GAYTANCIOĞLU, “Un ithalatından birkaç firma haksız kazanç sağlıyor”

admin

CHP İl Merkezinde İl Başkanı Fevzi Pekcanlı ile bir basın toplantısı düzenleyen Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu gündemindeki konuları değerlendirdi. Bugünkü toplantıda AKP iktidarı döneminde Türk Tarımının neden gelişmediğinin örneklerinden birisini bir yolsuzluk dosyasını açıklayacağım. Bu konu çok önemlidir. Esnafın zor durumda olduğu Türk sanayicisinin bir tarla Üretim yapamadığı borçtan kurtulamadığı hükümetin ısrarla 6. Kez vergi affı çıkardığı ancak vergilerin yeterince ödenemediği bir ortamda Türk insanının alın terinin karşılığı maalesef birkaç kişinin karı için yok sayılıyor. Burada dile getireceğim konu çok önemli bir konu.

gaytancioglu-pekcanli

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Burada söz konusu olan bir ülke var. Bosna Hersek Cumhuriyeti, dostumuz olan bir ülke. Ülkemiz birçok ülke ile ikili ticaret antlaşması yapıyor. Bu çok olağan bir durum. Bu anlaşma ile iki ülke ticarette birbirine ayrıcalıklar tanır. Bosna Hersek ile de böyle bir anlaşma yapılmış, bu ülke ile Türkiye arasında un ticareti ve bitkisel yağ ticareti ile mısır ticareti var.

96 KURUŞTAN ALINIP 110 KURUŞ İLE PAÇAL YAPILIYOR    

Bugünkü konumuz un ticareti. Bosna Hersek’in Türkiye’ye bir un ihracatı var. Kilosu 96 kuruştan. Ülkemizde ise bir kilo unun maliyeti 110 kuruş. Bu ne demek oluyor Türkiye’ye 96 kuruştan un alınmasına izin veriliyor. Bu dostumuz Borsa Hersek’ten sağlanıyor.

Aslında Türkiye un ihraç eden bir ülke fakat un ithal ediyoruz. Bunu sadece yardım amacıyla yapıyoruz. Bize 96 kuruştan un gönderiliyor biz unu 110 kuruşa mal ediyoruz. İthal unun aslında Bosna Hersek menşeli olarak satılması gerekir.

İthal edilen bu un Türkiye’de üretilen un gibi satılıyor. 110 kuruştan satışı yapılıyor,  yerli un ithal unla paçal yapılıyor.

UN İTHALATI 8 AYDA 17 KAT ARTMIŞ   

2015 yılının ilk 8 ayında Bosna Hersek’ten 1600 ton un satın alınmış.2016 yılı 8 aylık döneminde bu oran 17 kat artmış.  Biz parti olarak bunu araştırırız. Bunun dışında bitkisel yağlarda, mısırda böyle artış var. Bu haksız rekabet karşısında bizim un fabrikalarımız un satamıyor. Bunlar Bosna Hersek unumudur. Bize gelen bilgilere göre Avrupa’nın diğer ülkelerinden Bosna Hersek kanalı ile Türkiye’ye haksız rekabet sağladığını anlıyoruz. Un Sanayicileri Federasyonu yetkilileri de aynı şikâyeti dile getirmek için Ekonomi Bakan Yardımcısına gidiyorlar.

HAKSIZ REKABET YAPANLARIN İSİMLERİNİ BİLİYORUZ

Bakan yardımcısı bu konuyla ilgileneceklerini söylüyor. Bende bu haksız rekabeti yapanların isimleri saklı AKP’yi buradan uyarmak istiyorum. Bu haksız rekabette üç firmanın adı yer alıyor. Bu firmalar iktidar yandaşı olarak biliniyor. Bazı firmalar da buradan un ithalatı yapmak için bekliyor. Üreticilerimiz 70-80 kuruşa malını satmak zorunda kalıyor. Un fabrikalarımız malını satmakta zorlanırken, Bosna Hersek kanalı ile başka ülkelerin malı gümrük vergisi ödenmeden ülkemize geliyor. Biz buğday fiyatının bir lira olmasını istediğimizde iktidar sahipleri ekmeğin pahalı olacağını ileri sürdüler.

Bizim unumuz 110 kuruşa mal olurken 96 kuruştan un ithalatına izin veriliyor. Ben araştırma yaptım. Bosna Hersek’in buğday üretiminin böyle üst düzeyde olmadığını gördüm. Biz Bosna Hersek’e yardım etmemizde sakınca yok. Yalnız bu kanalla bazı kişiler haksız kazanç elde ediyorsa biz buna karşıyız.

Bizim yeterli buğdayımız var. Buna rağmen 1,5 milyar dolarlık ithalat yapıyoruz. Bunu işleyip 1 miyar dolarlık ihracat yapıyoruz.

Bu iyi bir ticaret değildir, bunun yerine kendi ülkemizdeki üreticilerimizi desteklememiz gerekmez mi?

ARAZİLERİMİZ BOŞ BUĞDAY İTHAL EDİYORUZ   

Ülkemizde 26 milyon dönüm arazi boşken neden ithalat yapıyoruz. Kendi topraklarımızda üretim yapalım. Ama bu bir yolsuzluktur. Bu firmaların ismini vermiyorum. Un sanayicileri bu konuda daha çok bilgi verebilir. İnternet sayfasından da buna ulaşabilirsiniz. Sanayiciler bu konu üzerinde duruyorlar. Bunun için bir hafta önce ekonomi bakanını ziyaret ediyorlar ve Bosna Hersek’ten yapılan un ithalatının hızla arttığını böylece ticaret anlaşmasının ihlal edildiğini bildiriyorlar. Türkiye’de 30 milyon kapasiteli un fabrikamız var. Biz dünyada un İhracında lider bir ülkeyiz.

Bir ülkeye yardım etmek istiyoruz. Buradan birileri haksız kazanç sağlıyor TUSAF( Türkiye Un Sanayicileri Federasyon) Başkanı Ulusoy,  un ithalatının böyle devamı halinde un sanayicilerinin zarar edeceğini söyledi. Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin Bey bu konunun gündemlerinde olduğunu söylüyor.” Dedi.

Bu durumu kamuoyuna duyurduklarını belirten Gaytancıoğlu, aynı yolsuzluk söylentilerinin ayçiçeği yağında da olabileceğini,  Buradan da sıfır vergi ile yağ ithali yapılma ihtimali olacağını belirterek; “. Bu haksızlıktan Türk insanları etkilenecek. Ülkemizin böyle çok sayıda ikili anlaşma yapılan ülkeler var.  Türkiye AKP iktidarında 14 yıldan bu yana üretim dinamikleri çökertilen bir ülke haline geldi.

Birkaç kişinin zengin olması uğruna ,insanların mağdur olmasına biz CHP olarak izin vermeyiz.” Dedi.

 

 

 

 68 total views,  2 views today

Next Post

Trakya Üniversitesi kurucularından İmet Dökmeci vefat etti

                          Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuarı hocalarından Öğretim Görevlisi Sela Can Dökmeci dâhil 6 çocuk babası, Trakya Üniversitesi Kurucularından, Tıp Fakültesi eski dekanlarından Prof. Dr. İsmet Dökmeci yaşamını yitirdi.               Dökmecinin naaşı Eski […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp