’li Gaytancıoğlu, “kurumlara söz verdiğiniz arazi, kredi, dönüşüm desteğine ne oldu? Zaman daralıyor, eğitim kurumları sıkıntılarla karşı karşıya. Belirsizlik eğitim sisteminde almış başına gidiyor. Onca kurum, işveren ve çalışanlar ne olacak? Öğrencilerin mağduriyeti ayrı, öğretmenlerinki ayrı, işveren kurumunki ayrı.” ifadelerinde bulundu.

 

Öğretim Kurumları Sıkıntıda

 

Yeni üniversiteye giriş sistemi ile tarih öğretmenlerinin işsiz kalması ihtimalini çok yakın zamanda meclis gündemine taşıyan CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, MEB’e verdiği önerge ileöğretim kurumlarının sıkıntılarını hatırlattı.

 

CHP’li Gaytancıoğlu’nun vermiş olduğu önerge metni şöyle;

 

 

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

 

Aşağıdaki sorularımın Milli Eğitim Bakanı İsmet YILMAZ tarafından yanıtlanmasını saygılarımla dilerim.16.10.2017

 

Doç. Dr. Okan GAYTANCIOĞLU

Edirne Milletvekili

 

 

Millî Eğitim Bakanlığı’nca dershanelerin kapatılması konusu bundan altı yıl önce gündeme gelmişti. Bakanlık, dershanelere tarih olarak 25 Eylül 2015’i vermiş ve itirazlara rağmen Eylül 2015’de dershanelerin ruhsatlarını iptal etmişti. İptalle birlikte Bakanlık dershanelere bir seçenek sundu. Okul ruhsatı vererek; öncelikle temel lise adıyla mevcut binalarda eğitime devam edilebileceğini ama bunun için dört yıl yani 2019 Eylül ayına kadar izin verdi. Bakanlık, bu tarihe kadar dönüşüme tabi tutulacaklarını dershanelere ve kamuoyuna açıkladı. Ayrıca, “Arazi, kredi, dönüşüm desteği sağlayacağız.” sözü verildi. Basında yer alan habere göre, bu teklif sonucu bin 463 kurum, dönüşüme tabi olacağını MEB’e bildirdi. Bunlardan bin 221’i temel lise, 12’si anaokulu, 15’i ilkokul, 210’u ortaokul ve beşi Anadolu Lisesi oldu.

 

25 Şubat 2017 tarih ve 24990 sayılı Resmi Gazete’de “5580 Sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu Kapsamında Dönüşüm İşlemleri Gerçekleştirilen Dershaneler Lehine İrtifak Hakkı Tesis Edilmesi Veya Kiralama Yapılmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik” yayımlandı.

 

Bu bağlamda;

 

  1. Bununla ilgili Türkiye genelinde gelinen son durum nedir?
  2. Eylül 2019’ a kadar yönetmelikte yayımlanan süreci sağlıklı bir şekilde tamamlayabilmeyi düşünüyor ve planlayabiliyor musunuz?
  3. İlgili yönetmelik kapsamında seçim bölgem Edirne’deki çalışmalarda gelinen son durum ne aşamadadır?
  4. İllerin öncelik sırası var mı? Varsa neye göre belirlenmiştir?
  5. Zamanın giderek yaklaşması ile prosedürün zor ve meşakkatli olması durumunda, sekteye uğrayabilecek kurumlara ilişkin alternatif bir plan/proje vs… var mı?

 

 179 total views,  2 views today

Next Post

8 Bin Yıllık Arıtma Sorunu Son Buluyor

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne şehir merkezinin evsel ve kanalizasyon atıklarının toplanacağı, “Edirne İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi” inşaatının ihalesinin İller Bankası tarafından gerçekleştirildiğini ve inşaatın kısa süre içinde başlayacağını söyledi. Gürkan, “Göreve gelmezden önce bu projemize de hayal ürünü diyorlardı. Biz Edirne için birileri gibi hayallerle uğraşmıyoruz, […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp