GEÇMİŞ, “ Köylerle ilgili imar affı çıkarılmalı”

admin

Edirne İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş köylülerin çok sorunlarının olduğunu İl Genel Meclisi olarak bunları kısa süre içinde imkânlar oranında tümünü en kısa sürede bir program çerçevesinde çözmeye çalışıyoruz.

MEHMET GEÇMİŞ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Son iki yıl zarfında hedeflediğimiz noktalarda önümüzdeki üç yıl içinde susuz, kanalizasyonsuz hiçbir köyümüz kalmayacaktır. Görevimizin son üç yılında bu sorunlar ortadan kalkmış olacaktır. Bizi en çok sıkıntıya sokan bir türlü çözüm önerileri bulamadığımız 1194 sayılı imar yasası oluyor. Bundan 30-40 yıl önce yapılan binalar şu anda kaçak yapı statüsünde kabul ediliyor. Bunun sonunda yasanın verdiği amir hüküm gereğince de önce kaçak yapı statüsünde ceza uygulanıyor. Ardından bir ay içinde ruhsatlandırılması isteniyor, bu süre zarfından ruhsat alınmayan binalar için ise yıkım kararı alınıyor. Şu anda mevcut yasalar bunu istiyor. Bu yönde şikâyetimizin özel idaresi olarak köylerimizde böyle bir araştırma inceleme kaçak yapı bulunuyor mu diye görevlendirme söz konusu değil. Bu konuda köydeki vatandaşlar birbirilerini şikâyette bulunuyorlar. Şikâyet edilen dilekçeleri de yasa gereği takip edilme sorunu var. Ülkemizde herkesi malumu üzerine köylerdeki imar yasası daha önceleri oluşmadığı için genel olarak keseri tuğlayı alan biraz da ustalığı olan kendine barınak yaptı. Türkiye’nin her yerinde böyle. Evlenenlerin çocuklarına da arsaların içinde ek binalar yapıldı. Bu binaların sorunlarının ortadan kalkması için mevcut hükümetin çok acil olarak köylerle ilgili bir imar affı getirmesi gerekir. Böylece sorun kökünden çözülmüş olur. Bunun dışında yapılacak kısmi tedbirlerle bu sorun çözüme kavuşmaz. Benim ricam. Köylerdeki vatandaşlarımız böyle konularda birbirini şikâyet etmesinler, bu konuları yetkili ve seçilmiş insanlarla görüşlerini paylaşsınlar. Bu konulara özel idare olarak mümkün olduğu oranda çözüm bulma gayreti içindeyiz.

Köylerde varisler dağınık olduğu için çözümü çok zorlaşıyor. Bunun önüne geçmek için hükümetin köylerde konut sorununu çözecek bir imar affı çıkarması zorunlu hale gelmiştir. Yoksa bu sorunlar böyle sürüp gidecek.  Köylerde huzur da bozulmuş olacaktır. Bunun için eskiler bir statü kazanır yeni yapılacak binalara da imar mevzuatı uygulanır. Bizde şu an iki üç yıl içinde yapılan hiçbir bina ruhsatsız yapılmıyor. Vatandaşlarımız bu yasaya saygı duyuyorlar. Edirne halkı her zaman yasalara saygılıdır. Aslında 30 yıl önce köylerimizde imar yasası diye bir yasa yoktu, hatta şehirlerde dahi uygulanmıyordu. Onun için vatandaşları 30-40 yıl önce kaçak yapı yaptın diye cezalandırmak doğru değildir. İl Genel Meclis Başkanı olarak köylülerimize uygulanan bu haksız uygulamadan üzüntü duyuyorum. Bunun tek çözümü köyleri kapsayan bir imar affıdır” dedi.

 

 

 

 104 total views,  2 views today

Next Post

Edirne Belediyesi sigarayla mücadele ediyor

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın talimatları doğrultusunda belediye personelinin sigarayla mücadele edebilmesi için eğitim seminerleri düzenlenmeye başlandı. 31 Mayıs Dünya Sigarasızlık Günü nedeniyle açıklama yapan Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu,  sigarayla mücadele için toplumun el birliğiyle ciddi bir çalışma içerisinde olması gerektiğini söyledi.     Edirne Belediye Başkan […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp