Geleceğin Rehberleri Yetişiyor

admin

Edirne Belediyesi, kenti geçmişten geleceğe taşıyacak olan Edirne Kent Müzesi’nde ‘Geleceğin Rehberleri’ni yetiştiriyor. Edirne’de faaliyet gösteren okullardan gelen 20 öğrenci Geleceğin Rehberi olmak için ilk adımı attı. Kentin vizyonuna önemli bir katkı sağlayan Edirne Kent Müzesi’nde deneyimli personellerden Müze hakkında eğitim alan öğrenciler, 3 haftanın sonunda sınıf arkadaşlarına rehberlik edecek.

Geçtiğimiz yıl Edirne Belediyesi’nin bünyesinde faaliyete geçen ve kısa bir sürede Özel Müze Statüsü kazan Edirne Kent Müzesi, ‘Geleceğin Rehberleri’ni yetiştirmek için ilk adımı attı. Edirne Belediyesi tarafından yürütülecek olan ‘’Geleceğin Rehberleri ‘’ isimli program kapsamında Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün 4. ve 7. sınıflardan belirlediği 20 öğrenci Edirne Kent Müzesi’nde, müzenin deneyimli ekibi tarafından müzede rehberlik eğitiminin ilk dersini aldı. Edirne Kent Müzesi’ni ilgiyle gezen öğrenciler, müze rehberlerinin verdiği bilgileri can kulağıyla dinledi, yaşadıkları kentin tarihini yakından tanıma fırsatı buldu.

Eğitim programının 3 hafta süreceğini ifade eden Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Kültürlerin nesilden nesle aktarılmasında önemli rolü olan müzeler, insanların geçmiş kültürleri arasında bağ kurmayı ve bu bağın sürdürülmesini sağlar. Çünkü müzeler, toplumların kültür/sanat hazinelerinden biridir. Bir milletin kültürünün geleceği, geçmişte yaşananların bilinmesine, günümüze taşınmasına ve geleceğe aktarılmasına bağlıdır. Bu amaçla Edirne’mize kazandırdığımız Edirne Kent Müzesi, kentimizin 8 bin 300 yıllık geçmişine ışık tutmakta; geçmişle gelecek arasında bağ kurmaktadır. Bugün 20 öğrenci gelecek için önemli bir adım attı. Edirne Kent Müzesi’nde rehberlik eğitimi alacak olan öğrenciler, eğitim süresi sonunda kendi sınıf arkadaşlarına müzeyi gezdirecekler. Öğrenciler 3 hafta sadece cumartesi günleri müzeye gelerek 60 dakikalık bir programla müzenin ilk bölümünü rehberlerimiz ile birlikte hem öğrenecekler hem müzeyi gezecekler. Son hafta Pazartesi günüden başlayarak Cuma gününe kadar her gün 4 sınıf belirlenecek ve seçilen öğrenciler kendi sınıflarına Edirne Kent Müzesi’nde rehberlik edecekler. Program sonunda öğrencilere Katılım Sertifika’sı vereceğiz” diye konuştu.

Gürkan, söz konusu eğitim programıyla öğrencilerde müze bilincin oluşturmayı ve müze ziyaretlerine teşvik etmeyi amaçladıklarını belirterek, “Bu eğitim programıyla çocuklarımız; yaşadığı kent konusunda bilgi sahibi olacak, öğrencilerin Edirne kültürünün, gelenek ve göreneklerini tanımaları sağlanacak ve öğrenciler sanatsal aktivitelere teşvik edilmiş olacak” dedi.

 

 48 total views,  2 views today

Next Post

Yaşlılara yönelik sivil savunma eğitimi

Edirne Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne bağlı Edirne Merkez Huzurevi Müdürlüğü bünyesinde koruma ve bakım altında bulunan yaşlılarımıza yönelik, Edirne Huzurevi Personellerinden Psikolog Özge GÜNDÜZ’ün anlatımı ile Sivil Savunma Günü kapsamında; Sivil Savunmanın ne olduğu, Sivil Savunmanın tarihi, Sivil Savunmanın ne işe yaradığı, başlıca doğal afetlerden korunma yolları konularında […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp