Gazetecilerden Avukata Tepki

admin

Edirne Barosu avukatlarından İsmail Kıray’ın önceki gün bir sosyal paylaşım sitesinde gazeteciler hakkında yaptığı hakaret içerikli sözleri üzerine, Edirne’de görev yapan çok sayıda gazeteci, Adliye önünde toplanarak, bir basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasını gazeteciler adına Ali Soydan okudu. Soydan açıklamada şu sözlere yer verdi;

“Mesleğini şerefiyle, onuruyla halkın haber alma özgürlüğüne aracılık etmek için icra eden, karda, kışta, sıcakta, ayazda herkes evinde uykudayken yada hafta sonu izin yaparken gazeteciler nerede bir olay varsa oradadır. Bu meslek aşktır, bir sevdadır, bu yüzdende tüm zorluklarıyla seviyoruz mesleğimizi.

Bu yüzdende kimsenin dil uzatmasına izin vermeyiz. Rencide ettirmeyiz, aşağılayıcı sözler kullanmasına karşı dururuz. Çünkü herkesin yaptığı, alın teri döktüğü mesleği kutsaldır.

Adalet savunucusu bir kişinin, hak ve özgürlükleri en iyi bilmesi gereken bir zatın mesleğimize dil uzatması kamu oyuncada hoş karşılanmamıştır.

Av. Kıray, “ucuz fotoğraf makinelerini boynuna asanlar” diye nitelediği basın mensuplarının, aklınca dalga geçmeye çalışmıştır. Ancak Kıray şunu unutmamalıdır ki, onu okutan öğretmeninin tuttuğu tebeşir 50 kuruş, doğumunu gerçekleştiren doktorun kullandığı steteskop 60 lira… O halde meslek erbaplarının kullandıkları aletlerle insanları rencide etmek pek akıl kârı olmasa gerek.

Hepimizin boynunda belki de avukat beyin kazancının çok çok altında makineler var, ancak o makineleri boynuna takanların fiyatı yok Sayın Kıray, kişilikleri, onurları satılık değil. Öyle olsaydı bu gün size karşı durmaz sessiz dururlardı.

Sizin ağzınıza alabildiğiniz kaba sözleri biz sarf etmeye utanıyoruz, o yüzden hakaretleriniz yaşını başını almış, bir hukuk adamı olarak yakışıp yakışmadığını öncelikle baro başkanına ve sonra da avukat arkadaşlarınıza sorun. Anket yaptırın bakalım kaç kişi size bravo diyecek.

Biz hiç bir meslek grubunun rencide olmasına, hakaret duymasına izin vermeyiz. Hangi meslek grubu olursa olsun, yani bir kişi çıkıpta tüm avukatları karalayıcı sözler söyleyemez, çünkü aralarında değer verdiğimiz pek çok ağabey ve ablalarımız var. Kendi mesleğimize de laf söyletmeyiz.

Başta haftanın hemen hemen her günü gazetelere yaptığı açıklamalarla medyada yer alırken sansürlendiğini iddia eden Baro Başkanınız ve siz bu mesleğe ömrünü adamış emekçilerden özür dilemelisiniz” dedi.

Açıklamanın ardından gazeteciler adliye önünden ayrıldılar.AW000689

 149 total views,  2 views today

Next Post

Osmanlı’dan Günümüze Ulaşan Edirne’deki En Eski Anıtsal Yapı Eski Camii

Osmanlı’dan Günümüze Ulaşan Edirne’deki En Eski Anıtsal Yapı Eski Cami’nin Resim Ve Fotoğraflarının Yer Aldığı “Eski’den” İsimli Sergi Açıldı 600 YILDIR DİMDİK AYAKTA Edirne’de bulunan ve Osmanlı döneminden günümüze ulaşan en eski anıtsal yapı olan Eski Cami’nin inşa edilişinin 600’üncü yılı nedeniyle tarihi caminin avlusunda “Eski’den” isimli bir sergi açıldı. […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp