“Geleceğin başpehlivanları yetişiyor”

admin

Edirne Belediyesi güreşçisi Atakan Makas, Balıkesir’in Kurtdere Güreşleri’nde Deste Küçük Boy’da birinci oldu. Edirne’yi en iyi şekilde temsil eden Atakan Makas, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ile bir araya geldi. Başarılı bir mücadele imza atan Atakan Makas’ı tebrik eden Gürkan, “Edirne’den geleceğin başpehlivanlarını yetiştirmek istiyoruz” dedi.

“Geleceğin başpehlivanları yetişiyor” (2)

 

 

 

 

 

 

 

Edirne Belediyesi güreşçisi Atakan Makas, 15-16 Ağustos 2015 tarihinde Balıkesir’de düzenlenen Kurtdere Güreşleri’ne katıldı. Deste Küçük Boyda yarışan Atakan Makas, rakiplerine üstünlük sağlayarak, birinci oldu. Geçtiğimiz günlerde Güreş Milli Takımına da seçilen Makas, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ile bir araya geldi. Edirne Belediye Başkanlığı Makamında gerçekleştirilen ziyarette, başarılı güreşçi Atakan Makas, Belediye Meclis Üyesi Erkan Makas, Edirne Belediyesi Güreş Takımı Antrenörü Talat Çelik katıldı.

2 ay önce düzenlenen Kulüpler Arası Türkiye Şampiyonası’nda da Türkiye üçüncüsü olduğunu dile getiren Atakan Makas, “Sırbistan’da düzenlenen seçmelere katılarak, burada ülkemi temsil edeceğim” diye konuştu.

YAĞLI GÜREŞ’İN OLİMPİYATI KIRKPINAR

Yağlı güreşlerin dünyadaki merkezinin Edirne olduğunu ifade eden Gürkan, “Kırkpınar Yağlı Güreşleri, yağlı güreşin olimpiyatı.  Kırkpınar’da şampiyon olan, hangi kategoride olursa olsun, bir anlamda o kişiyi olimpiyat şampiyonu sayabiliriz. Bu yıl Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali’nin 654.’nü düzenledik. Çok da başarılı bir organizasyon oldu. Bu yıl Kırkpınar’a katılan pehlivan sayısında bütün zamanların rekorunu kırdık. 1924 pehlivan katıldı. 653. Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali’nde bu sayı 1725’ti bu sayı. Bu yıl 1924 pehlivanla geçen yıl kırdığımız rekoru ekarte ettik. 2016 yılında da Kırkpınar’a katılan pehlivan sayısının 2 bine ulaşacağına inanıyorum” dedi.

“DÜN OLDUĞU GİBİ BUGÜNDE PEHLİVANLARIMIZ YANINDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Yağlı güreşlerde dereceye girmek için belli bir alt yapının olması gerektiğine değinen Gürkan, “ Yağlı güreşlerinin yapıldığı bir şehir, Türkiye’deki bütün yağlı güreş pehlivanlarının toplandığı bir şehrin dereceye girememesi bizi gerçekten üzüyordu. Ama yağlı güreş öyle bir şey ki. Birden başpehlivan olamıyorsunuz. Bunun bir zamanı var. Bunun bir alt yapısının olması gerekiyor. Keşke bu alt yapıya geçtiğimiz yıllarda önem verilseydi. Biz Edirne Belediyesi olarak, bu alt yapıya önem veriyoruz. Geleceğin başpehlivanlarını yetiştirmeye çalışıyoruz. Bu yıl Kırkpınar’da Ufuk Yanık, Deste Orta Boy’da başpehlivan oldu. O da geleceğin, gelecek vaat eden pehlivanlardan biri. Atakan Makas 15 yaşında, gencecik bir evladımız. Atakan’ı küçüklüğünden beri biliyorum. İlk Lalapaşa Güreşleri’nde karşılaşmıştık. Yine kendi yaşının üstündeki bir boyda birinci olmuştu.

“Geleceğin başpehlivanları yetişiyor” (1)

 

 

 

 

 

 

 

Atakan’da üst üste iki derece yaparak çok önemli bir başarı eldi etti. Tabi bunların en önemlisi de Türk Mili takımına girmiş olması. Yakında Sırbistan’a gidecek. Ülkemiz adına yarışacak. Hem Edirne’ye hem Türkiye’ye temsil edecek. Güreş Milli Takımı’nda bir Edirnelinin olması bizim için ayrı bir gurur kaynağı. Ben Atakan’ın orada da başarılı olacağını düşünüyorum. İnşallah hem Ufuk Yanık’ı hem de Atakan Makas’ı Kırkpınar Yağlı Güreşleri başpehlivanı olarak altın kemeri boynuna takıyor oluruz. Pehlivanlarımızın dün de yanındaydık bugünde yanında olmaya devam edeceğiz’ diye konuştu.

 “BAŞARI GRAFİĞİMİZ DAHA DA ARTACAK”

Edirne Belediyesi’nin 654 yıllık muhteşem bir geleneğe ev sahipliği yaptığını belirten Gürkan, “Bu yüzden güreşe çok ağırlık vermeliyiz. Tabi ki yağlı güreşler sadece Edirne’ye değil tüm Türkiye’ye ait ama biz tüm Türkiye’ye adına ev sahipliği yapıyoruz. O zaman biz Antalya’dan, Manisa’dan, Kocaeli’nden gelip burada güreşmeleri çok doğal, ama başarı kategorisinde Edirne’den bir pehlivanın olmaması bizim için çok üzücüydü. Bunun için özel çalışmalar yaptık. Biz onlardan sadece güreşip, başarılı olmalarını istiyoruz. Onlarda bizim yüzümüzü kara çıkarmıyorlar. Bu başarı grafiği inşallah daha da artar” dedi.

Edirne Belediyesi Güreş Takımı Antrenörü Talat Çelik ise, Kurtdere Güreşleri’ne 20 pehlivanla katıldıklarını söyledi. Çelik, “Serkan Uğdüler, büyük orta boyda son 8’e kaldı. Atakan Makas Deste Küçük Boyda birinci oldu. Bize destek olan ve birlikte çalıştığımız antrenörler, Habil Kara, Aziz Özcan, Mustafa Hatipler, Şamil Doğudelen, Turhan Aslantürk ve Tamer Ergül’e teşekkür ederim” dedi.

 

 

 

 8 total views,  2 views today

Next Post

Devecihan’da Akademi Rumeli etkinliği “Laleler Sergisi”

Bu sene 3.sü düzenlenen Akademi Rumeli Projesi kapsamında düzenlenen etkinlikler çerçevesinde sanatçı Feruz Ertürer’in laleler konulu fotoğraf sergisi Devecihan Kültür Merkezinde Edirne Valisi Dursun Ali Şahin tarafından açıldı.               Açılışa Vali Şahin’in yanısıra Belediye Başkanı Recep Gürkan, Akademi Rumeli öğrencileri ve sanatçılar katıldı. Açılışla […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp