Gaytancıoğlu “süt fiyatları yerinde sayıyor”

admin

 

Gaytancıoğlu  “süt fiyatları yerinde sayıyor” (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu Ulusal Süt Konseyi Yönetim Kurulunun toplantısı sonucunda çiğ süt fiyatının değişmemesini eleştirerek “biraz insaf diyorum, maliyetler artmasına rağmen çiğ süt fiyatı bir yılı aşkın bir süredir aynı, yazın sıcağında, kışın karında, süt üreten üreticimiz mağdur. Perakende sütün fiyatı artarken,  beyaz peynirin, yoğurdun, yemin fiyatı artarken yaklaşık bir buçuk senedir süt fiyatına 1 kuruş bile zam yapılmaması kabul edilemez. Kazanan sanayici, kazanan süpermarketler,  kaybeden ise cebince çay parası olmayan üretici. Ben bunu kabul etmiyorum. “ Dedi.

Üreticinin adeta nefes alamaz bir duruma geldiğini belirten Gaytancıoğlu “Sanayici halen 1,15 TL süt fiyatına pahalı deyip fiyatı aşağıya çekmek istiyor. İnsaf diyorum. Süt üreticisi yılın 365 günü ağırda.Ne bayram tatili var, ne hafta sonu tatili var.  Hayvanına beslediği kaba yemin fiyatı artmış, traktörüne koyduğu mazotun fiyatı artmış, sulamaya ödediği elektriğin fiyatı artmış ama yaklaşık 1,5 yıldır ürettiği süte 10 kuruş bile zam gelmemiş. Bunun adı insafsızlık, bunun adı çiftçiyi yok etmektir” dedi.

Devletin süt fiyatına müdahalesinin şart olduğunu vurgulayan Gaytancıoğlu, “ artık yeter, çiftçi buğday üretir para kazanamaz, ayçiçeği üretir Trakya Birlik sahip çıkmaz, çeltik üretir zarar eder, süt üretir, sanayicinin keyfi fiyatına mağruz kalır. Peki nerede devlet? Neden üreticisine sahip çıkmıyor?  Niye sermayeden yana oluyor da çiftçisini düşünmüyor? “ dedi.

Bu konunun üstüne gideceklerini belirten Gaytancıoğlu  bu konuda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Kutbettin Arzu’ya bir soru önergesi vereceğini söyledi. 1 Kasım seçimlerinin ardından CHP iktidarında süt üreticisinin hak ettiği fiyatı alacağını belirten Gaytancıoğlu, “mağduriyetler bitecek ve çiftçimiz tekrar eski güzel günlerine CHP İktidarı ile dönecektir” dedi.

Gaytancıoğlu  “süt fiyatları yerinde sayıyor” (2)

 101 total views,  2 views today

Next Post

Ülkemizin ‘Saadet’ reçetesine ihtiyaç var

              Saadet Partili adaylar, “TERTEMİZ MAZİ, TERTEMİZ KADRO, TERTEMİZ GELECEK” diyerek seçim çalışmalarına başladı. Memuru, işçisi, işsizi, emeklisi, köylüsü, kentlisi, genci, yaşlısı, halkımızın her kesimi ile buluşarak Saadet Partisi’nin mesajını ulaştıracaklarını söyleyen Saadet Partisi Edirne Milletvekili adayı Ali Erhan Demirkıran,  “Türkiye’nin her zamanınkinden daha […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp