GEÇMİŞİ BIRAKIN BUGÜNE BAKIN

admin

fikri_yalin_koseSon birkaç yılda ülkemizde özellikle siyasilerimiz arasında ilgi gören, gittikçe yaygınlaşan anlayışa göre ortaya atılan suça kılıf hazırlama alışkanlığı giderek yaygınlaştı. Örneğin siyasi partileri ilgilendiren bir suç mu söz konusu oldu. Bakıyorsunuz muhatapları o olaydan olumsuz etkilenecek olanlar anında o suçu geçmişte benzerleri veya kendilerince emsal olabilecek bir suçu örnek gösterip kapatma olayı saptırma çabasına giriyorlar.

Siyasiler işi yasaların kararına bırakma, güçler ayrılığını kabul etme yerine, kıvırma suçları başka suçla örtmeye çalışmak, suçtan sıyrılmayı en kolay geçerli yol olarak görülüyor..

Aradan 70–80 yıl geçmiş, bakıyorsunuz o günlerin koşullarını ne şartlar altında olduğunu dikkate almadan, siyasetçilerimizin bugünkü hatalarını kusurlarını örtmek için Cumhuriyetimizin ilk yıllarında var olduğunu iddia ettiği suçları bugün için emsal olarak gösteriliyor.

Halkımız da bugünkü olaylarla hiçbir ilgisi olmayan bu masalları bal gibi yutuyor. “Sen o günü bırak bugüne bak işin içinden böyle sıyrılamazsın ” demek kimsenin aklına gelmiyor.

Bu mantık, suça kılıf uydurmaya çalışmak tam bir şark kurnazlığı değil de nedir.

Ortadaki gerçekleri, yapılan hataları başka kusurlarla gizleme alışkanlığı günümüzde çok siyasilerimiz arasında adeta vazgeçilmez kural haline geldi.

Kamuoyu İbretle izliyor. Son günlerde topluma duyurulan, henüz yalanlanmayan çok ciddi yolsuzluk iddiaları hukuksuzluk söylentileri ortada dolaşıyor.

Bu olanlar, iddialar bir başka demokratik ülkede meydana gelse bu işin muhatapları böyle suçları gizleme başka alana çekme yerine suçun üzerine gidip bir an önce çözümleme yolunu seçerdi.

Maalesef bizde bu mekanizma hukuk kuralları sağlıklı şekilde işlemiyor. Bugünün olaylarının başka olaylarla uyduruk sebeplerle örtbas edilmesi halinde zamanla unutulacağını bilen siyasiler için suçlar karşısında endişe edilecek bir durum oluşmuyor. Bu mantıkla suçlunun suçluluğu haklılığın haklılığı nasıl ortaya çıkacak.

Bu günlerde siyasilerin televizyon kanallarındaki konuşmalarını dikkatle izleyin. Ayan beyan hataların suçların nasıl gizlenmeye çalışıldığına şahit olacaksınız. Etik değerlerden yoksun olan siyasetçilerin halk nezdinde inandırıcılığı olur mu? Maalesef bizde olabiliyor.

Hem de bunları yapanlar kamuoyunda itibar görebiliyor üzücü olan da bu. Toplumun doğru ile yanlışı ayrımını yapmada zorlanıyor. Halk arasında benim siyasetçim her zaman doğruyu söyler onun dışında olan görüşler iftiradır inancı içinde olursa, işimiz daha da güç demektir.

Ne yazık ki böyle bir tehlike olmadığını söyleyemeyiz. Durum böyle olunca yanlışları gizlemek daha kolay oluyor. Bunun toplum arasında yaygınlaşması demokrasimiz açısından da endişe yaratacak bir gelişme.

Toplum bireyleri kendi kafası ile düşünme yorumlama karar verme yerine birilerinin fikirlerine doğru yanlış olduğunu dikkate almadan benimserse o kafalardan çağdaş fikir beklemek hayal olur. Osmanlıdan günümüze miras kalan taba anlayışını sürmesi bir türlü son bulmaması demokrasimizin ayıbı eğil midir?

HAFTA SONU ULAŞIM AKSIYOR

Özellikle hafta sonu tatil günlerinde 1 No’lu hatlarda(E-5) güzergahında toplu ulaşım araçların çok seyrek geçtiği duyumunu aldık. Hafta sonu bazıları için tatil olsa da dershaneye işine giden ve şehrin bir yerinden başka mahalleye gidecek insanlarımız var.

Bilindiği gibi, bu güzergâhlar için duraklara, araçların hareket saatleri asılmıştı. Özellikle hafta sonlarında bu soğuk havada uzun süre beklediklerini söyleyen bu hattan yolculuk yapacak vatandaşlar. Bu güzergâhta yolcu taşıyan minibüslerin programlarında belirtildiği saatlere göre yolcu taşıması önerisinde bulundular.

Yetkililerden ulaşımda belirlenen kurallara uyulup uyulmadığının gözden geçirilmesi taleplerini ilettiler. Yetkililere buradan duyurmak istiyorum.

 226 total views,  2 views today

Next Post

MUHTARLARIN SESİNE KULAK VERELİM

Yapı kredi Bankası Yöneticileri Köy Muhtarları ile bir toplantı yaptı.Muhtarlarla öğlen yemeğinde bir araya gelen Banka Yöneticileri tarım kesimine sağlamayı düşündükleri krediler konusunda önerilerde bulundular.Edirne merkez ve çevre illerden elliyi aşkın muhtar toplantıda hazır bulundu.Bu arada kendileri ile köylülerin sorunları hakkında görüşme imkanı buldum.Muhtarlarımızın çoğu köylülerin geleceğinden endişeli. Bunun açıkça […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp