Gazeteciler ve Basın Bayramımız kutlu olsun

admin

Trakya Gazeteciler Derneği Yönetim Kurulu adına Genel Sekreter Yavuz Göktaş Basın bayramı nedeniyle yaptığı açıklamada; “24 Temmuz 1908 tarihinde Türk Basınında sansürün kaldırılması nedeniyle, her yıl 24 Temmuz günü “Gazeteciler ve Basın Bayramı” olarak kutlanıyor.

Ülkemizde halen 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü ve 24 Temmuz Sansürün Kaldırılması ve Basın Bayramı olarak kutlanması Türkiye’de yazılı, görsel ve işitsel yayınların bugüne geldiği konumu göstermektedir.

Günümüzde her insanın bilgiye ulaşma, doğruları öğrenebilme ve kendi fikirlerini ifade edebilme özgürlüğünün en temel hak olduğu görüşü, modern dünyada tartışmasız kabul görüyor. Kamu adına gerçekleri araştırma, doğru ve gerçek haberlerle kamuoyunu aydınlatma görevi gören basın, demokratik hayatımızın vazgeçilmez unsurlarından biridir. Haber alma ve yayma özgürlüğünün en etkili aracı olan basın, demokrasinin yaşamasını ve gelişmesini sağlayan kurumların başında geliyor.

Eğer bir yerde gazeteci yoksa basın mensubu yoksa orada ne demokrasiden söz edilebilir, ne de özgürlükten. Basın mensupları insanların en önemli ihtiyacı olan haber alma işlevini yerine getirerek, topluma büyük bir yarar sağlamaktadır.

Tutuklu gazetecilerin sayısı, sosyal medyanın dahi hedef alındığı bir dönemde 24 Temmuzlar ister istemez akla gelmektedir.Yöneticiler  bizlere destek vermekten öte bu günlerde sadece basın bülteni yayınlayarak bizleri  kutlamaktadırlar.

Bu vesile ile her yıl buruk olarak kutladığımız bu bayram tüm meslektaşlarıma kutlu olsun. Sizler  aileleriniz  ile birlikte sağlıklı mutlu, barış ve huzur dolu yıllar  yaşayın.” Dedi.

 

 

 

 93 total views,  2 views today

Next Post

GÜRKAN, Lozan Barış Antlaşması’nın 95. yılı ile basın bayramını kutladı

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, basında sansürün kaldırılışının 110. yılını kutlayarak; özgür basının demokrasinin vazgeçilmez unsuru olduğunu söyledi. Gürkan, 24 Temmuz’da Lozan Antlaşması’nın da imzalandığını belirterek, “Kurtuluş Savaşı’nı büyük bir azim, inanç, cesaret, fedakarlık ve kararlılıkla yürüten yüce Türk Milleti, bundan 95 yıl önce kurtuluş mücadelesiyle kazandığı zaferi, Lozan Antlaşması […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp