Veli Der Edirne Şube Yönetim Kurulu Adına Şube Başkanı Mustafa AYTEKİN  yaptığı açıklamada; ” Edirne’nin tarihi okullarından olan Gazi İlkokulunun, Edirne Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından kapatılması yönünde girişimlerde bulunulması, öğrenci velilerini, mezunlarını kaygılandırmış ve derinden üzmüştür.
    Edirne Milli Eğitim Müdürlüğü, 2013 yılında depreme dayanıksız olduğuna dair rapora dayanarak tarihi okulu kapatmayı ve 170 öğrenciyi dağıtmayı planlamaktadır.
    Edirne Veli Der Yönetim Kurulu adına  konuyla ilgili olarak, Meydan Mahallesi Muhtarı Emin Özbostan, Aza Halil İrden, Umurbey Mahallesi Muhtarı Turhan Özgünden, Gazi İlkokulu Okul Aile Birliği Başkanı Aslı Alaç ile görüşülmüştür.
    Yapılan görüşmelerde iki mahalle muhtarımız ve okul aile birliği başkanımız duygu ve düşüncelerini şu şekilde ifade etmişlerdir. ” Gazi İlkokulunun kapatılacağı haberini aldığımızdan beri büyük bir üzüntü içerisindeyiz, çocuklarımızın geleceği ile ilgili kaygılarımız arttı, bizler okulumuzun kapatılmasını, çocuklarımızın başka okullara dağıtılmasını kesinlikle istemiyoruz. Okulumuzun idareci ve öğretmenleri çocuklarımızla çok ilgililer, yaptıkları çalışmalarla, ev ziyaretleriyle devamsızlıkları azalttılar, akademik başarıyı arttırdılar. Çocuklarımız okullarına severek gitmekteler. Bu bütünlüğün bozulmasını, dağıtılmasını istemiyoruz. Düşünmek bile istemiyoruz ama okulumuz kapatılır, okul bütünlüğü bozulur ve çocuklarımız başka mahallelerdeki okullara yönlendirilirse çocuklarımızın okula ulaşması zorlaşacak, devamsızlıklar artacaktır. Bizler veliler ve mahalle halkı olarak okulumuzun kapatılmaması için elimizden gelen herşeyi yapmakta kararlıyız. ‘

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı velider-edirne-1-1024x576.jpeg

    Edirne Veli Der olarak,
 Mahalle halkı ve velilerimizin kaygılarını paylaşmakla birlikte  dayanışma içerisinde de olacağımızı belirtiyor,
   Milli Eğitim Müdürlüğünün dezavantajlı bölgede yer alan okulumuzu kapatmak yerine, var olan olanaklarını arttırmaya davet ediyoruz. Ayrıca  depremle ilgili hazırlanan raporun gereği binanın güçlendirilmesi veya yeniden yapılması işinin hayata geçirilmesi, bu aşamada ihtiyaç duyulması halinde Gazi İlkokulunun bütünlüğünün bozulmaması için Gazi İlkokuluna yakın  Milli Eğitim Müdürlüğüne ait olan Tarihi Ticaret Lisesi veya Kız Meslek Lisesi binalarını kullanmayı planlamayı öneriyoruz.