Geçici çözüm olabilir

admin

fikri_yalin_kose            Bu güne kadar defalarca gündeme taşındı. Edirne’nin en önemli sorunlarının başında otopark sorunu olduğu belirtildi. Edirne’de il trafiğine katılan yeni araçlarla şehir içi trafiği içinden çıkılmaz hal alıyor.

Özellikle okulların açılmasından sonra bakıyoruz, şehir içi trafiği daha da yoğunlaştı. Kuşkusuz belediye başkanı  Recep Gürkan bu soruna  çözüm arıyordur.

Barutluk Mahalle muhtarı Zeki Yaşagör, mahallenin sorunlarını  anlatırken otopark sorunu gündeme geldiğinde gerçekten geçici çözüm olabilecek bir öneride bulundu.

Yaşagör’ün dediği  şu; “ Edirne sokaklarında  boş ,imara açılmayan adeta çöplük haline dönüşmüş arsalarımız var.

Kaleiçi veya diğer mahallelerde bulunan bu içinde ev bulunmayan arsalar sahibinden de mutabakat alınarak geçici olarak otopark alanı olarak kullanılır.

Bu konuyu Belediye başkanımıza ilettim o da olumlu karşıladı. Bizim mahallemizde de aynı sorun var.

Boş arsalar otopark olarak düzenlenirse hem arsa sahipleri ve oralarını kiralayacak kişilere maddi gelir sağlanmış olur.

Ayrıca bu boş yerler çöplük alanı olmaktan kurtulur, böylece şehir içinde otopark konusu geçici olarak da olsa çözüme kavuşmuş olur.

Böylece otopark alanlarının artmasıyla araç sahipleri yine araçlarını yollara park etmeyi sürdürürlerse onlara ceza yazmak haklı duruma gelir.

Hiç kimse halkın kullanacağı yolları ve kaldırımları araç parkı olarak kullanma hakkına sahip değildir. Bu kararında ısrar edenlere uyarıdan sonra ceza yazılması kaçınılmaz olur. Bence bu yöntemin denenmesinde yarar var.

Şu an için otopark sorununa çare olabilecek başka yol yok gibi görülüyor. Bunun sağlanması halinde Edirne için kanayan yara haline gelen araç trafiği sorununa kısmen çözüm sağlanmış olur.

*****************

DİKKATE ALINMASI GEREKEN KONU 

TOKİ’nin Fırınlar sırtında bulunan bir artı bir konutlarda oturanlar aileler için şikâyetler geliyor. Burada bazı gençler çevre halkını huzursuz ediyormuş.

Çevrelerindeki aileler bu durumdan huzursuz. Hiç kimsenin yanındaki komşuları ve mahalleyi huzursuz etmeye hakkı yoktur.

Bu dairelerde ikamet eden kişiler devletin kendilerine sağladığı imkânları iyi değerlendirmeli ve mahalle halkı ile uyum içinde yaşama alışkanlığı kazanmalıdır.

Özellikle gençlerin çevrelerini taciz etmeleri, huzursuzluk yaratmalarına hoşgörü ile bakılmamalı.

Toplumda  herkes yasalar önünde eşit olmalıdır. Hiç kimse hürriyetini sonsuz olarak görmemeli bir kimsenin hürriyeti başkalarının hürriyetinin  sınırları içine  giremez.

Böyle bir hakkı olduğunu savunanlar için yaptırımlar, cezalar uygulanmalı.

Toplumun genel kuralları  yaşadığı  ortamına  uyum  sağlamak   bu konuda duyarlı  olmak herkes için geçerli olmalıdır.

Toplum düzeninden sorumlu olanların da bu kişilere karşı hoşgörülerinin toleranslarının sınırları olmalı.

O sınırların dışına çıkılması engellenmelidir. Adalet kimseye ayrıcalık sağlamaz mağduriyet rolü yaparak fazla hak talep edilmesi hoş karşılanmamalı.   Yoksa bunun ceremesini toplum olarak çekeriz. Nitekim ilimizde baş gösteren huzursuzlukların kaynağını iyi araştırmak irdelemek  gerekir.

Barutluk Mahallesi Muhtarı; Mahallesinde 70-80 ailenin evlerini satmak istediğini söyledi.

Buna gerekçe olarak mahallede hırsızlık olaylarının artmasını gösterdi.

Bazı ailelerin ise hırsızlığı önlemek için evlerinin pencerelerine parmaklık koydurduğu evlerinin çevresini kale duvarı gibi sardırdığını söyledi.

Edirne gibi çağdaş uygar bir kentte böyle tehlikelerin o boyuta ulaşması iyiye alamet değil.

Şehrin merkezinde hırsızlık olması ne demek. Burası dağ başı değil. Öyle sanıyorum, bu işe tevessül edenlerin sayısı bir elin parmakları kadardır.

Onların tespit edilmesi gereken cezanın verilmesiyle bu tür olaylar büyük oranda azalır.

“Efendim hırsızlık yapanların yaşları küçük ceza verilemiyor” gibi gerekçelerin arkasını sağlanmakla bu konu çözümlenmez.

Bu çocukların aileleri ile irtibat sağlanıp işe oradan başlanmalı. Aileleri devreye girmesiyle sonunun çözümü daha da kolaylaşmış olur.

Hiç kimse Edirne’yi bu tür hoş olmayan, asayiş olayları ile anılan bir kent görüntüsü kazandırmaya hakları olamaz.

Bu sorunların çözümünde  sıradan vatandaşımızdan en üst yöneticilere kadar görev düşüyor. Bu sağlandığı takdirde kentimizdeki bu tür münferit hırsızlık olaylarının çözümü kolaylaşır.

*****************

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ, ?

ÜLKEMİZDE CASUSLUĞUN TARİHİ

Casusluk her ulusta olduğu gibi Türklerde de  ilk kuruluşlara ilk topluluklara  değin uzanır.

Osmanlılarda casusluk  devletin kuruluşu ile başlamıştır.

Araştırmalar, Osmanlı Devletinin kurucusu 1. Osman’ın beyliği çevresindeki bey ve  tekfurlara ( Bizans’ın  bağımsız valileriyle Hıristiyan beylerine verilen ad) karşı  casusluk kullandığını gösterir.

Tarihimizde belirli ilk casusluk  örgütünü İstanbul’u almayı aklına koyan Osmanlı padişahı  Fatih Sultan Mehmet  kurmuştur.

DÜNYA’DA  EN YÜKSEK ŞELALE

Dünyamızda en yüksek şelale Venezüella’daki  Angel  Şelalesi’dir.

Bu şelalenin suları  979 metre yükseklikten düşer

 69 total views,  2 views today

Next Post

Kırkpınar için tarihi karar alındı

Edirne Belediye Meclisi Ekim Ayı Olağan Meclisi’nde, Edirne’nin ve Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin geleceğine olumlu katkılar sağlayacak tarihi karar alındı. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan başkanlığında toplanan Edirne Belediye Meclisi 10 gündem maddesini oy çoğunluğu ile kabul etti. Gündem dışı 6 maddeyi de karara bağlayan Edirne Belediye Meclisi, Edirne’nin markası olan […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp