Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, Ebediyete İntikalinin 80. Yıldönümünde Hüzünle Anıldı.

admin

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ölümünün 80. Yıldönümünde Edirne’de düzenlenen törenle anıldı.

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, Ebediyete İntikalinin 80. Yıldönümünde Hüzünle Anıldı.

Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün Ebediyete İntikalinin 80. Yıldönümü Anma Programı kapsamında törenler düzenlendi.

Atatürk Anıtı önünde düzenlenen ilk tören çelenklerin anıta sunulması ile başladı. Saatler, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün ebediyete intikal ettiği saat olan 09.05 i gösterdiğinde 2 dakika süresince Saygı duruşunda bulunuldu ve aynı anda tüm bayraklar yarıya indirildi.  Anıt önü töreni İstiklâl Marşı’mız okunmasının ardından sona erdi.

Atatürk Anıtı önündeki törenin bitimini takiben “ATATÜRK’ün 10. Yıl Nutku” hoparlörlerden tüm Edirne’de yayınlanırken, burada oluşturulan kortej törenlerin bir sonraki adresi olan Edirne Halk Eğitimi Merkezine doğru yürüyüşe geçti.

Daha sonra Mustafa Kemal Atatürk’ün 21 Aralık 1930 yılında Edirne’ye geldiğinde kaldığı Edirne Belediyesi’nde bulunan Atatürk Odası ziyaret edildi. Protokol, Ulu Önder’in yatağına çiçekler bıraktı. Ziyaretçiler Atatürk’ün Edirne’ye geldiğinde kaldığı yatağını ve eşyalarını özenle inceledi, Atatürk büstü ile fotoğraf çektirdi. Törenler daha sonra Halk Eğitim Merkezi’nde hazırlanan programla son buldu.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ise sosyal medya hesaplarından duygu dolu bir video yayınladı. Videoda Mustafa Kemal Atatürk’ün 21 Aralık 1930 yılında Cumhurbaşkanı sıfatıyla geldiği Edirne’de çekilmiş görüntülere yer verildi. Edirne Belediye Binası’nın önünde halkla sohbet eden Mustafa Kemal Atatürk’e ait bu görüntüler izleyenlere duygu dolu anlar yaşattı. Videoda ayrıca “Geçmiş değil bugün gibi. Yaşıyoruz hala seni. Gururla, özlemle’ ile “Edirne seni hep başka sevecek. Sonsuza dek…” mesajlarına yer verildi. Ayrıca belediye hoparlöründen kente Atatürk’ün kendi sesinden konuşmaları ile sevdiği şarkılar dinletildi.

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ü ebediyete intikalinin 80. Yıldönümü töreni Edirne Valiliği himayelerinde, İl Millî Eğitim Müdürlüğü koordinesinde Edirne Süleyman Demirel Fen Lisesi idareci, öğretmen ve öğrencilerinin hazırladığı anma programı ile devam etti.

Edirne Halk Eğitimi Merkezi Mimar Kemaleddin Çok Amaçlı Kültür ve Tiyatro Salonunda saat 09.45 te başlayan anma programına Edirne Valisi Ekrem Canalp, Edirne Milletvekilimiz Fatma Aksal, Garnizon Komutanı Tuğgenaral  Yüksel Erdin, Edirne Belediye Başkanı  Recep Gürkan, Cumhuriyet Başsavcısı  Fatih Karabacak, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, İl Emniyet Müdürü  Ali Kemal Kurt, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Sayın Alpaslan Doğan, İl Millî Eğitim Müdürü  Hakan Cırıt, İl protokolü, okul yöneticileri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve akabinde İstiklâl Marşı’mızın okunması ile başlayan anma programında günün anlam ve önemini belirten konuşma Edirne Süleyman Demirel Fen Lisesi okul müdürü Sayın Kayahan Çelik tarafından, Atatürk’ün asker ve lider kişiliği hakkında konuşma ise Garnizon Komutanlığınca görevlendirilen öğretmen teğmen tarafından yapıldı.

Atatürk Kimdir adlı video gösteriminin yapıldığı anma programı, Edirne Süleyman Demirel Fen Lisesi idareci, öğretmen ve öğrencilerimiz tarafından hazırlanan “Atatürk’ü Yaşamak” adlı söz korosunun sahnelenmesinin ardından sona erdi.

Edirne Valisi Ekrem Canalp ve beraberindekiler anma programının ardından sahneye gelerek programı hazırlayan idareci, öğretmen ve öğrencileri tebrik ettiler ve günün anısına hatıra fotoğrafı çektirdiler.

Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün Ebediyete İntikalinin 80. Yıldönümü Anma etkinlikleri kapsamında ilimiz genelinde bulunan okullarımızda idareci, öğretmen, öğrenci, velilerimiz ve vatandaşlarımızın katılımıyla anma programları düzenlendi.

?????????????????????????????????????????????????????????

 100 total views,  2 views today

Next Post

Safir de hüzün

Özel Edirne Safir Koleji 10 Kasım Atatürk’ū Anma günü dolayısıyla dev bir program hazırlığı ile göz doldurdu. 450 kişilik salon hınca hınç doldu. Okul bahçesinde saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program minik anasınıfı öğrencilerinin ATA’nIn büstüne çiçek sunumuyla başladı. Şiir, koreografi, oratoryo ve günün anlam ve önemini belirten […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp