GAYTANCIOĞLU; “topraklarımıza sahip çıkmalıyız”

admin

OKAN GAYTANCIOĞLU BASIN AÇIKLAMASI

 

 

 

 

 

 

 

Parti il merkezinde bir basın toplantısı düzenleyen CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu gündemdeki konular hakkında bilgi verdi. Basın Toplantısına İl Başkanı Fevzi Pekcanlı ile Ziraat Odası Meclis Başkanı Erdal Akgün’de katıldı.

Toplantıda ilk olarak söz alan İl Başkanı Pekcanlı bölgenin ekonomik durumu hakkında kısa açıklama yaptı. Milletvekilinin bölgenin en önemli gelir kaynağı olan tarım konusunda bilgi vereceğini söyledi. Bu arada borsadaki ayçiçeğinin  fiyatına 1.64 kuruş fiyat biçildiğini borsaya  borsaya bir günde 219.5 ton mal geldiğini, bu ürünlerin yağ oranın ise 43.97  olduğunu belirtti.Pekcanlı ilçe borsalarındaki ayçiçeği konusuna da değindi.

TARKYA BİRLİĞE SAHİP ÇIKMALIYIZ

Daha sonra konuşan Erdal Akgün, kendisinin bir süre önce ayçiçeği ile ilgili konuşmasının ardından eleştiri aldığını,  bu eleştiriyi yapan kişilerin tarımla ilgisinin bulunmadığını belirterek; “ Bizler T. Birliğin yönetimini beğenmemiş olabiliriz. Biz üreticilerin bu kuruma ihtiyacımız var. Burası bizim için olmazsa olmazdır. Ayçiçeğinde dara düştüğümüzde Trakya Birlikten yardım bekliyoruz. Ben Birliğin ortağıyım.  Biz bu kurumdan faydalandık. Birlik te bizden yararlandı. Son zamanlarda bu birliğimizi hükümetin uyguladığı yanlış politika etkili oldu üreticilere gereken yardımı sağlayamıyor. Yalnız Trakya birlik devrede olmadığı zaman ayçiçeği fiyatının çok daha düşeceğini unutmamalıyız. Ben ortağı bulunduğum kuruluşu aşağılamam. Ben bir çiftçi olarak Trakya Birliğe sahip çıkacağım” dedi.

YAĞ İÇİN 4,5 MİLYAR DOLARI YURT DIŞINA ÖDÜYORUZ    

Daha sonra söz alan CHP Milletvekili Okan Gaytancıoğlu ayçiçeğinin bölgenin en önemli ürünü olduğunu belirterek; “ Belgemizde ülkede üretilen ayçiçeğinin %10’u Edirne’de üretiliyor. Biz bu ürün için 4,5 milyar dolar parayı başka ülkelere ödüyoruz. 10 yıl ödemezseniz 45 milyar dolarlık tasarruf sağlamış olacağız. Bu Türkiye tarımına her yıl 12 milyar lira kaynak aktarımı demektir. Bu para ile 17 milyon kişiyi istihdam ediyorsunuz. Ülkede 8 milyon ton işleme kapasitesi bulunmasına karşın biz 1 milyon ton üretim yapıyoruz. Diğer ihtiyaçlar soya ve diğer yağ ürünlerinden geliyor evlerimizde soya yağı kullanmıyoruz. Ayçiçeği yağı Türk tüketicilerince büyük kabul gördü. Bu konuda bir politika geliştirmek gerekir.

YAĞ İHTİYACIMIZIN YARISINI ÜRETİYORUZ

İnsanların yağ ihtiyacı için1.6 milyon ton yağ üretmek zorundayız. Biz ise bunun yarısını üretemiyoruz. Biz yağ konusunda dışa bağımlıyız.1980 yılı sonrası izlenen politika sonucu dışa bağımlı hale geldik. Biz iktidara geldiğimizde yurt dışından yağ ithal etmeyi düşünmüyoruz. Bunu neden söylüyoruz. Bu yağı kendimiz sağlayabiliriz. Bunu üretmek için toprağımız ve çiftçimiz var. Bu konuda eksik olan tarafımız politika. Bu hükümetin en başarısız olduğu alan tarım kesimidir. Bu arada süt fiyatları geriliyor. Diğer tarım ürünleri fiyatları da düşüyor, narenciye yerinde kalıyor meyve sebze dalında kalıyor. Ayçiçeği fiyatları düşüyor buğday fiyatları 10 yıldan bu yana yerinde sayıyor. Buna karşın et fiyatlarının yükselmesinin önüne geçemiyoruz. Bu nedenle köyden kente göç var. Bölgemizde arazi satışları hızlandı. Çiftçiler ipotek borçlarını ödeyemediği için tarlası elinden alınıyor. Eğer üreten bir ülke olmak istiyorsak elimizdeki imkânları iyi değerlendirmeliyiz. Toprak çok önemli toprak için savaşlar yapılıyor. Bazı kişiler yurt dışından toprak kiralıyor. Biz önce kendi topraklarımıza sahip olmak zorundayız. Ülkemizde ayçiçeği açığı var. Bunun için 4,5 milyar dolar yurtdışına ödüyoruz. Çiftçilere destek verilse tarlasından geçinen çiftçi köyünü tarlasını terk etmez” dedi.

 

 

 

 99 total views,  2 views today

Next Post

ZOGO, “ Kıyık yolu çevresine düzenleme yapıldı”

                  Edirne Belediye Zabıta Müdürü Mustafa Zogo belediyenin yollardaki düzenlemeye önem verdiğini bu konuda kıyık caddesinde gereken düzenin sağlandığını belirtti. Zogo, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamasında; “ Kıyık semtimizdeki vatandaşlarımızdan özellikle bayanlarımızdan kaldırımları işgal edildiği konusunda yoğun şikâyetler aldık. Havaların ısınması […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp