GELECEK İÇİN UMUT

admin

Semt pazarlarını gezdiğinizde pazarı kenarında kısıtlı imkanlarla ürercilerimizin kendi ürettikleri ürünleri pazarladıklarını görürsünüz.

Bu daha önceki yıllarda görmediğimiz bir manzara. Bölge insanımız kendi ürettiği malını böyle açık pazarlarda satma becerisi daha önceki dönemde bu kadar gelişmiş değildi.

Bunu beceremiyor biraz da utanıyorduk. Böyle kendi ürettikleri meyve diğer ürünlerini pazarlarda satma alışkanlığı kazanmaları aslında olumlu bir gelişme.

Üreticilerimiz kendi bahçelerinde, tarlalarının bir kenarında ürettikleri ürünlerini bakıyoruz pazarın dışında yol çevrelerinde tezgâhını başında utana sıkıla malını pazarlıyor.  Pazarların içinde görmeye alıştığımız satıcıların yüksek tonda seslerini buralarda göremezsiniz. Sadece alıcılar yanlarına yaklaştığında “buyurun” deyip malının fiyatını söylemekle yetinir. Nazik uysal utangaç satıcılardır bölgemizin üreticileri.

Geçim zorluğu onları sonunda bağ ve Bahçelerinde ürettikleri ürünlerini böyle kısıtlı imkânlarla pazarlamaya zorlamıştır.

Her ne şartlarda olursa olsun bu bölge insanımızın kendi malını pazarlarda satma alışkanlığı, beraberinde bölgemizde ticari hayatta gelişmenin de yolunu açacaktır.

Bilindiği gibi ilimiz dışından olanlar Edirne ve genelde Trakya insanı pasif hakkını arayamayan pısırık insanlar olarak tanımlarlar, adımız böyle çıkmıştır.Bazı çevreler Trakya insanının  birlik beraberlik  sağlayamadıklarını orta iş yapamadığını  söylerler.

Aslında bu bizlere haksızlık sayılır. Halkımız kendi güzelliklerini ve ürünlerini tanıtmada yeterli gayreti göstermediği konusunda yeterli gayreti göstermediğimiz gerçektir. Şu unutulmamalıdır ki, ülkemizde gerek idari bakımdan gerekse teknoloji ve tarımda yenilikleri ilk uygulayan yerlerin başında bölgemiz insanı gelmektedir.

Tarımda gösterilen gelişme bunun en önemli örneğidir. Bugün ülkemiz ekonomisine katkı sağlayan ürünlerin başında gelen ayçiçeği, çeltik gibi ürünlerinin büyük üretim alanı bölgemizdir. Bu başarıyı ticarette malını pazarlamada gösterildiğini söyleyemeyiz.

Malımızın ürünlerimizin güzelliklerini değerlerini anlatamadığımız gibi bölgemizin güzelliklerinin tanıtımında da bugüne kadar yeterli gayretimiz olmadı.

O kadar tarihi doğal ve beşeri güzelliklerimize rağmen bu zenginliklerimiz tanıtımda reklamda yetersiz kalıyoruz. Malımızı satma alışkanlığımızı kazanmamız beraberinde bölgemizin güzelliklerini tanıtımda da etkili olacaktır.

Bir diğer yanlış imaj ise, kentimizde çeşitli kademelerde görev yaptıkları sürede, kentimizi ve insanlarımız beğenmeyen. Bu güzel kente bir türlü ısınamayan, zatlar her nedense emekli olduklarında beğenmedikleri her fırsatta karaladıklar bu kentte emeklilik sonrası ayrılmak istemiyor.Kendileri başka kentlere göç etmek isteseler de bu kentin güzelliklerine alışan,arkadaş dost edinen ailesi ve çocukları bu kentten ayrılmak istemiyor.

Bu arada Edirne sevgisi hiç eksilmeyen, hatta görev için Edirne’ye gelmeden kentimizi seven insanlarımızı bu eleştirimizin dışında tutuyorum. Bir süre önce Edirne’den Kırıkkale’ye tayini çıkan Vali Muavinimiz Abdullah Aslaner görevinden ayrılmadan önce yayınladığı “ Edirne Sözlüğü” kitabının önsözünde Edirne sevgisini şu sözlerle ifade ediyor; “ Ben Edirne’yi sevdim, hem de çok sevdim. Üstelik görmeden Edirne’ye gelmeden sevdim. Sonra sevdiğime hürmet ettim. Hürmet için ona hizmet ettim” diye bu kente âşık olanları tenzih ediyorum.

 

O nedenle Edirne, başka illerden olup, Edirne’de görevini tamamlayan emekli olmalarından sonra yerleşilen illerin başında geliyor. Bu da Edirne’nin bazı çevrelerce ne kadar yanlış tanıtılmak istense de ülkemizin en huzurlu kentlerinin başında geliyor.
fikri_yalin_kose

Günümüzde de insanlarımızın ikamet ettiği yerlerde en çok arzuladığı huzur ve güvendir. Bu durum kendi bölge sevgisinden akraba özleminden çok daha önemli olduğu için başka illerde doğup büyüyen yakınları o illerde olan bürokratlarımız, memurlarımız emeklilik sonrası ömürlerinin diğer bölümlerini bu ilde geçiriyor.

İlimiz açısından bir diğer güven verici durum ise T.Üniversitesinin öğrencilerce en çok tercih edilen illerin başında gelmesi. Edirne’ye gelip üniversitede kayıt yaptıran öğrenci ve velilerle konuştum.

Tercih sıralamalarını sordum. İlk tercih edilen Üniversitelerin başında Trakya Üniversitesini göstermelerinin nedenlerini öğrenmek istedim tamamının ortak gerekçeleri bölgemizin huzurlu bir kent olması, Buraya kayıt olduktan sonra hiçbir endişelerinin olmayacağı şeklindeydi.

Bu günümüzde yaşamımız açısından en önemli gerekçe. huzur olmayan yerde hayat sürmek özellikle öğrenciliğin ne denli güç olduğunu ancak o işkenceyi yaşayanlar bilirler.     

 92 total views,  2 views today

Next Post

Başbakan’dan Süloğlu Başkanı Erol Atik’e Özel İmzalı Fotoğraf

Göreve geldiği ilk günden bu yana Süloğlu ilçesinde  45 yılda yapılamayan hizmetleri 45 ay gibi kısa bir sürede yapan Süloğlu Belediye Başkanı’nın başarılı çalışmaları AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın da dikkatini çekti. Başbakan Erdoğan, Süloğlu ilçesinin başarılı AK Parti’li Belediye Başkanı Erol Atik’e üzerine kendi el […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp