GEÇMİŞİ SAHİPLENMEK

admin

Geçmişi olmayanın geleceği de olmaz” diye bir özdeyiş vardır.

Bu  aslına bakıldığında yerinde bir tanımlamadır.

Gerçekten insanların ve ülkelerin geçmişle bağları ne kadar kuvvetli olursa, gelecekleri için güvenceleri, temelleri de o denli sağlıklı olacağı yaygın bir kanıdır.

      Edirne’mizde nereye baksanız,  geçmişin ,atalarımızın eserlerini görmeniz mümkün.

Bu eserlere baktığınızda o günlerin zor koşullarında bu tarihi eserlerin nasıl ortaya çıkarıldığını  hayal ederek,

     Atalarınızla geçmişimizle  onur duyarsınız. Bu konuda övünülecek binlerce eser bululan Edirne’mizin müstesna özel  bir yeri vardır.

Son yıllarda kentimizde  tarihi eserlerimize karşı duyulan ilginin artması bunun devlet düzeyinde sahiplenilmesi Edirne’nin ekonomisinin gelişmesi açısından da çok önem taşımaktadır. Edirne Valimiz Hasan Duruerin de  bu yönde üstün gayretlerinin olması ile  kentimiz için en önemli turizm geliri kaynağına sahip olabilecek.

Türk İslam Eserleri Müzesinin restorasyonu sonrası yapılan  açılış töreninde Edirne turizmi açısından  konusunda umutlandım.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın Edirne’ye özel bir ilgisinin olduğunu sanıyorum.

Açılış töreninde,kendi bakanlığı ile ilgili hizmetler konusuna uzun uzun değindi.

Sanırım Edirne’yi en çok ziyaret eden Bakanımız  Kültür ve Turizm Bakanı Günay. Konuşmasında değindiğini sözlerini dikkate aldığımızda Edirne Valimiz  Uluer’in çalışmalarını takdir ediyor.

    Bakan Günay, daha önceki valiliği döneminden bahsederek  Hasan Uluer’in Edirne’ye vali olmasının  ilimiz açısından büyük şans olduğunu belirtti.

Bakanla Valimiz arasında bu olumlu yaklaşım, kentimize hizmetleri arttıracağı inancındayım.Bu arada diğer kurum ve kuruluşlarımıza da  hizmete katkı yönünde  büyük görev düşüyor.

Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi’nin bu konudaki gayreti olduğu biliniyor.Görevi süresince kıt imkanlara rağmen kentin güzelleştirilmesi için büyük gayret sarf etti. Muhalefet partilerine mensup belediye başkanlarının özellikle sit alanı çok olan illerde görev yapmaları çok güç.

Belediye Başkanı Sedefçi bugüne kadar birçok hizmetinde “Anıtlar Kurulu” engeline takıldı. Valimizin ve  Belediye Başkanı’nın el ele vermesi ile bazı engellerin daha kolay aşılabileceği kuşkusuz. Bunun olumlu sonuçlarının alınacağını sanıyorum.Yeter ki,  politik beklentiler hizmetin önüne geçmesin.

Bu arada  kentimize hizmet için diğer  kurum ve kuruluşlarımıza, siyasi partilerimize de önemli görevler düşmektedir. Edirne’de bir üniversitemiz var. Üniversite kampusunda devası toplantı salonları bulunuyor.Eski Rektörümüzden Edirne’ye hizmet açısından fazla katkı görmedik.Dileğimiz o ki,  Yeni Rektörümüz Prof.Dr.YenerYörük’ten  tarihi kentimiz, Edirne konusunda ses getirecek destek bekliyoruz.

Öyle, protokollerde boy gösterip, rutin işlerle yetinmek  Edirne gibi önemli bir ilin sınırları içindeki Üniversite rektörüne yakışmaz. Eski Rektörümüz Enver Duran, görevi sırasında  bu hizmeti yeterince yapmadı.Adını “unutulanlar” listesine yazdırdı.Dileğimiz o ki, yeni Rektörümüz, gelişen güzelleşen ve Uluslararası bir kent olan Edirne’mizde  iz bırakacak hizmetlerde bulunur. Bu tür hizmetleri olanları vefakar Edirne halkı hiç unutmadı ve unutmayacaktır.  Edirne’ye hizmetin ülkemizin vitrinine uygar dünyada tanıtımına hizmet olduğunu unutmamalıyız. El ele verdiğimizde Edirne insanımız tüm engelleri aşabilecek güce ulaşacaktır.

Bu arada mahalli basınımız da üzerine düşen, görevi yerine getirmeli. Kentimize getirilecek hizmetlerde el ele vermeliyiz.Doğru yapılanı, karalama alışkanlığı yaygınlaşırsa, hizmet etmek isteyenlerin de şevki kırılır.Bunun sonunda zarar gören yine bu kentin insanları olur.

 203 total views,  2 views today

Next Post

Toplu Taşımada Cağdaş Uygulama Başladı

46  adet son sistem modern donanımlı  minibüs, Selimiye Meydanında düzenlenen törenle  Edirne şehir içi ulaşım filosuna katıldı. Önümüzdeki yıl  ulaşım araçlarının tamamı yenilenecek Selimiye Bahçesinde yapılan törene Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, Serhat Birlik Yönetim  Kurulu Başkanı Serkan Oltandiken, ısuzu firma yetkilileri. Ak Parti İl Başkanı Müjdat Kahve,T.Ü Öğretim Üyesi […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp